صنایع دلاری پیشتاز خواهند بود یا ریالی؟

صنایع دلاری پیشتاز خواهند بود یا ریالی؟

در روز چهارشنبه، دونالد ترامپ ریاست جمهور فعلی آمریکا، در آرای اولیه از جو بایدن پیش بود و به همین واسطه، هیجانات زیادی در بازار سرمایه ایران شاهد بودیم. بطوری که صنایع دلار محور با افزایش تقاضا روبرو شدند و صنایع ریالی و صنایعی که مواد اولیه دلاری و فروش ریالی دارند با افزایش عرضه روبرو شدند.

گروه خودرویی و بانکی با افزایش عرضه ها، و گروه های فلزات اساسی، فرآورده های نفتی و محصولات شیمیایی با افزایش تقاضا، صف های خرید را تجربه کردند.

در بازار های داخلی نیز دلار و طلا اندکی افزایش قیمت داشتند اما در ادامه با شمارش بیشتر آرا و افزایش احتمال پیروزی بایدن، روند کاهشی به خود گرفتند.

حال با توجه به پیشی گرفتن جو بایدن در آرای الکتورال، شاید در روزهای آغازین هفته ورق برگردد و صنایع دلار محور با افزایش عرضه و صنایع ریالی معاملات مثبتی را دنبال کنند.

در اینجا ما به بررسی 3 شاخص دلار محور (محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و فرآورده های نفتی) و دو شاخص وابسته به ریال ( بانکی و خودرویی) می پردازیم.

شاخص گروه فلزات اساسی

این شاخص در محدوده حمایتی خط روند صعودی و خط حمایتی کانال صعودی، با اقبال خریداران روبرو شد و از کف حمایتی خود کمی فاصله گرفت. معاملات هفته آینده این گروه حساس است و باید دید سطح حمایتی فوق، می تواند از ریزش بیشتر این شاخص جلوگیری کند یا معاملات متعادل تری را از این گروه شاهد خواهیم بود.

جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

از دست رفتن این سطح، حمایت های 710،000 واحد و 543،000 واحد را فعال خواهد کرد. البته در این مسیر حمایت های مینور هم وجود دارند که می توانند در صورت افزایش عرضه ها، از ریزش بیشتر آن جلوگیری کنند.

شاخص محصولات شیمیایی

صادرات محصولات این گروه با توجه به تحریم های امریکا، به سختی و با هزینه های سنگین انجام می شد که با روی کار آمدن بایدن، و در صورت کاهش محدودیت ها، هزینه های اضافی حمل و نقل محصولات (بواسطه دور زدن تحریم ها) کاهش خواهش یافت و می تواند به بهبود سود سازی شرکت ها کمک کند.

از طرف دیگر کاهش نرخ ارز، باعث کاهش ارزش ریالی فروش و کاهش درآمدهای عملیاتی (در صورتی که سطح صادرات و قیمت های جهانی افزایش پیدا نکند) خواهد شد. باید دید بازار به کدامیک از این دو سناریو وزن بیشتری خواهد داد.

عبور از مقاومت 82500 و بهبود معاملات این گروه تا سطح 94000 واحد در گام اول یا افزایش عرضه ها و از دست دادن حمایت 79500 واحد و افت بیشتر تا محدوده حمایتی 51700-67000 واحد؟

شاخص فرآورده های نفتی

روی کار آمدن بایدن یا ترامپ برای این گروه تاثیر آنچنانی نخواهد داشت و تنها شاید نوسانات کوتاه مدت را در این گروه داشته باشیم. از دید تکنیکالی، در حال حاضر این شاخص در محدوده حمایتی خود قرار گرفته است و درصورت از دست دادن حمایت 398،000 واحد، احتمال افت تا سطح 326،000 واحد وجود دارد.

جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

شرط صعود این شاخص، عبور از مقاومت 482،000 واحد است. تا زمانی که در زیر این منطقه قرار داشته باشد، معاملات نوسانی را در این گروه شاهد خواهیم بود.

شاخص بانک ها

گروه بانکی از جمله گروه هایی است که می تواند با کاهش احتمالی فشارها، مراودات بین المللی خود را از سر بگیرند. اگرچه بخشی از مشکلات بانکی ما، به دلیل قرار گیری در ذیل لیست سیاه FATF است، می توان انتظار بهبود مراودات با بعضی بانک های بین المللی داشت.

این شاخص با از دست دادن حمایت 7893 واحد و خط روند صعودی، با افزایش عرضه ها روبرو شد و با رسیدن به حمایت خط روند نزولی، مورد حمایت واقع شد.

به نظر می رسد در معاملات روز شنبه، معاملات بهتری را در این گروه شاهد باشیم. شرط صعود در این گروه، عبور از مقاومت 7893 واحد و تثبیت روی آن است.

برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

در صورت افزایش عرضه ها در این گروه، حمایت مهم بعدی در محدوده 6460 واحد خواهد بود.

شاخص خودرو

گروه خودرو با توجه به اینکه برخی مواد اولیه خود را بر مبنای قیمت دلار تهیه می کند، می تواند با پیروزی احتمالی بایدن، هزینه مواد اولیه خود را کاهش دهد و با توجه به فروش ریالی محصولات، می تواند باعث بهبود صورت های مالی شرکت های خودروسازی و قطعه سازی شود. در حال حاضر نمودار شاخس خودرویی در محدوده حمایتی 269،00 واحد خود قرار گرفته است که می توان انتظار بهبود معاملات این گروه را داشت.

برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

شرط صعود بیشتر این شاخص و خروج از روند نزولی، گذر از مقاومت 341،000 واحد است که باید دید در آینده در مواجهه با این سطح چه واکنشی از خود نشان خواهد داد.

جمع بندی

نتیجه گیری در مورد صنعت پیشتاز بازار سرمایه به فاکتور های مختلفی بستگی دارد که یکی از آنها قیمت دلار داخلی است.

رویکرد ریاست جمهور امریکا (در عمل) در قبال ایران، می تواند در انتخاب صنعت و سهم بهتر به ما کمک کند اما تا زمانی که تغییری در رویکرد فعلی رخ ندهد، نمی توان انتظار بهبود اوضاع اقتصادی را داشت.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • عابد مریخ

  سلام آیا افزایش صادرات در صنایع دلاری می تواند کاهش فروش ناشی از کاهش قیمت دلار را جبران کند. ضمن آنکه هزینه های تعمیرات و تهیه قطعات با کاهش قیمت دلار جبران می شه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، این امکان پذیر هست، البته باید این موضوع بررسی بشه که در مورد اون شرکت هزینه قطعات وارداتی و مواد اولیه چه مقدار از هزینه های عملیاتی رو تشکیل میده و اینکه آیا شرکت امکان افزایش تولید داره یا در حال حاضر با حداکثر ظرفیت مشغول به کار هست

 • محمد امیری

  سلام ببخشید ی سوال داشتم.
  میخواستم بدونم چه جوری و از کجا دلار بخرم و اگه اپلیکیشنی هست لطفاً به من معرفی کنید.
  ممنون میشم اگه جوابمو بدید

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
2 اردیبهشت 1400