منظور از حباب طلا و سکه چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

منظور از حباب طلا و سکه چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

احتمالا شما هم این جمله را زیاد شنیده‌ باشید که، قیمت فلان چیز حبابه یا حبابش می‌ترکه!! شاید این سوال در ذهن شما به وجود آمده باشد که اصلا حباب قیمتی یعنی چه؟ چرا به وجود می‌آید؟ و چگونه می‌توان حباب قیمتی را محاسبه کرد؟ در این مطلب با هم حباب طلا و سکه و دلایل به وجود آمدن آن را بررسی می‌کنیم.

حباب قیمتی چیست؟

این روزها احتمالا اکثر افراد حباب قیمتی را حس کرده باشند، بنابراین درک و تعریف حباب قیمتی کار سختی نیست. به زبان ساده، به اختلاف قیمت ذاتی یک کالا با قیمت عرضه آن کالا در بازار حباب قیمتی می‌گویند.

این حباب قیمتی برای هر نوع کالایی می‌تواند باشد، از مواد خوراکی گرفته تا طلا و سکه. به عنوان مثال ماده غذایی را فرض کنید که در بازار به قیمت 20000 تومان عرضه می‌شود اما ارزش واقعی آن بیشتر از5000 تومان نیست، بنابراین این ماده غذایی به اندازه 15000 تومان حباب قیمتی دارد.

برای دریافت اپلیکیشن محاسبه قیمت طلا به صورت آنلاین کلیک کنید

چرا حباب؟!

احتمالا این سوال برایتان به وجود آمده باشد که چرا به این اختلاف قیمت به اصطلاح “حباب” گفته می‌شود؟! پاسخ این سوال را اینگونه می‌توان داد که به این دلیل که این اختلاف قیمت برای همیشه ماندگار نیست و بر اثر عوامل اقتصادی و عرضه و تقاضا به وجود آمده است و دیر یا زود این حبابِ به وجود آمده می‌ترکد تا قیمت هر کالایی به ارزش واقعی خود برسد.

حباب طلا و سکه یعنی چی؟

تعیین قیمت واقعی یک کالا، کمی پیچیده است. در نتیجه به سختی متوجه می‌شویم که قیمت آن کالا حباب داشته است و نباید بر روی آن کالا سرمایه‌گذاری می‌کردیم. یکی از کالاهایی که ارزش ذاتی آن تا حدودی مشخص است و فرمول‌های ساده‌ای برای تعیین حباب قیمتی آن وجود دارد، طلا و سکه است.

به اختلاف قیمتی که طلا و سکه در بازار عرضه می‌شود با ارزش واقعی طلا و سکه حباب سکه می‌گویند. حباب طلا به دو حالت حباب مثبت و حباب منفی تقسیم می‌شود که در ادامه هرکدام را بیان می‌کنیم.

مفهوم حباب مثبت و حباب منفی

قبل از اینکه بخواهیم حباب مثبت و منفی را تعریف کنیم، بهتر است با سه اصطلاح زیر آشنا شویم:

قیمت عرضه: قیمتی است که فروشندگان مایل هستند با آن قیمت کالای خود را بفروشند.

قیمت تقاضا: قیمتی است که خریداران مایل هستند کالای مورد نظر را با آن قیمت بخرند.

نقطه تعادل: هنگامی که در بازار قیمت عرضه و تقاضا یکسان باشند، کالا در نقطه تعادل است.

مفهوم حباب مثبت و حباب منفی

با توجه به توضیحات فوق، هنگامی که قیمت عرضه یک کالا از قیمت تقاضای آن بیشتر باشد، حباب قیمتی مثبت است و بالعکس هنگامی که قیمت عرضه کمتر از قیمت تقاضا باشد حباب قیمتی منفی داریم، که بسیار کمتر از حباب مثبت اتفاق می‌افتد.

در مثال ماده غذایی گفتیم که قیمت عرضه آن 20000 تومان است در حالی که 5000 تومان ارزش دارد، در اینجا به اندازه 15000 تومان حباب مثبت است، زیرا قیمتی که کالا در بازار عرضه می‌شود 15000 تومان بیشتر از حد تصور ما قیمت دارد و این یعنی حباب مثبت که هر لحظه ممکن است، بترکد.

عوامل موثر در به وجود آمدن حباب قیمتی مثبت و منفی

دلیل به وجود آمدن حباب‌های قیمتی مثبت و منفی چیست؟به طور کلی عوامل روانی و به خصوص افزایش بیش از حد نقدینگی، باعث ایجاد حباب قیمت می‌شود.


