صفر تا صد سرمایه‌گذاری با مبلغ کم

صفر تا صد سرمایه‌گذاری با مبلغ کم

افراد زیادی سرمایه گذاری با مبلغ کم را جدی نمی‌گیرند. بسیاری از درآمدها یا سودهای قابل توجه در اثر سرمایه‌گذاری‌های کوچک و متناوب به وجود آمده است. به همین دلیل نباید از اهمیت این نوع سرمایه گذاری غافل شد. در این مقاله به بررسی چالش‌ها و راهکارهای سرمایه گذاری با پول کم می‌پردازیم و بهترین گزینه‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد. اگر شما هم سرمایه اندکی در حساب بانکی خود دارید و هنوز تصمیمی برای سرمایه‌گذاری نگرفته‌اید، با ما همراه باشید.

چرا باید با پول کم سرمایه گذاری کنیم؟

بسیاری از مردم تصور می‌کنند هیچ راهی برای سرمایه گذاری با مبالغ کم وجود ندارد و چنین کاری غیرممکن است. شاید شما هم تصور کنید با ۴ یا ۵ میلیون تومان نمی‌توان هیچ سرمایه‌گذاری مفیدی انجام داد. برای آن که اهمیت سرمایه گذاری با پول اندک را درک کنید، کافی است نگاهی به تغییرات نمودار شاخص کل بورس یا روند نمودار افزایش قیمت در سال‌های گذشته بزنید. افرادی که سه سال پیش ۵ میلیون تومان صرف خرید بیت کوین کرده‌اند حالا سرمایه قابل توجهی دارند. سرمایه‌گذارانی هم که در تابستان ۹۸ وارد بازار بورس شده‌اند تا امروز دارایی خود را چند برابر کرده‌اند.

آخرین خبرها و تحلیل‌های بازارهای مالی

افراد زیادی ترجیح می دهند پول قابل توجهی به دست آورند و سپس برای سرمایه‌گذاری اقدام کنند. این حالت ایده‌ال است اما همیشه نمی‌توان به سرعت سرمایه‌های زیادی جمع‌آوری کرد. برای به دست آوردن سرمایه‌های هنگفت باید ماه‌ها یا شاید سال‌ها به طور مرتب پس‌انداز کرد. در چنین شرایطی ممکن است از تورم جا بمانید و هیچگاه نتوانید سرمایه‌گذاری مورد نظر خود را به سرانجام برسانید. در حالی که شما در تلاش برای پس‌انداز کردن دارایی هستید، تورم باعث افزایش قیمت‌ها و کم ارزش شدن پول شما خواهد شد. پس از مدتی که حجم پول نقد شما به میزان دلخواه برسد، ارزش دارایی ها نیز افزایش پیدا کرده است و شما مجددا از دستیابی به اهداف خود بازمانده اید. پس سرمایه گذاری یک فرایند مستمر و دائمی است. شما می‌توانید دائما با مبالغ کم سرمایه گذاری کرده و در صورت نیاز سرمایه های خود را خرید و فروش یا تعویض کنید تا بتوانید از سود بازارهای مختلف بهره‌مند شوید.

مبلغ کم یعنی چقدر؟

هر شخص ممکن است بر حسب شرایط مالی خودش تعریفی برای مبلغ کم داشته باشید. در حال حاضر امکان سرمایه‌گذاری در بسیاری از بازارها با ۵۰۰ هزار تومان هم وجود دارد. بنابراین مبلغ کم می‌تواند اعداد زیر ۱ میلیون تومان هم باشد. به طور هر مبلغی که برای یک سرمایه‌گذاری بزرگ و مهم کافی نباشد جزو مبالغ کم محسوب می‌شود. برای مثال با ۱۰۰ میلیون تومان می‌توان کارها یا خریدهای مختلف و مهمی انجام داد. پس نمی‌توان گفت این مبلغ یک سرمایه اندک است. راهکارهایی که در این مقاله برای سرمایه گذاری با مبلغ کم ذکر شده است شامل گزینه‌های زیر ۵ میلیون تومان هم می‌شود.

