نگاهی به شرکت فولاد خوزستان از پنجره فروش‌های فصلی

نگاهی به شرکت فولاد خوزستان از پنجره فروش‌های فصلی

درآمد شرکت فولاد خوزستان در سه ماهه اول سال مالی 99 نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد 26 درصدی مواجه بوده است؛ بخش عمده این افزایش درآمد ناشی از رشد نرخ فروش ‌می‌باشد. همچنین گفتنی است که در بهار سال 99 رکورد تولید محصول فولاد خوزستان شکسته شد.

بررسی اجمالی شرکت فولاد خوزستان

شرکت فولاد خوزستان بزرگترین عرضه کننده محصولات نیمه نهایی فولادی اسلب، بلوم و بیلت و دومین قطب تولید فولاد خام کشور است. همچنین فولاد خوزستان اولین مجتمع تولید آهن و فولاد کشور به روش احیا مستقیم و کوره قوس الکتریکی می‌باشد.

اطلاعات کلی شرکت

نگاهی به شرکت فولاد خوزستان از پنجره فروش‌های فصلی
نمادفخوز
سرمایه ثبت شده (میلیارد تومان)1،904
ارزش بازار (میلیارد تومان) (1399/05/14)90،233
ظرفیت اسمی سالانه تولید شمش (تن)3،800،000
جمع بدهی‌ها (میلیارد تومان)7،044
جمع حقوق صاحبان سهام (میلیارد تومان)6،808
سال مالی29/12/99
  • بخش عمده هزینه مواد اولیه مورد مصرف در چرخه تولید مربوط به سنگ آهن می‌باشد.
  • مبلغ حاصل از فروش اسلب، بیلت و بلوم حدود 90 درصد فروش کل شرکت را تشکیل می‌دهد.

نمودار زیر وضعیت مقدار فروش مصولات اصلی شرکت را نشان می‌دهد. شرکت در سال 98 به علت قطعی گاز و محدودیت برق اندکی با افت میزان تولید نسبت به سال مالی 97 مواجه شده است. اما از منظر مقدار فروش می‌توان گفت شرکت نوسانات خاصی نداشته و طی سه سال اخیر عموما در یک سطح بوده است.

نگاهی به شرکت فولاد خوزستان از پنجره فروش‌های فصلی

رشد نرخ فروش در دوره‌های متوالی گذشته از نکته های قابل توجه مبحث فروش شرکت است. روند رشد نرخ فروش برای محصولات شرکت‌ فولاد خوزستان صعودی و در یک سطح بوده است. همانطور که مشاهده می‌شود نرخ فروش از محدوده 15 میلیون ریال در هر تن به محدوده 50 میلیون ریال رسیده است. علت افزایش نرخ فروش، عمدتا ناشی از افزایش نرخ ارز نسبت به دوره‌های قبلی است.

نگاهی به شرکت فولاد خوزستان از پنجره فروش‌های فصلی

نمودار زیر نشان‌دهنده درصد فروش داخلی و خارجی از فروش کل شرکت طی سه سال اخیر می‌باشد. همانطور که مشاهده می‌شود طی سه سال اخیر روند صادرات شرکت رو به افول بوده و از آنسو شرکت در بازار داخلی بهتر عمل کرده است. لازم به ذکر است که نرخ‌گذاری محصولات صادراتی شرکت بر اساس قیمت‌های جهانی و فروش داخلی شرکت به کلیه شرکت‌ها براساس قیمت کشف شده در بورس کالا می‌باشد.

نگاهی به شرکت فولاد خوزستان از پنجره فروش‌های فصلی

جمع بندی

شرکت فولاد خوزستان در زمینه تولید محصولات نیمه‌نهایی فولادی فعالیت می‌کند و از شرکت‌های پیشرو چه در زمینه داخلی و چه در زمینه فروش صادراتی کشور است.

  • محصول اصلی شرکت محصولات نیمه نهایی فولادی و به صورت جزیی‌تر اسلب، بیلت و بلوم می‌باشد. مبلغ حاصل از فروش این سه محصول به تنهایی 95% از فروش کل شرکت در سال 98 بوده است.
  • وضعیت مقدار تولید و فروش شرکت طی 3 سال گذشته مدتا در یک سطح بوده اما لازم به ذکر است که سهم فروش صادراتی در حال کاهش بوده و سهم فروش داخلی رو به افزایش است.
  • به صورت تقریبی نیمی از فروش کل شرکت از محل صادرات است.
  • با توجه به رشد نرخ فروش محصولات، شرکت توانسته است رشد خوبی را از لحاظ درآمدی به ثبت برساند. لازم به ذکر است که نرخ فروش محصولات تابعی از قیمت نرخ ارز و دلار نیمایی است.
  • شرکت در سه ماهه اول سال 1399 توانست رکورد تولید جدیدی به ثبت برساند.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
26 فروردین 1400