هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد ! | 23 اردیبهشت ماه 1399

هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد ! | 23 اردیبهشت ماه 1399

بزرگترین رخداد بازار ارزهای دیجیتال در سال 2020 میلادی رقم خورد. سومین هاوینگ (Halving)  یا هاونینگ (Halvening) بیت کوین؛ موضوعی که در این روزها بسیار به گوش می‌رسد و همه جا در رابطه با آن بحث است. اما به راستی هاوینگ چیست؟

مفهوم هاوینگ (Halving)

ریشه کلمه هاوینگ Half انگلیسی است به معنای نصف. و هاوینگ به معنای نصف شدن است. بیت کوین بر اساس الگوریتم اجماع کار (Proof of Work) فعالیت می‌کند. افرادی که به آنها ماینر گفته می‌شود، سخت افزارهای خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند تا کنترل و مدیریت تراکنش‌ها را انجام دهند و همزمان با افزایش تعداد ماینرها، امنیت شبکه نیز بیشتر می‌شود. اما چرا باید کسی راضی باشد تا سخت افزار و برق خود را در اختیار شبکه بلاک چین قرار دهد ؟!

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت‌کوین، شبکه را طوری طراحی کرده که با کامل شدن هر بلوک از زنجیره بلوک های شبکه، به فردی که توانسته است در این رقابت پیروز شود، مقداری بیت‌کوین به عنوان پاداش داده شود. اما با هدف کنترل تورم بیتکوین، این پاداش هر 4 سال یک بار (به طور دقیق‌تر با کامل شدن هر 210 هزار بلوک از زنجیره بلوک‌های شبکه) نصف می‌شود.

در تاریخ 28 نوامبر 2012 (هشت آذر ماه 1391) این مقدار پاداش از 50 بیت کوین به 25 بیت کوین کاهش یافت. در این تاریخ بیت کوین کمتر از 50 دلار قیمت داشت ! سپس در روز شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۵ این مقدار به 12.5 عدد رسید. با هاوینگ امروز، این پاداش بار دیگر نصف شد و ماینرها از این پس با تکمیل هر بلوک، 6.25 بیت‌کوین پاداش خواهند گرفت. در همین راستا تعداد بلوک های استخراج شده شبکه Bitcoin به رقم 630 هزار رسید.

مایکل دوبروسکی، بنیانگذار موسسه تحقیق و توسعه PoWx، عقیده دارد:

تئوری هاوینگ بیت کوین در حقیقت بیان میکند هر چه استخراج کنندگان مقدار کمتری بیت کوین برای فروش داشته باشند، بیت کوین کمتری نیز برای خرید در بازار در دسترس خواهد بود.

چه نهاد یا شخصی مسئولیت صدور بیت کوین های جدید را بر عهده دارد؟

شبکه بیت کوین خود فرآیند صدور BTC های جدید را کنترل می کند و این امر با استفاده از فرآیندی به نام اجماع (Consensus) از سوی تمام مشارکت کنندگان در شبکه انجام می شود. از زمان پیدایش ارز دیجیتال بیت کوین تا کنون قوانین اجماع زیر وجود داشته است:

  • میزان کل عرضه بیت کوین برای همیشه مقدار ثابت 21،000،000 BTC خواهد بود.
  • فواصل ایجاد بلوک ها در بلاک چین هر 10 دقیقه است.
  • رویداد نصف شدن پاداش استخراج یا همان هاوینگ بیت کوین در هر 210،000 بلوک اتفاق می افتد. (تقریباً هر 4 سال یکبار)
  • پاداش بلوک ها که از 50 بیت کوین شروع شده است و به طور مرتب در هر رویداد Halving نصف میشود، تا رسیدن به 0 (تقریباً در سال 2140 میلادی) ادامه می‌یابد.
  • هرگونه تغییر در این قوانین نیاز به مشارکت همه شرکت کنندگان در شبکه خواهد داشت تا آن را تصویب نموده و با اجماع در این خصوص موافقت نمایند.