اصول سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری با مبالغ کم به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای سرمایه گذاری با مبلغ کم باید به نکات مختلفی توجه کرد. بازارها و دارایی‌های مختلف ویژگی‌های یکسانی ندارند. در ادامه به برخی از مهمترین عوامل اشاره خواهیم کرد.

بازدهی

بازدهی اصلی‌ترین ویژگی برای سرمایه‌گذاری است. همه ما سرمایه‌گذاری می‌کنیم تا در کوتاه‌مدت یا بلند‌مدت سود به دست آوریم. بازارها و دارایی‌ها بازدهی‌های متفاوتی دارند. برای مثال بازار ارزهای دیجیتال ممکن است بازدهی‌ زیادی در کوتاه‌مدت داشته باشد. در طرف مقابل بازدهی طلا یا سکه در بلندمدت قابل توجه است. برخی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری مثل بانک نیز بازدهی چندانی ندارند.

اهداف سرمایه گذاری

هدف شما از سرمایه گذاری با مبالغ اندک چیست؟ اگر هدف کسب سود در بلندمدت است باید به سراغ سهام شرکت‌ها، دارایی‌های آينده‌دار و گزینه‌های معتبر بروید اما اگر می‌خواهید سودهای زیادی در کوتاه‌مدت به دست آورید، مجبور به پذیرش ریسک و حضور در بازارهای خطرناک هستید. اگر هم می‌خواهید ارزش سرمایه شما در کوتاه‌مدت حفظ شود، بهتر است دارایی‌هایی مثل دلار، طلا یا حتی واحد‌های صندوق‌ درآمد ثابت را خریداری کنید.

هر شخصی با توجه با وضعیت مالی و شغلی خود باید اهداف سرمایه‌گذاری را مشخص کنید. برخی‌های ترجیح می‌دهند اهداف بلندمدتی داشته باشند تا سال‌ها بعد از سود سرمایه‌گذاری استفاده کنند اما عده دیگری تلاش می‌کنند از تورم‌های مقطعی جانمانند و ارزش پول آن‌ها در کوتاه‌مدت رشد کند.

نقدشوندگی

نقدشوندگی ویژگی مهمی برای سرمایه گذاری با پول اندک است. بسیاری از سرمایه‌گذاران انتظار دارند دارایی‌هایشان به سرعت نقد شود. طلا آب‌شده یا ارزهای دیجیتال مشهور نقدشوندگی بسیار بالایی دارند اما سهام ممکن است دیرتر نقد شود. البته برخی افراد هم با دید بلندمدت سرمایه گذاری با مبالغ خرد را آغاز می‌کنند. چنین افرادی معمولا توجه زیادی به ویژگی نقدشوندگی ندارند و بیشتر به سراغ دارایی‌های پرریسک و آینده‌دار می‌روند. نقدشوندگی بالا مزیت مهمی است اما دارایی‌هایی که نقدشوندگی کمی دارند، مانند مسکن، سرمایه‌های بدی محسوب نمی‌شوند.

ریسک

دو مفهوم سرمایه گذاری و ریسک با یکدیگر ارتباط عمیقی دارند. می‌توان گفت تمام سرمایه‌گذاری‌ها همراه با ریسک خواهد بود. با این حال گاهی ریسک بسیار کم و گاهی بسیار زیاد است. بازار ارزهای دیجیتال یا بورس جزو سرمایه‌گذاری‌های پرریسک محسوب می‌شوند اما صندوق‌های درآمد ثابت و طلا جزو دارایی‌های کم ریسک به حساب می‌آیند. اگر می‌خواهید در بازارهای پرریسک سرمایه‌گذاری کنید، باید کنترل کاملی روی احساسات خود داشته باشید. برای مثال کارشناس‌های کریپتو می‌گویند مقداری از سرمایه خود را صرف خرید ارز دیجیتال کنید که تحمل از دست دادن آن را دارید.

ایده های سرمایه گذاری

راه های سرمایه گذاری با مبلغ کم؟

گزینه‌های مختلفی برای سرمایه گذاری با مبلغ کم وجود دارد. گاهی خرید یک تلفن همراه هم می‌تواند سرمایه گذاری محسوب می‌شوند. با این حال در ادامه به بررسی برخی از مهمترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری با مبالغ اندک پرداخته‌ایم.

بورس ایران

بورس ایران یکی از بهترین بسترها برای سرمایه گذاری با پول کم محسوب می‌شود. اعتبار بالا، دسترسی آسان، نقدشوندگی نسبتا خوب، امکان سرمایه گذاری با مبالغ مختلف و تنوع دارایی‌ها از مهمترین مزیت‌های بورس ایران است. شما می‌توانید با ۲ میلیون تومان سهام یک شرکت معتبر را خریداری و سرمایه گذاری مطمئنی را آغاز کنید. اگر هم اهل ریسک هستید می‌توانید در عرضه اولیه‌ها شرکت کنید تا سود بیشتری را به دست آورید.

صندوق سرمایه گذاری

اگر قصد سرمایه گذاری در بازار بورس ایران را دارید اما نمی‌خواهید یا نمی‌توانید زمان زیادی صرف خرید و فروش سهام کنید، صندوق سرمایه‌گذاری بهترین گزینه برای شماست. صندوق‌ها به سه نوع درآمد ثابت، مختلط و سهامی تقسیم می‌شوند. صندوق‌های درآمد ثابت ریسک کمتری دارند اما صندوق‌های سهامی جزو دسته سرمایه‌گذاری‌های پرریسک محسوب می‌شوند. معمولا سود حاصل از صندوق‌های درآمد ثابت کمی بیشتر از بانک است اما سهامی‌ها تا به امروز بازدهی‌های قابل توجهی را ثبت کرده‌اند. صندوق مختلط نیز ترکیبی از صندوق درآمدثابت و سهامی است. در نتیجه هر فرد با هر میزان بودجه و قدرت ریسک می‌تواند در صندوق‌های بورسی سرمایه گذاری کند.  

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال یکی از پرنوسان‌ترین و پرریسک‌ترین بازارهای مالی در جهان است. افراد زیادی به کمک رمزارزها ثروتمند شده‌اند و سرمایه‌گذاران زیادی هم دارایی‌های خودشان را در این مارکت از دست داده‌اند. فرصت‌های متنوع، امکان سرمایه‌گذاری با مبالغ مختلف، جهانی بودن و وابستگی سرمایه به نرخ دلار، دسترسی نسبتا آسان و تنوع بالای رمزارزها از جمله مهمترین مزیت‌های کریپتو است. نبود قوانین مشخص، نوسان‌های زیاد و شدید، تحریم کاربران ایرانی در برخی پلتفرم‌ها و وابستگی به اتفاقات سیاسی از معایب بازار ارزهای دیجیتال است. سودهای هنگفت این بازار افراد زیادی را وسوسه کرده است. بازار رمزارزها پر از هیجان‌های کاذب، کلاهبرداری‌ها و افت و خیزهای ناگهانی است. پس مراقب احساسات خود باشید.

طلا و سکه

طلا و سکه جزو بازارهای محبوب و قدیمی در ایران است. امکان خرید طلا با هر بودجه‌ای وجود دارد. برای خرید سکه نیز نیازی به سرمایه خیلی زیادی نیست و می‌توان با مبالغ کم برای خرید ربع یا نیم سکه اقدام کرد. از مزیت‌های سرمایه گذاری در سکه و طلا می‌توان به نقدشوندگی بالا، محبوبیت زیاد، امکان سرمایه‌گذاری با مبالغ اندک، وابستگی سرمایه به دلار و سوددهی بالا در بلندمدت اشاره کرد. البته باید دقت داشت نگهداری از طلا چالش‌های خاص خودش را دارد.

