بنر اندیشه صبا در مقالات

اعتراض به یارانه | استعلام یارانه معیشتی با کدملی hemayat.mcls.gov.ir

اعتراض به یارانه | استعلام یارانه معیشتی با کدملی hemayat.mcls.gov.ir

اعتراض به یارانه درست بعد از تغییر شیوه واریز یارانه در اردیبهشت ماه 1401 آغاز شد. بعد از این تاریخ بسیاری از افراد اعلام کردند که یارانه آن‌ها به دلایل مختلف من‌جمله دهک‌بندی نادرست قطع شده است. بر همین اساس، ستاد هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد. افرادی که به قطع یارانه معیشتی خود یا دهک‌بندی‌های انجام شده اعتراض دارند می‌توانند به سایت وزارت کار و رفاه اجتماعی به آدرس hemayatmcls.gov.ir مراجعه کرده و اعتراض خود را ثبت کنند. درواقع افراد در این سایت پس از ثبت اعتراض خود، می توانند استعلام یارانه معیشتی با کدملی را انجام دهند.
در این مقاله باهم به علت‌های مختلف قطع یارانه، نحوه اعتراض به یارانه معیشتی و چگونگی پیگیری اعتراض به یارانه یا پیگیری اعتراض به دهک بندی یارانه می‌پردازیم. همراه ما باشید.

اخبار مربوط به سهام عدالت و یارانه را در اپلیکیشن سیگنال دنبال کنید

چرا یارانه من قطع شد؟

از اصلی‌ترین دلایل قطع یارانه، دهک دهم بودن درامد خانوار است. البته این اتفاق ممکن است گاهی به اشتباه رخ دهد . به همین علت، سرپرست خانوار می‌تواند به سایت hemayatmcls.gove.ir مراجعه کرده و اعتراض خود را ثبت کند. ستاد هدفمندی یارانه نیز موظف است دوباره به بررسی منابع درآمدی خانواده پرداخته و در صورت رخ دادن اشتباه، دهک جدید خانوار را اعلام کند.

گروه دیگری نیز در دوره‌های قبل به هر دلیلی یارانه دریافت نمی‌کردند یا به طور خودخواسته یارانه خود را قطع کرده‌اند. این افراد نیز به قطع یارانه معیشتی اعتراض داشتند و درحال حاضر خواستار دریافت یارانه هستند. این افراد که جاماندگان از یارانه محسوب می‎شوند ، برای ثبت نام یارانه لازم است به سایت my.gov.ir مراجعه کنند.

نحوه اعتراض به یارانه:

افراد معترض به یارانه معیشتی خود می‌توانند بر اساس گفته رییس ستاد هدفمندی یارانه‌ها به سایت وزارت کار و رفاه اجتماعی مراجعه کنند و اعتراض خود را ثبت کنند.
این سامانه در بستر درگاه ملی خدمات دولت قرار داد و افراد می‌توانند با ثبت شماره تلفن، کدملی و شماره شبا، ثبت نام خود را کامل کنند.
همانطور که گفته شد، اصلی‌ترین علت قطع یارانه معیشتی، قرار گرفتن فرد در دهک دهم درامدی است. پس اگر بعد از گذشت 10 روز از ثبت اعتراض، افراد همچنان پاسخی مبنی بر خارج شدن آن‌ها از دهک دهم دریافت نکردند، می‌توانند دوباره وارد سایت شده و اطلاعات لازم را برای بررسی مجدد وارد کنند.

سایت اعتراض به یارانه با کدملی

سایت اعتراض به یارانه معیشتی که از سوی ستاد هدفمندی یارانه‌ها معرفی شده است همان سایت وزارت کار و رفاه اجتماعی است. افراد معترض به قطع یارانه معیشتی که از ابتدای 1401 یارانه دریافت نکردند یا در سالهای قبل یارانه‌شان به هردلیلی قطع و حذف شده است، حالا می‌توانند به سایت my.gov.ir مراجعه کرده و اقدام به ثبت‌نام کنند. همچنین استعلام یارانه معیشتی با کدملی نیز در همین سایت انجام میشود.

اما افرادی که بعد از مشخص شدن دهک درآمدی خود متوجه شدند جزو دهک دهم درآمدی هستند و نسبت به این دهک‌بندی اعتراض دارند، لازم است به سایت hemaya.tmcls.gov.ir مراجعه کرده و اعتراض خود را در این راستا اعلام کنند. لازم به ذکر است که برای استعلام یارانه معیشتی با کدملی هم نیاز به مراجعه به همین سایت میباشد.

بعد از ورود به سایت hemaya.tmcls.gov.ir با وارد کردن شماره تلفن و کدملی سرپرست خانوار در سامانه و زدن گزینه «درخواست بررسی» ، درخواست شما برای بررسی دهک درآمدی ارسال خواهد شد.

پیگیری اعتراض به دهک بندی یارانه

برای پیگیری اعتراض به دهک بندی یارانه ، خانواده هایی که به این نوع دهک بندی اعتراض داشته اند و یا هنوز نمی‌دانند جزو کدام دهک محسوب می‌شوند می‌توانند با استفاده از کد ملی، با شماره تلفن گویای 09200006369 تماس بگیرند. بعد از تماس با این شماره تلفن و وارد کردن کد ملی سرپرست خانوار، شما می‌توانید استعلام یارانه معیشتی با کدملی سرپرست خانوار خود را دریافت کنید. پس از این استعلام، شما می‌فهمید علت قطع یارانه معیشتی شما چیست .

جواب اعتراض به یارانه

معمولا بعد از گذشت 10 روز از ثبت اعتراض به یارانه معیشتی ، جواب اعتراض به شما اطلاع داده خواهد شد. اما اگر ده روز از ثبت اعتراض یارانه معیشتی شما گذشته بود و همچنان نه پاسخی برای شما آمد و نه یارانه‌ای دریافت کردید، لازم است دوباره به سامانه hemayat.mcls.gov.ir مراجعه کرده و اطلاعات خود را بار دیگر برای بررسی مجدد وارد کنند.

جزئیات بیشتر پیگیری یارانه معیشتی با کد ملی در سامانه اعتراض hemayat.mcls.gov.ir ذکر شده است. با مراجعه به این سامانه میتوانید استعلام یارانه معیشتی با کدملی سرپرست خانوار را مطلع شوید.

سوالات متداول:

علت قطع یارانه معیشتی چیست؟

به دو علت ممکن است یارانه معیشتی افراد قطع شود. یا جزو دهک دهم درآمدی محسوب شوند و یا پیش‌تر از این، به هردلیلی از دریافت یارانه انصراف یا حذف شده باشند.

چطور به قطع یارانه معیشتی خود اعتراض کنیم؟

افراد معترض به یارانه معیشتی می‌توانند به سایت hemayatmcls.gov.ir مراجعه کرده و اعتراض خود را نسبت به دهک بندی خانوار خود اعلام کنند.

آدرس سایت اعتراض به یارانه معیشتی چیست؟

افرادی که جزو دهک دهم محسوب می‌شوند لازم است به سامانه hemayat.mcls.gov.ir مراجعه کنند و افرادی که پیش‌تر از دریافت یارانه انصراف داده‌اند و به هر علتی تا امروز یارانه دریافت نمی‌کردند باید به سایت my.gov.ir مراجعه کنند.

بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • من۴ماه پیش پسرم رو که ازدواج کرده از خودم جدا کردم ولی هنوز آمارم مثل قبل هست اعتراض هم زدم درست نشده

  • نحوه اعتراض به یارانه معیشتی به طورمفصل در همین مقاله درج شده است.

  • روش اعتراض به یارانه معیشتی درهمین مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

 • سلام،این سایت اعتراض ب دهک اصلا باز نمیشه هیچوقت اگرم باز بشه،همش میگه کد فلان و …کار نمیکنه ،زنگم بزنی ب این شماره که فقط میگه یارانه داری یا ن اعتراض به دهک بندی نمیشه زد،ادمین راهی دیگه نیست؟؟

 • به دهکم اعتراض دارم ۴بوده به دلایل وا هی ۷ شده واز کمک معیشتی بنیاد شهید محروم هستم. تقاضای بازنگری دقیق و برگشت به دهک ۴ هستم..ممنونم

  • باسلام.روش اعتراض به یارانه معیشتی به طور مفصل درهمین مقاله درج شده است لطفا آن را مطالعه کنید.