تاثیر هاوینگ در گذشته چطور بوده است؟

همانطور که در نمودار هفتگی قیمت بیت‌کوین در مقیاس لگاریتمی مشاهده می‌کنید در هاوینگ‌های گذشته قیمت پس از هاوینگ به مدت 1.5 تا 4 ماه ریزش داشته اما در ادامه یک تا یک و نیم سال بعد را در روندی صعودی رشد کرده است.

اولین هاوینگ در تاریخ 29 نوامبر 2012، و در بلوک 210 هزار رخ داد. پس از آن قیمت به مدت 6 هفته ریزش داشت و سپس روند صعودی یک ساله خود را آغاز کرد. در این روند، قیمت بیت‌کوین 78 برابر شد.

دومین بار در تاریخ دهم جولای 2016 و در بلوک 420 هزار، پاداش استخراج هر بلوک از شبکه بلاکچین بیت‌کوین نصف شد. این بار نیز شاهد ریزش قیمت در کوتاه مدت بوده‌ایم و پس از آن، قیمت بیت‌کوین تا 31 برابر افزایش یافت.

هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد ! | 23 اردیبهشت ماه 1399
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

سناریوهای احتمالی برای آینده بیت کوین

سایت تحقیقاتی کوین شیرز (CoinShares) احتمالات پیش روی هاوینگ بی ‌کوین را در 6 حالت خلاصه کرده است:

احتمالتاثیرسناریوردیف 
صفرفاجعهنصف شدن پاداش، زیان شدید و خروج بسیاری از ماینرها از شبکه را به دنبال داشته باشد1
محتمل است اما ابهامات زیادی در طول مسیر وجود داردبسیار مثبتبر اساس مدل سهام به جریان پلن بی، شاهد رشد شدید قیمت بیت‌کوین باشیم2
تا حدی محتمل استمنفیتریدرهایی که با توجه به دید مثبت نسبت به هاوینگ اقدام به خرید کرده باشند، در صورت عدم تغییر قیمت پس از هاوینگ، اقدام به خروج از بازار خواهند کرد. مشابه اتفاقی که پس از راه اندازی قراردادهای بکت در سپتامبر سال گذشته رخ داد و بسیاری از تحلیلگران انتظار رشد قیمت را داشتند اما پس از آنکه دیدند بازار رشدی نداشته، اقدام به فروش کردند.3
تا حدی محتمل است اما در کنار سناریوی شماره 3 قوت خواهد گرفتمنفیماینرها اقدام به فروش بیت‌کوین‌های خود کنند.4
احتمال متوسطهاوینگ پدیده‌ای با سرو صدای بسیار و تاثیر ناچیز باشد5
بسیار محتملمثبتترکیب پنجشنبه سیاه و ریزش شدید قیمت در ماه مارس، و هاوینگ، باعث شده است تا بسیاری از ماینرهای خرد از چرخه بازار خارج شوند. ماینرهایی که در شبکه باقی مانده‌اند نیز برای حمایت از بیت‌کوین‌های ماین شده جدید، از فشار فروش سنگین پرهیز می‌کنند. در مجموع این عوامل باعث رشد قیمت بیت‌کوین در بلند مدت خواهد شد6

در نهایت می‌توان گفت که قطعا هاوینگ بر قیمت بیت‌کوین تاثیر مثبتی خواهد داشت. اما ادامه بحران مالی پیش رو و رویکرد کشورهای مختلف در مورد نحوه قانون‌گذاری، حمایت، آزادی یا محدودیت ارزهای دیجیتال نقش پر رنگ تری در رشد یا کاهش قیمت بیت‌کوین خواهند داشت.

برای مشاهده اخبار و تحلیل‌های بیشتر می توانید به کانال سیگنال ارز دیجیتال (Signal_Cryptocurrencyworld) مراجعه کنید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران