چرا افزایش قدرت دلار باعث کاهش قیمت کامودیتی ها می شود؟

چرا افزایش قدرت دلار باعث کاهش قیمت کامودیتی ها می شود؟

تاثیر دلار بر کامودیتی‌ها

به گزارش سیگنال نقل از یوتواف ایکس؛ دلار آمریکا ارز ذخیره جهانی است و حدود ۶۰ درصد از ذخایر بانکی جهان به دلار آمریکا است. همچنین دلار یک ارز با نقدشوندگی بالا است و شاید نقدشونده‌ترین ارز جهان باشد. بنابراین خرید و فروش دلار آسان است. بانک‌های مرکزی در سراسر دنیا به خاطر همین ماهیت نقدشوندگی دلار، اقدام به ذخیره آن کرده‌اند. همچنین نفوذ ایالات متحده در دهه‌های گذشته این کشور را به یکی از باثبات‌ترین کشورهای جهان تبدیل کرده است. ثبات ویژگی مهمی در مورد یک ارز است. همچنین ایالات متحده یکی از بزرگترین اقتصادهای مصرف کننده در جهان بوده و هست. اگرچه ایالات متحده صادرکننده کالاهای خاصی مانند ذرت و سویا است اما واردکننده بزرگی برای کامودیتی‌های دیگر است. بنابراین مکانیسم قیمت‌گذاری برای اکثر کامودیتی‌ها در سراسر جهان واحد پول ایالات متحده آمریکا است.

در هنگام تحلیل کامودیتی‌ها این نکته را در نظر بگیرید که تنها عرضه و تقاضا به تنهایی قیمت کامودیتی‌ها را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. فشارهای تورمی، افزایش نرخ بهره و افزایش ارزش دلار نیز در این میان تاثیر گذار است. (افزایش تورم حمایتی و افزایش نرخ بهره و افزایش ارزش دلار، مقاومتی) همیشه به یاد داشته باشید که موقعیت تکنیکال و فاندامنتال دلار می‌تواند تاثیر زیادی بر جهت قیمت کلی کامودیتی‌ها بگذارد.

هنگامی که ارزش دلار افزایش می‌یابد، قیمت کامودیتی‌ها به دلیل سنجش بر اساس قیمت دلار تحت نزول قرار میگیرد و این افت قیمت کامودیتی ها بازار تقاضا را تحریک کرده موجبات افزایش تقاضا را فراهم می آورد. بر همین این اساس در طرف دیگر وقتی قیمت دلار نزولی میگردد باعث افزایش قیمت برابری دلار با کامودیتی ها میشود و این امر سبب افزایش قیمت کامودیتی ها میشود. بطور مثال امروز قیمت هر تن مس خالص کاتد 10 هزار دلار است به فرض اینکه شاخص دلار 50 درصد ارزش خود را از دست بدهد آنگاه مس باید به ازای هرتن 20 هزار دلار معامله گردد تا در نرخ برابری دلار با مس تفاوتی ایجاد نشود و به عبارت دیگر به خاطر نصف شدن ارزش دلار شما باید دو برابر سابق دلار بپردازید تا همان مقدار مس را دریافت کنید.

رصد لحظه‌ای و تحلیل روند روزانه بازارهای مالی در کانال تلگرامی تحلیل با سیگنال

بازار خرسی (نزولی) بلند مدت دلار که در سال ۲۰۰۲ آغاز شد دقیقا مطابق با بازار گاوی (صعودی) بلند مدت کامودیتی‌ها بود. در سال ۲۰۱۱، دلار یک دوره تثبیت چندساله را آغاز کرد تا اینکه در ماه مه ۲۰۱۴ شروع به افزایش در برابر سایر ارزها کرد.

همانطور که در نمودار ماهانه مشاهده می‌کنید، نه تنها با کاهش ارزش دلار قیمت کامودیتی‌ها یا مواد اولیه افزایش یافت، بلکه زمانی که روند نزولی دلار به پایان رسید، جهت حرکت قیمت‌ها معکوس شد. بازار صعودی کامودیتی‌ها در سال ۲۰۱۱ به بالاترین حد خود رسید. (مس به بالاترین سطح خود با بیش از ۴.۵ دلار در هر پوند و طلا بیش از ۱۹۰۰ دلار در هر اونس معامله شد). با این حال، از سال ۲۰۱۱ این قیمت‌ها روند نزولی طولانی مدتی را آغاز کردند.

نمودار ماهیانه مقایسه ای شاخص دلار با قیمت مس

خطوط مشکی قیمت مس و خط آبی قیمت شاخص دلار میباشند.

نمودار ماهیانه مقایسه ای شاخص دلار با قیمت مس
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

نمودار ماهیانه قیمت اونس طلا (نمودار مشکی) در مقایسه با شاخص دلار (نمودار نارنجی)

نمودار ماهیانه قیمت اونس طلا (نمودار مشکی) در مقایسه با شاخص دلار (نمودار نارنجی)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

دلار و کامودیتی‌ها در سال ۲۰۱۶ و اوایل ۲۰۱۷

پس از صعودی که شاخص دلار را از اوایل مه ۲۰۱۴ تا مارس ۲۰۱۵ بیش از ۲۷ درصد افزایش داد، دلار به مدت بیست ماه در بین سطح ۹۲ تا ۱۰۰.۶۰ به حالت تثبیت درآمد. در نوامبر ۲۰۱۶، دلار با صعود از سطح ۱۰۲، شروع به افزایش کرد. در مدتی که دلار در محدوده ۹۲ تا ۱۰۰ در نوسان و تثبیت بود قیمت کامودیتی‌ها از کف خود، در برهه اواخر سال ۲۰۱۵ و اوایل سال ۲۰۱۶ در حال افزایش بود.

شاخص دلار در اوایل ژانویه ۲۰۱۷ به بالاترین سطح از سال ۲۰۰۲ یعنی سطح ۱۰۳ رسید. اما پس از آن، به زیر مقاومت تکنیکال ۱۰۱.۱۱ کاهش یافت. دلیل این افزایش چشم‌انداز افزایش در نرخ‌های بهره کوتاه‌مدت و بلندمدت در ایالات متحده و افزایش تفاوت بین بازده اوراق خزانه آمریکا و دیگر کشورهای خارجه بود و منجر به تقویت دلار شد. با توجه به رابطه تاریخی معکوس میان قیمت کامودیتی‌ها و دلار آمریکا افزایش قیمت دلار در طول سال ۲۰۱۷ ممکن بود مشکل ساز شود. همچنین نرخ بهره واقعی بالاتر فاکتوری نزولی برای قیمت کامودیتی‌ها است چراکه هزینه نگهداری و حمل و نقل کالاها را افزایش می‌دهد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
24 مهر 1400