مقایسه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در مرداد ماه 99

مقایسه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در مرداد ماه 99

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر (مردادماه 1399) با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه شده است.

صندوق های سرمایه گذاری “توسعه پست بانک“، “ارمغان یکم ملل“، “مختلط گوهر نفیس تمدن“، “سپهر اندیشه نوین” و “کارگزاری بانک تجارت” در مردادماه 99 بالاترین بازدهی را در بین صندوق های سرمایه گذاری مختلط کسب کردند.

ریزش در بورس، تعادل در صندوق های مختلط

در مرداد ماه 99 بازدهی شاخص کل بورس حدودا -8.2% بود. در حالی که در ابتدای مردادماه شاخص کل به آرامی به رشد خود ادامه می داد، در یک سوم پایانی ماه (از 20 مردادماه 99) افت شدید شاخص کل در بازار سرمایه اتفاق افتاد.

سرمایه گذاران محافظه کار در این شرایط تصمیم می گیرند منابع مالی خود را در صندوق های کم ریسک و ابزار های مالی بدون خطر قرار دهند تا بازار سمت و سوی خود را بیابد. در این میان صندوق های سرمایه گذاری مختلط یکی از بهترین انتخاب ها هستند. این صندوق ها در ترکیب دارایی های خود بین سهام و اوراق با درآمد ثابت تعادل ایجاد می کنند و بدین طریق ریسک سرمایه گذاری در بازار سهام را کاهش می دهند. مزیت این استراتژی به خصوص در زمانی مشخص می شود که بازار سهام وضعیت سردرگمی پیدا می کند و روند صعودی خود را از دست می دهد. با توجه به اینکه اوراق بدهی و سایر اوراق با درآمد ثابت سود مشخصی دارند، صندوق های مختلط می توانند از افت ارزش و قیمت سهام در امان بمانند و سود کمتر ولی مطمئنی را کسب کنند. البته باید توجه داشت که خرید و فروش سریع و انتقال دارایی ها جهت اتخاذ تصمیم مطلوب در شرایط نامناسب، در صندوق هایی که خالص ارزش دارایی آنها زیاد است، به سادگی صورت نمی پذیرد.

عملکرد برترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در مرداد ماه 99

سیگنال با معرفی برترین صندوق های سرمایه گذاری از نوع مختلط سعی دارد تا برای طیف سرمایه گذارانی که ریسک متوسطی را می پذیرند، ارائه دهنده خدمات تحلیلی مناسبی در این عرصه باشد.

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط، حد وسطی از میزان رشد بازار سرمایه که ریسک بالایی دارد و اوراق بهادار کم ریسک نظیر اوراق بدهی می باشد. عملکرد این صندوق ها برآیندی از دو ابزار مالی کم ریسک و پرریسک خواهد بود.

با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

مقایسه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در مرداد ماه 99

همانطور که در نمودار بالا مشخص است، عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در مردادماه 99 از شاخص کل بورس بهتر بوده است. این مسئله در حالیست که در ماه های گذشته و زمانی که بازدهی سهام بالاتر بود، بازدهی شاخص کل بورس از صندوق های مختلط بهتر بود.

صندوق های سرمایه گذاری ” توسعه پست بانک” و “ارمغان یکم ملل” با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

از بین پنج صندوق مختلط برتر در مردادماه 99 صندوق سپهر اندیشه نوین جزو صندوق های ETF می باشد. این صندوق در ماه گذشته نیز در لیست صندوق های برتر مختلط قرار گرفته بود.

پنج صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر با بیشترین بازدهی ماهانه در مرداد ماه 99 عبارت اند از:

نام صندوقمدیر صندوقبازدهی ماهانه (مرداد 99)
توسعه پست بانککارگزاری بانک توسعه صادرات7.07
ارمغان یکم مللسبدگردان پاداش سرمایه6.48
مختلط گوهر نفیس تمدنتامین سرمایه تمدن1.15
سپهر اندیشه نوینتامین سرمایه نوین0.93
کارگزاری بانک تجارتکارگزاری بانک تجارت0.42

ترکیب دارایی برترین صندوق سرمایه گذاری مختلط در مردادماه 99

صندوق سرمایه گذاری توسعه پست بانک با ثبت بازدهی ماهانه 7.07 درصدی در صدر جدول برترین های صندوق های مختلط قرار گرفت. این صندوق تحت مدیریت کارگزاری بانک توسعه صادرات در بازار سرمایه کشور فعالیت می کند.

