سناریو های احتمالی شاخص کل | 18 آذر 99

سناریو های احتمالی شاخص کل | 18 آذر 99

در تحلیل قبلی به محدوده برگشتی شاخص اشاره شد و دیدیم که با ادامه تقاضا در کلیت بازار، به تدریج نشانه هایی مبنی بر اتمام گام اول اصلاح شاخص مانند ورود پول جدید، حجم معاملات و ارزش معاملات بالا و … به چشم خورد و شاهد صعود شاخص کل بودیم.

حال با توجه به فاصله گرفتن شاخص کل از کف قبلی خود، دغدغه فعالان بازار در مورد ادامه روند بیش از پیش شده است.

در اینجا ما قصد داریم به بررسی سناریوهای احتمالی شاخص کل بپردازیم:

سناریو اول:

شاخص کل گام اول اصلاحی خود را در قالب سه موج abc و موج A به اتمام رسانده و اکنون ما درون موج B هستیم.

این سناریو زمانی قطعیت پیدا می کند که شاخص کل بتواند حداقل 61 درصد ریز موج A خود را پوشش دهد، یعنی بتواند تا محدوده 1،700،000 واحد رشد داشته باشد و پس از آن وارد موج C شویم که هر الگویی را برای آن می توان متصور بود.

موج B خود متشکل از سه موج است، یعنی اگر ما موج  a از B را رو به اتمام ببینیم، بزودی وارد موج b از B خواهیم شد و سپس در ادامه تا محدوده 1،700،000 واحد (و حتی بالاتر) رشد خواهیم داشت.

نمودار زیر شاخص کل را در تایم فریم یک ساعته نشان می دهد.

همانطور که در نمودار مشخص است، شاخص کل توانسته از محدوده مقاومتی 1،483،000-1،495،000 واحد عبورکند. در صورت ادامه نزول شاخص و از دست رفتن این سطح، سناریو موج b تایید خواهد شد و ما اصلاحی تا محدوده 1،400،000 -1،450،000 واحد خواهیم داشت و سپس می توانیم ادامه صعود را تا محدوده مشخص شده داشته باشیم. (روند شماره 1)

جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا را کلیک کنید.

در صورت حمایت شاخص از محدوده حمایتی اول (1،483،000-1،495،000 واحد) می توانیم تا محدوده 1،600،000 واحد رشد داشته باشیم و پس از آن وارد اصلاح شویم. (مطابق سناریو 2)

سناریو دوم:

سناریو دوم بیان می کند که اصلاح شاخص کل به اتمام رسیده است و ما اکنون درون موج انگیزشی جدیدی قرار داریم که به نظر می رسد موج 1 از این روند به اتمام رسیده باشد (شکست خط روند صعودی میتواند تاییدیه خوبی بر این موضوع باشد.) و وارد موج 2 شده ایم و اصلاح را در کلیت بازار و برخی نمادهای شاخص ساز داشته باشیم.

واگرایی بین موج 3 و 5 در اندیکاتور مک دی نیز نشانه های اصلاح را در خود دارد. البته در صورت شکست خط روند نزولی در مک دی، این سناریو با تغییراتی همراه خواهد شد. (نمودار یک ساعته)

جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا را کلیک کنید.

با اتمام اصلاح در موج 2، وارد قوی ترین بخش روند خواهیم شد و می توانیم تا محدوده سقف قبلی در این موج، پیش رویم.

سناریو سوم:

سناریو سوم بیان می کند که در حال حاضر درون ایکس موج از یک روند اصلاحی هستیم و پس از آن برای ادامه اصلاح، وارد موج y خواهیم شد و تا محدوده 1،324،000 واحد و حتی 1،273،000 واحد افت خواهیم داشت اما به کف قبلی نخواهیم رسید. ( البته در بدبینانه ترین حالت، با شکست کف قبلی، احتمال اصلاح تا محدوده یک میلیون واحد و حتی کمتر برای شاخص وجود خواهد داشت که فعلا با فرضیات بنیادی فعلی، دور از ذهن است.)

جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا را کلیک کنید.

جمع بندی:

با توجه به سناریو های پیش رو برای شاخص، احتمال اصلاح در شاخص کل بیشتر از ادامه صعود است، به نظر می رسد، خرید جدید به دید کوتاه مدت در مقطع کنونی با ریسک بالایی همراه خواهد بود، در صورتی که سهامدار هستید، حد ضرر سهام خود را رعایت کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
پذیره نویسی صندوق سهامی انار

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • من در بازار تجربه کافی ندارم و الان در حال یادگیری تو دوره های آموزشی بورس هستم به نظرم شما کارشناسان سیگنال واقعا تحلیل ارائه میدید بر خلاف سایت ها و کانال ها و یه عده کارشناس نما ها که چیزیو که از بازار دوست دارند تحویل مردم میدن نه چیزی که هست. حالا با هدف سود جویی یا اینکه سلایق شخصی خودشونو وارد تحلیل هاشون میکنن. خدا خیر و برکت بده اونهایی رو که علم و تجربه بازار ها رو دارن و بدون چشم داشت و سود جویی به مردم کمک میکنن و در مقابل فساد بعضی افراد که دنبال پر کردن جیب خودشون و مال های باطل هستند مایه دلخوشی و امید اند . با تشکر.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
18 آذر 1400