عوامل موثر در ایجاد حباب مثبت


 • زیاد شدن سرمایه در بازار، که باعث افزایش تقاضا در بازار و در نهایت افزایش قیمت‌ها می‌شود.
 • کمبود یا نایاب بودن کالای مورد نظر در بازار
 • امید به افزایش قیمت کالای مربوطه در آینده و سرمایه‌گذاری مردم در آن

عوامل موثر در ایجاد حباب منفی


 • رفتن سرمایه‌گذاران به سمت کالاهای دیگر و کم شدن تقاضا برای کالای مورد نظر
 • تولید و عرضه زیاد کالا در بازار
 • امید و انتظار سرمایه‌گذاران به کاهش قیمت کالا در آینده

حباب مثبت و منفی در قیمت طلا و سکه

اگر قیمت مثقالی که طلافروشان در تابلوی قیمت های خود نشان می‌دهند از قیمت مثقال جهانی (یا آبشده جهانی) کمتر بود، قیمت طلا حباب منفی دارد. در این حالت یعنی قیمت طلا در ایران ارزش کمتری نسبت به نقاط دیگر دنیا دارد و ممکن است در آینده گران شود، بسیاری در این شرایط سرمایه خود را به خرید طلا اختصاص می‌دهند.

اما اگر قیمت هر مثقال طلای، طلافروشان از قیمت مثقال جهانی بیشتر باشد، اصطلاحا حباب طلا مثبت است و ممکن است در آینده قیمت طلا در ایران ارزان شود تا به ارزش واقعی خود برسد. طبیعی است که حباب منفی کمتر در ایران اتفاق می‌افتد و بطورکلی هرچه حباب مثبت طلا کمتر و نزدیک‌تر به صفر باشد، سرمایه‌گذاری در طلا بهتر است.

حباب مثبت و منفی در قیمت طلا و سکه

حباب قیمتی در سکه نسبت به شمش طلا یا مصنوعات طلا بیشتر است، به این دلیل که سکه مسکوک است و سالانه به تعداد مشخصی تحت نظارت بانک مرکزی ضرب می‌شود، بنابراین گاهی در بازار کمیاب می‌شود و علت جذابیت سکه ریسک کم و سود خوب آن است.

حباب سکه هم مانند حباب طلا از اختلاف قیمت معاملاتی سکه با ارزش واقعی آن به وجود می‌آید، که بر اثر عرضه و تقاضا و عوامل روانی ایجاد می‌شود. فرض کنید اگر ارزش واقعی سکه 4 میلیون تومان باشد اما در بازار به قیمت 6 میلیون تومان معامله شود، در اینجا سکه حباب مثبت دارد و اگر بالعکس این اتفاق بیفتد حباب سکه منفی است. بهترین زمان برای خرید سکه زمانی است که حباب سکه وجود نداشته باشد یا بسیار کم باشد.

علت به وجود آمدن حباب سکه چیست؟

برخی از سکه‌ها نسبت به سایر سکه‌ها متقاضی بیشتری دارند، به عنوان مثال تفاوت قیمتی بین سکه امامی با طرح قدیم به علت عرضه و تقاضای متفاوت آن‌ها است و به این دلیل که تقاضا برای سکه امامی نسبت به سکه طرح قدیم بیشتر می‌باشد، حباب قیمتی سکه امامی هم بیشتر از سکه های طرح قدیم است.

یا در رابطه با نیم سکه و ربع سکه هم همینطور. به این دلیل که در بیشتر مراسمات به عنوان کادو یا پس انداز از نیم سکه و ربع سکه استفاده می‌شود، در نتیجه تقاضا برای خرید آن‌ها بیشتر از سکه تمام بهار آزادی است و حباب قیمتی بیشتری نسبت به نصف تمام سکه یا ربع تمام سکه، دارند. (وزن نیم سکه دقیقا برابر نصف تمام سکه و وزن ربع سکه دقیقا یک چهارم تمام سکه است، با این وجود قیمت نیم سکه و ربع سکه در بازار بیشتر از نصف و ربع قیمت یک سکه تمام بهار آزادی می‌باشد.)