 طبق نمودار دایره ای زیر 57.4 درصد از دارایی های صندوق توسعه پست بانک در سهام و 38 درصد در اوراق بدهی سرمایه گذاری شده است. وزن نسبتا بالای سرمایه گذاری این صندوق در اوراق بهادار با درآمد ثابت، بازدهی صندوق را از افت بازار بورس حفظ کرده است. در واقع مدیریت این صندوق به شیوه ای بوده است که به خوبی از ماهیت مختلط صندوق بهره برده و عملکرد مناسبی را به ثبت رسانده است.

سپرده بانکی و سایر دارایی های صندوق نیز 4.7 درصد از ترکیب دارایی را به خود اختصاص داده است.

مقایسه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در مرداد ماه 99
نمودار ترکیب دارایی های صندوق سرمایه گذاری توسعه پست بانک

جمع بندی

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط برتر در مقایسه با شاخص کل نشانگر آن است که عملکرد این ابزارهای مالی با ریسک متوسط، در زمان شرایط نامساعد در بازار بورس می تواند جایگزین سرمایه گذاری های پر ریسک شود.

سرمایه گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها از مدیریت حرفه ای صندوق های سرمایه گذاری مختلط بهره ببرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
پذیره نویسی صندوق سهامی انار

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • اگر امکانش هست پرتفوی این صندوق رو هم بذارید تو سیگنال ما بدونیم چه سهمایی تو این صندوق خرید و فروش میشه

 • سلام مجدد پیرو درخاست سوال قبلی.
  داخل صندوق ها سرمایه گذاری سود مرکب. نسبت به نوع صندوق به صورت 3ماهه انجام میشه. و اگر بخواهیم ماهانه سود مرکب روی اصل سرمایه بیاد بایستی مقدار سود یک ماه رو برداشت کنیم و بعد دوباره واریز رو انجام بدیم که سود دریافتی روی اصل سرمایه بیاد ولی اگه اینکارو نکنیم تقریبا هر 3ماه سود مرکب انجام میشه… توماشین حساب بازدهی سایت من میزنم مثلا یکساله توی سودم 600درصد لحاظ شده ولی اصل سرمایه همون سرمایه قبلی هستش این نظریه من درسته باسه دریافت سود مرکب ماهانه سود صندوق رو برداشت و دوباره واریز کنیم؟؟؟؟؟؟ ممنون از زحمات تون

  • سلام دوست عزیز
   برای محاسبه سود مرکب نیاز نیست که سود برداشت بشه و دوباره گذاشته بشه بلکه شما میتونید همون تعداد واحدی که از صندوق دارید رو نگه دارید و روی آن سود مرکب بگیرید.

 • حتی صندوق های درامد ثابت با دامنه ریسک خیلی پایین هم منفی شدن و با این روند مردم پول هاشون رو با سرعت از همه صندوق ها خارج می کنند .

 • سلام و درود خدمت اعضا محترم سیگنال
  من هنگام محاسبه با ماشین حساب بازدهی اکثر صندوق های سهامی به نکته ای عجیب رسیدم نمونه از یک شهریور 98 تا یک شهریور 99 مدت یکسال یه صندوقی بازدهی کل یکساله به طور مثال خبرگان سهام زده 611 درصد بازدهی کل صندوق که سایت شما انتشار کرده ولی داخل ماشین حساب سایت صندوق که به طور ماه به ماه حساب میکنی عددی خیلی کمتری نشون میده علت چیست. اگر بازدهی 600 درصدی داره میشه 12ماه. ماهی 50 درصد به طور میانگین ولی همچین درصدی رو من پیدا نکردم… ممنون میشم اگه لطفی بکنید این مساله رو توضیح بدید سپاسگذارم از اعضا سیگنال

  • سلام دوست عزیز، در محاسبه سود یک نکته مهم هست که باید حتما در نظر گرفته بشه و اون هم سودی هست که به سود ماه های قبل تعلق میگیره، احتمالا موقع محاسبات این موضوع رو لحاظ نکردید، به این روش محاسبه سود (( سود مرکب )) میگن

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
18 آذر 1400