 • باسلام من جدا سازی یارانه رو درآبان ۱۴۰۱ انجام داد بعد از سه ماه تایید فقط یارانه بهمن ماه واریز شد ویارانه آذر ودی ماه من واریز نشده ودوباره برگشت خورده به خزانه دولت لطفا بررسی کنید خدا روخوش میاد یارانه دو ماه من معلق در حساب باشه ولی واریز نشده باشد

  • سلام.نحوه اعتراض به یارانه معیشتی به طورکامل درهمین مقاله درج شده است.

 • یارانه ماه بهمن ۱۴۰۱ در بانک رفاه واریز نشده علت چیست هیچکس در این مورد پاسخگو نیست

  • روش اعتراض به یارانه معیشتی به طور کامل در همین مقاله درج شده است.

 • سلام از خرداد تاکنون عتراض برای قطع یارانه اقدام کردم ولی تاکنون جواب ندادند بازنشسته کشور ی مستاجرهستم

  • باسلام اینجاب ابراهیم محمدی مختارحدود ۱۰ماه یارانه نگرفتم داری دوفرزند مستاجر بی کار که خیلی خیلی خیلی نیاز به یارانه دارم به چه دلیل یارانه بنده قط کردن

 • با سلام . اینجانب ساکن استان کرمانشاه و ساکن روستای محروم چم زرشک هستم که بنده فردی بیکار وبی درآمد و هیچ شغلی ندارم و هیچ منبع در آمدی ندارم و برای تامین نیازهای خانواده مجبورم کار کولبری که خیلی پر خطر هست بکنم اما متاسفانه این ماه یارانه معیشتی و …که خیلی به آن احتیاج دارم به حسابم واریز نشده و از طرف آن سازمان به هر دلیلی قطع شده خواهشمندم پیگیری کنید

  • سلام. میتوانید با مراجعه به سایت زیر ،استعلام یارانه معیشتی خودرابررسی کنید.
   hemayat.mcls.gov.ir

   • سلام اردیبهشت که به سایت مراجعه کردم دهک هشتم بودم ولی یارانه به ماتعلق نگرفته بود اعتراض کردم بعدکه مراجعه کردم دهک مرادهم کرده بودن چرا

   • با سلام خسته نباشید چرا یارانه ای منو کم واریز کردین

   • سلام . برای جزئیات بیشتر پیگیری یارانه معیشتی با کد ملی در سامانه اعتراض hemayat.mcls.gov.ir ذکر شده است. با مراجعه به این سامانه میتوانید استعلام یارانه معیشتی با کدملی سرپرست خانوار را مطلع شوید.

   • کار نمیکنه، فقط کد ملی و شماره موبایل میگیره و تمام، فقط همین.

  • سلام . برای جزئیات بیشتر پیگیری یارانه معیشتی با کد ملی در سامانه اعتراض hemayat.mcls.gov.ir ذکر شده است. با مراجعه به این سامانه میتوانید استعلام یارانه معیشتی با کدملی سرپرست خانوار را مطلع شوید.

 • سلام من نه خانه دارم نه که ماشین من یک بیکار هستم ولی سرپرست خانواده هستم خانواده منو ۹ نفر هست چرا نفر ۳۰۰ تومن وریز میشه

 • سلام بعدازچندسالی وقفه درپرداخت یارانه بنده چهارماه است که پرداخت یارانه شروع شده ولی یارانه اذرماه کنونی 9000000ریال
  کم شده علت چیست

 • سلام دهک ۴ زده نه خونه از خودم دارم نه ماشین به اسم خودم دارم.نه حسابم کارکرد داره لطفا پیگیری کنید

  • سلام خدمت کارشناسان من یارانه ام قطع شد اعتراض زدم ریختن همون ماه اول که همون هم بلوکه کردن قابل برداشت نیست اصلا دیگه هم واریز نشد سامانه هم میرم اولش که می‌نویسه شما یارانه دریافت نمیکنید ولی میرم ثبت کنم مشخصاتش رو اونجا می‌نویسه شما یارانه دریافت میکنید این دیگه چه جورشه؟

   • باسلام.همان طور که در مقاله درج شده است ،می توانیدجهت استعلام واعتراض به یارانه خود با شماره تلفن گویای 09200006369 تماس بگیرید.

