گزارش عملکرد بازار سرمایه در سال 1398

گزارش عملکرد بازار سرمایه در سال 1398

از بورس هر کشور عمدتاً به دماسنج اقتصادی آن کشور یاد می شود و مبنای کلی برای برآورد بازدهی هر بورس شاخص های آن بورس می باشند. شاخص کل بورس ایران در انتهای سال 97 از عدد 178 هزار واحد به عدد 512 هزار واحد در پایان 98 رسید و بطور میانگین رشدی 188درصدی را تجربه نمود. به زعم اکثر تحلیلگران و فعالین این بازار، در سال 98 بورس ایران یکی از طلایی ترین دوران خود را سپری نمود و منظر رشد حجم معاملات و نرخ افزایش تعداد فعالین در این بازار با سالیان قبل قابل مقایسه نبوده است.

استقبال عمومی، افزایش سطح دانش همگانی، جهش نرخ ارز، کاهش نرخ سود بانکی، رکود نسبی در سایر بازارها از جمله مسکن از دلایل اقبال و رونق بورس در سال 98 برشمرده می شود.

اما فراز و فرود نمادهای بورسی الزاماً مانند یکدیگر نبوده و بسته به نوع فعالیت و نوع عملکرد میزان بازدهی سرمایه گذاری در شرکتها متفاوت بوده است مقایسه هر شرکت در گروه صنعت و بررسی و مقایسه های پارامترهای تحلیل بینادی می تواند چشم اندازی روشن از عملکرد شرکتهای بورسی ارائه داده و کمک قابل توجهی به تصمیم گیران فعالان بازار سرمایه ارائه دهد.

انتظار سرمایه گذاران از فعالیت در بازارهای مالی می تواند سرمایه گذاری، حفظ سرمایه در مقابل تورم یا کسب درآمد و سود باشد. در گزارش خلاصه بازدهی شرکت های بورسی سال 1398 تلاش شده است این اطلاعت به شکل طبقه بندی شده و قابل مقایسه دراختیار علاقمندان قرار گیرد.

خلاصه توضیح پارامترها

P/S : برابر است با نسبت تقسیم قیمت بازار (price) هر سهم به فروش (sale) سهم . در این پارمتر با بررس میزان فروش اعتقاد بر این است که رشد قوی فروش  شرکت عاملی موثر برای رشد قیمت سهام شرکت می باشد. بعنوان مثال اکر این عدد 0.8 باشد به این معنی است که قیمت هر سهم 0.8 برابر فروش به ازای هر سهم شرکت است طبیعاً پایین تر بودن این عدد بیانگیر پایین تر بودن نسبی قیمت سهم خواهد بود.

P/E : یکی از پارامترهای قدیمی و پرکاربرد در بازار سرمایه بوده، از تقسیم قیمت روز سهم بر سود حاصل شده از عملیات شرکت بدست می آید. به پارامتر P/E نرخ بازگشت سرمایه نیز می گویند و میزان انتظار سود سرمایه گذاران از مبلغ سرمایه گذاری شده را نشان می دهد. این پارامتر صرفا با شرکتهای مشابه در یک گروه صنعت قابل مقایسه است و پایین تر بودن آن (در اعداد مثبت) می توان نشانه ای از سود سازتر بودن یا پایین تر بودن قیمت سهام نسبت به نرخ سود اطلاق شود. زیانده بودن شرکت منجر به منفی شدن این پارمتر شده و دراینحالت از منظر فوق قابل بررسی نخواهد بود.

همانطور که می دانید تصمیم گیری سرمایه گذاری به بررسی همه جانبه و پارامترهای مختلف نیاز داشته و صرفاً نباید متکی بر بررسی یک پارامتر باشد.

برای دانلود این گزارش با فرمت PDF از لینک زیر استفاده نمایید:

گزارش وضعیت بازار سرمایه در سال 1398

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران