شستا چه بر سر بورس آورد؟ بازار در ادامه چه خواهد شد؟

شستا چه بر سر بورس آورد؟ بازار در ادامه چه خواهد شد؟

طی یک ماه منتهی به بیستم آّبان‌ماه، شاخص کل بورس با کاهش 24 درصدی مواجه شده است. بعد از آنکه قیمت دلار متاثر از نتایج انتخابات آمریکا با کاهشی چشم‌گیر از 32 هزار تومان به رقم 23 هزار تومان رسید، هفته گذشته مجددا طرف تقاضا تقویت گردیده و قیمت آن رو به افزایش گذاشت و عدد 27 هزار تومان را نیز به خود دید. همین امر عاملی بنیادی برای برگشت مجدد صنایع دلاری و درنتیجه شاخص کل بورس محسوب می‌شود. طی یک هفته اخیر نشانه‌های بازگشت بازار تا حدودی نمایان شده است و روند ارزش معاملات نیز موید این امر است. از‌این‌رو کلیت بازار در هفته اخیر به طور متوسط 7.3 درصد رشد را تجربه کرد و ارزش معاملات نیز تا حد قابل قبولی افزایش یافت. نمودار پایین روند ارزش معاملات طی یک ماه اخیر را نشان می‌دهد.

مطابق نمودار فوق طی یک‌ماه اخیر ارزش معاملات به کمترین حد خود و حتی کمتر از 4 هزار میلیارد تومان نیز رسید. اما با افزایش ارزش معاملات طی یک هفته اخیر، بارقه‌هایی از امید ایجاد شد و سطح ارزش معاملات بالاتر رفت. همچنین، بعد از یک ماه بالاخره طی روز جاری ارزش صف‌های خرید بر ارزش صف‌های فروش پیشی گرفت. و این می‌تواند سیگنالی قوی برای برگشت بازار باشد. نمودار پایین روند ارزش صف‌های خرید و فروش طی روز جاری را نشان می‌دهد.

در نمودار فوق، خط آبی‌ ارزش صف‌های خرید و خط قرمز ارزش صف‌های فروش را نشان می‌دهد. مطابق نمودار فوق، در ابتدای شروع بازار همانند روزهای گذشته صفوف فروش غالب بود اما در ادامه طرف تقاضا تقویت گردید و درنتیجه ارزش‌ صف‌های خرید نیز بر صف‌های فروش پیشی گرفت. این روند تا ساعت 11:15 یعنی وقتی که خبر بازگشایی نماد شستا منتشر شد، ادامه داشت و این خبر کافی بود تا مجدداً صف‌های خرید عرضه شوند و درنتیجه نسبت صفوف فروش به صفوف خرید افزایش یافت؛ اما برخلاف انتظارات، شستا به خوبی مدیریت شد.

طی مدتی که شستا متوقف بود ( از 16 شهریور الی 27 آبان)، کلیت بازار با ریزش 21 درصدی مواجه بوده و امروز شستا نیز دقیقا حول همین اعداد(منفی 19 درصد) بازگشایی شد و در نهایت بخش تقاضا تقویت گردیده و قیمت پایانی آن به منفی 17.9 درصد کاهش یافت. تقویت بخش تقاضا برای نماد شستا خبر مثبتی برای کلیت بازار بود و درنتیجه مطابق نمودار فوق در اواخر تایم معاملات بازار، مجددا ارزش صف‌های خرید(خط آبی) بر ارزش صف‌های فروش(خط قرمز) پیشی گرفت.

شستا با شاخص کل چه کرد؟

نمودار پایین روند شاخص کل بورس در طی روز جاری را نشان ‌می‌دهد.

مطابق نمودار فوق، در روز جاری شاخص کل بورس تا بازگشایی شستا روند رو به رشدی را طی کرد و بعد از دو هفته توانست قله یک میلیون و 300 هزار واحد را نیز مجددا فتح نماید؛ اما شوک منفی بازگشایی شستا، شاخص کل را مجددا به کانال پایین‌تری کشاند. با وجود این، درمجموع به نظر می‌رسد در روزهای آتی بازار روند خوبی را طی کند و با افزایش ارزش معاملات بتواند سطح نقدشوندگی را بالاتر ببرد. در این‌ میان، همچنان دلار نقش متغیر کلیدی در تعیین روند بازار را ایفا می‌کند و هرگونه تغییر در آن، تغییر در روند معاملات بورس را نیز به همراه خواهد داشت.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • محمدولئ زارعی

  فقط خدا

 • حسین مومنی

  خوب بود ولی چرا دقیقا تو همین روز که شاخص کل وارد کانال ۱۳۰۰شده بود باید بازش میکردن👍👍👌👌👌

 • کیومرث سهرابی

  سلام .سیگنال خوب بدید .وتاپیکو خوبه کوتاه مدت؟ممنون.

 • ابوطالب پرندوار

  عالی بود واقعا . خیلی چیزا رو متوجه شدیم و خدا کنه روند شاخص بورس به خوبی پیش بره و همه اعضا چ بزرگان و سران چ تازواردان و چ افراد با وضعیت ضعیف بتوانند بخوبی از بورس بهره مورد نظر را ببرند . از مطالب بالا بهره برده شد

 • خدا بیچارگان بکنه

  حداقل سهام پالایش را بگذارید با همون مبلغی که خریدیم بفروشیم. .مرگ بر آمریکا

 • سعید خوشبخت

  والا تا اونجایی که من میدونم دلار از۲۰رفت۳۰ ولی بورس فقط نزولی بود الانم بین قیمت‌های سهام ودلار تفاوت زیادی هست،پس فقط هیجان تاثیر داره نه دلار الانم مثبت خداروشکر

 • حسین ابراهیمی

  به نظرمیرسدبازگشایی شستا دراین تایم مانع شکستن قوی شاخص ازرقم 1،300،000 شد

 • رامین همتی

  دلار دیگه اون همبستگی قبلی رو با بورس و شاخص نداره . الان فقط ورود پول از بازارهای موازیه که میتونه بورس رو حرکت بده

 • تو رو قران این صندوق پالایشو باز کنید با ی قیمت خوب دارم سکته میکنم

 • علی کرمی

  شستا علاوه بر کلاه گشاد دولتمردان بر سر اشخاص نوعی چون من که طلای دست همسر و خرده پس انداز ازدواج فرزندان که همه به باد شد. کاش دلسوزی سکان سه قوا را به عهده می‌گرفت. کاش

 • مسعود‌

  تنها چیزی که میتونه مفید باشه ممنوعیت وجرم اعلام کردن معاملات طلا ارز ومسکن در شرایط حاضر کشور خواهدبود ودر سمت مقابل حذف هیولای هزار سر بروکراسی وارائه سوبسید وحذف مالیات مربوط به تولید کالا لوازم مصالحی که حداقل ملزومات وسبد مصرفی مردمی که با تمام تحریم ها وبدتر از آن ظلم خواص به کشور ونظام وفادار ودل بسته اند چنین اقدامی رونق بورس را سال‌های متمادی ایجاد خواهد کرد البته با مدیران معتقد به ایجاد رشد وتوسعه پایدار اینکه با حیله وفریب سهم شرکت یا بنگاهی که سالها ضررده بوده واکنون باتکنولوژی قدیمی ومستهلک ومحصولی ماقبل عصرحجر افزایش سرمایه از محل زمین وضایعات ومواداولیه بی کیفیت داخل انبار چن صددرصدی بدهیم چیزی جز چپاول یکدیگر عایدمان نخواهد شد کاری بدتر از بلیط بهت آزمایی وکازینو وقمار فارکس

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
28 فروردین 1400