 • خانواده 5نفره اما یارانه یک نفر را واریز کردم یعنی کلا 300هزار تومان

 • سلام من سرپرست یک خانواده سه نفره هستم البته چهارنفربودیم که دخترم ازدواج کرده و حقوق بازنشستگی ۶الی۷میلیون به ما تعلق میگره تا برج ۲/۱۴۰۱یارانه به حسابمان واریز میشد دیگه بعد از اون تاریخ یارانه امان را قطع کردن و حرفشان این بود که شما دوتا ماشین دارید اولا ما یک پراید فرسوده داریم و دوما که دخترم یک پراید فرسوده دارد واینکه پراید دخترم به ما چه مربوط است را نمیدانم و در ضمن دخترم به تازگی طلاق گرفته واگر ایشون دوباره به خانه پدریش برگردد مخارجمان بالا خواهد رفت و همسرم فوت کرده

 • سلام فقط نمی دانم چرا دهک ده بنده خدا کارخانه دارد یارانه می گیرد من با حقوق قانون کار جز دهک ده هستم

  • سلام خسته نباشین ببخشید من فروردین امسال اقدام به جدایی یارانه ام از حساب مادرم کردم و از خرداد ماه واریز کردن هرماه ولی از این ماه یارانه بنده قطع شده میخوام اعتراض کنم نمیشه چکارکنم ممنون میشم راهنمایی کنید

 • واسه ما رو از اول سال قطع کردن..واقعا معلوم نیست چطور محاسبه کردن..کاش جواب میدادن دل آدم نمیسوخت..خیلی ها هم میگیرن ماشالله با درامد نجمومی که دارن..

  • سلام ضمن عرض خسته نباشید
   خانواده ما ۳ نفریم از اردیبهشت ۱۴۰۱ یارانه ما رو قطع کردند اعتراض کردم گفتند دهک دهم هستید . با چه معیاری به این نتیجه رسیدید که یک بازنشسته میتونه با ۷یا۸ میلیون حقوق ماهانه دهک دهم باشه . من پیگیری کردم فرمانداری مشهد جوابی نداد .اداره کار و رفاه اجتماعی جوابی نداشت . به من گفتند به دادگستری مراجعه و از دولت مردمی شکایت کن .
   جناب آقای رئیس جمهور و آقای وزیر رفاه لطفا جواب اینجانب رو بدین .
   متاسفانه

 • با سلام
  بنده دچار نقص عضو و هیچ درآمدی ندارم وعضو کمیته امدادهستم وو زندگی بنده به همراه زن و یک دختر ۵ ساله با یارانه و کمیته امداد می‌گذرد چرا دهک بنده دهک ۴ اعلام شده خداوکیلی رسیدگی کنید ممنون

 • سلام من ب کسی عتراض دارم ک ۳ جا کار میکننن و بازم یارانه میگیرن با کسی ک فقط با یارانه می گیره

 • نسبت به قطع شدن یارانه خود و قرار گرفتن در دهک 10 اعتراض دارم

 • سلام بنده اعتراض دارم به پرداخت نکردن یارانه .نه ماشین دارم نه خونه کارگر ساده هستم

 • چرادر دهک 10 قرار دارم این یارانه ها به ناحق برنامه ریزی شده من هم احتیاج دارم

  • سلام بنده درمورد دهک یارانه ام اعتراض دارم چندین بار هم تلاش کردم اما جوابی دریافت نکردم بنده نه ملکی دارم ونه ماشینی که سندبه اسمم باشه درضمن مستاجرهم و بیماری اعصاب و روان دوقطبی دارم ودارای یک فرزندپسر12ساله وهمسر می‌باشم که سرکار نمیتوانم برم تنهادرآمدخانواده ام ازیارانه میباشد نمی‌دانم برحسب چه دلیلی دهک بنده 5 است لطفا خواهش میکنم برسی کنید تامشگلم حل بشه ممنون ومتشکر ازلطف شما
   پاسخ

 • چرا یارانه من و خانواده ام قطع شده من جانباز۴۵ داستانک تحمیلی هستم لطفا پیگیری نمایید

 • سلام چرا یارانه من و خانواده ام قطع شده جانباز جنگ تحمیلی 45درصد هستم 10سال است یارانه نمیگیریم علت چیست به کجا شکایت کنیم

 • یه خانواده 4 نفره هستیم که یارانه یکیمونو قطع کنم کجا باید پیگیری کنیم؟