چگونه حباب طلا و سکه را محاسبه کنیم؟

عیار تمامی سکه‌های بهار آزادی ضرب شده توسط بانک مرکزی، 900 از هزار یا 22 عیار است. وزن تمام سکه بهار آزادی برابر با 8.133 گرم، نیم سکه برابر با 4.066 گرم و ربع سکه برابر با 2.033 گرم است. برای اینکه بتوانید حباب قیمت سکه را حساب کنید، مراحل زیر را انجام دهید:

نحوه محاسبه حباب طلا و سکه
 1. عدد بدست آمده از فرمول بالا را ضرب در وزن سکه مورد نظر خود می‌کنیم. (بانک مرکزی برای حق ضرب عددی حدود 5 الی 7 هزار تومان لحاظ کرده است، این رقم را نیز به عدد بدست آمده اضافه می‌کنیم.)
 2. عدد بدست آمده از مرحله دوم را از قیمتی که طلافروش به ما اعلام کرده است، کم می‌کنیم. عدد به دست آمده برابر با حباب قیمتی سکه‌ای است که قصد خریدش را داریم.

دسترسی به حباب طلا و سکه با سایت سیگنال

همیشه بهتر است قبل از خرید طلا و سکه حواسمان به حباب قیمتی آن باشد، شما می‌توانید به راحتی و با استفاده از دیتای صفحه طلا و سکه سایت سیگنال حباب سکه تمام بهار آزادی، نیم سکه، ربع سکه و سکه یک گرمی را مشاهده کنید. به علاوه با استفاده از تحلیل‌های کارشناسان ما از بازار طلا و ارز، می‌توانید بیشتر از وضعیت این بازار آکاهی داشته باشید و در نهایت در تصمیم‌گیری خود بهتر عمل کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای طلا و سکه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام.ببخشید.این فرمول محاسبه حباب سکه بهار ازادی چجوریه میشه یک مثال واضح بیارین چون مطلبش درک نکردم.قیمت هر یک گرم انس*هر دلار*نمیدونم دیگه مابقی رو برام توضیح بدین

 • سلام وقتی سکه حباب مثبت داشته باشه قطعا برمیگرده به قیمت اصلیش؟

 • درودبرشما
  ممنون ازاطلاعات کامل وخوبتون
  ولی یه سوال پیش میاد که چرا دلار حباب نمیگیره؟…چون اسکناسه اینجوریه؟

  • سلام، حباب قیمت به معنای اختلاف قیمت بازاری و قیمت واقعی یک دارایی است و برای هر کالا یا دارایی قابل محاسبه است. با این وجود به این دلیل که اکثرا برای محاسبه قیمت واقعی از دلار استفاده میکنند، عملا محاسبه حباب برای دلار کاربرد چندانی ندارد

 • باسلام واحترام
  مدتهابود که دراین موضوع حباب شبهه داشتم،از توضیحات جامع و کامل شما بهره بدم ،سپاس از سایت خوب وهدایتگرتان

 • سلام و خستە نباشید عرض میکنم خدمت کارشناسان سیگنال.. بسیر شیوا و همە فهم تحلیل و تدریس شدەبود. ممنون

 • سلام ببخشید اپلیکیشن سیگنال قیمت مثقال جهانی یا ابشده ی جهانی رو داره؟

  • باسلام
   با استفاده ازین فرمول میتوان بدست آورد:
   مظنه مثقال طلای 17 (705) عيار از طريق انس جهاني
   9.5742÷ (قيمت يك دلار× قيمت يك انس طلا)=

 • سلام و سپاس فراوان بخاطر مطالب مفیدی که برای ما می گذارید یه سوال منظور از مظنه چیه؟ و چجور بدونم چنده الان؟

  • باسلام
   ممنون از لطف شما
   مظنه طلا در ايران قيمت يك مثقال (معادل 4.608 گرم) طلاي 17 عيار (705) میباشد.
   در اپلیکیشن و وبسایت سیگنال میتوانید نرخ مظنه را دنبال بفرمایید.

 • خیلی ممنون از اطلاعاتی که در اختیار ما میگذارین بسیار مفید است سپاس

 • سلام،
  ممنون بابت مطلب خوبتون.
  میشه لطفا فرمول محاسبه حباب طلا و سکه رو که ارائه کردید بشکافید که مبدا این عددهای موجود در کسر فرمول چیست؟

  • باسلام و احترام
   این اعداد جهت تبدیل واحدهای وزنی(اونس به مثقال و گرم و سایر واحدها) بکاربرده میشود.

  • باسلام واحترام
   این اعداد جهت تبدیل واحدهای وزنی در فرمول بکار رفته است.