بانک

بانک آسان‌ترین و البته کم‌سودترین راه سرمایه‌گذاری است. بانک‌ها اعتبار بسیار بالایی دارند و با هر مبلغی می‌توان سرمایه‌گذاری را آغاز کرد. با این حال بازدهی سپرده‌های بانکی قابل توجه نیست و از طرفی ارزش سرمایه ممکن است از بازارهای جهانی و تورم عقب بماند.

بازارهای دیگر

به جز بازارهای ذکر شده، بسترهای دیگری هم برای سرمایه گذاری با مبلغ کم وجود دارد. فارکس، خرید و فروش کالای فیزیکی باارزش مثل زعفران یا وسایل دیجیتال، خرید اوراق قرضه و مشارکت پروژه‌های بزرگ و … از جمله راه‌های سرمایه گذاری با بودجه کم است.

انتخاب آنلاین کارگزاری بورسی و گرفتن کد بورسی

خلاصه مطلب

سرمایه گذاری با مبلغ کم مانند گام‌هایی کوچک برای رسیدن به موفقیتی بزرگ است. متاسفانه در سال‌های اخیر شاخص تورم دائما در حال رکوردشکنی بوده است و به همین دلیل افرادی که پول نقد خود را به سرمایه‌های ارزشمند تبدیل نکرده بودند، خسارت‌های سنگینی متحمل شدند. راهکارهای مختلفی مثل بورس، طلا و ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری با پول کم وجود دارد. مهمترین نکته شروع سرمایه‌گذاری است. نباید همیشه منتظر جمع شدن مبلغ هنگفتی برای آغاز سرمایه‌گذاری باشیم. پس همین الان اولین گام‌ها را بردارید. 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • باسلام ودرود
  بنده درماه با 300هزارتومان میتوانم سرمایه گذاری کنم شما از بین صندوق ها با درآمد ثابت
  کدامیک را پیشنهاد می دهید؟
  باسپاس

 • سلام آیا توی سیگنال هم ارزهای دیجیتال قابل خریدو فروش هستند یا فقط یک برنامه آموزشی وخبری هست؟

 • سلام آیا میتونم با سرمایه سهام عدالت سهام دیگه بخرم مثلا از امین اشنا

 • سلام یک دلار دارم چطوری بفروشمش؟
  درسته خیلی کمه ولی میخام فروشش رو بدونم ممنون

  • باید ببری صرافی بفروشی یا اینکه میتونی توافقی به یه شخص دیگه بفروشی

 • مطالب بسیار مفید و آموزنده هستند، به همین جهت بسیار متشکرم

 • مطالب و اطلاعات مفیدی در این برنامه وجود دارد ضمن تشکر از کارشناسان و تحلیل گران لطفا با توجه به شرایط موجود در چه زمینه سرمایه گذاری شود در بازده بلند مدت سود بیشتری خواهم داشت، با تشکر

 • باسلام و وقت بخیر ، تشکر از کلیه دست اندر کاران مجموعه سیگنال ، مفید و آموزنده بود.

 • با سلام خدمت کارشناسان عزیز میخاستم بدونم چه سرمایه گذاری بهتر است ممنون میشم راهنمای کنین

 • سیگنال منبع اطلاع رسانی فوری ومفیدیست .من روزانه به آن سر میزنم واطلاعات خودرا در زمینه های بورس
  ،سهام بروز میکنم. موفق باشید. اوضاع بورس به برجام گره خورده ،میخواهم ،سرمایه ام را موقتا به صندوق با سود ثابت منتقل کنم.

 • بسیار مختصر عالی وقابل استفاده وآموزنده بود ممنون