رادیو سیگنال | بورسِ تهران، متعادل اما نامطمئن! | دوشنبه 12 مهر

رادیو سیگنال | بورسِ تهران، متعادل اما نامطمئن! | دوشنبه 12 مهر

وب‌سایت‌ها و خیلی از تحلیل‌گرها تغییرات مثبت فیمت جهانی کامودیتی‌ها و نوسانات دلار را مهمترین عامل نوسانات بورس می‌دانند. در پادکست قبلی به بررسی نوسانات دلار و شاخص طی چند روز پرداختیم و دیدیم که درواقع تاثیرپذیری بورس از دلار در کوتاه‌مدت، آنقدرها هم نیست. درواقع قیمت دلار آزاد از اول هفته، نوسان خاصی نداشته و در یک محدوده کوچک بین 28350 تومان تا امروز دوشنبه که 28 هزار تومان است نوسان کرده. تقریبا حدود یک درصد بنابراین این هیجانات و نوسانات را نمی‌توانیم تنها به نوسانات دلار مربوط کنیم. همانطور که هفته گذشته دیدیم، در تمام روزهایی که شاهد روند معاملات بد و خروج نقدینگی از بورس بودیم، قیمت دلار روند افزایشی آرامی داشت. قطعا یکی از اصلی‌ترین موتورهای محرک بورس تهران، نوسانات قیمت دلار بوده، هست و خواهد بود. اما در میان مدت و حتی بلند‏مدت است که می‌توانیم علت‌‌ها و معلول‌ها را بررسی کنیم اما درکوتاه مدت، ربط‌دادن نوسانات جزئی دلار به روند معاملات بازار سرمایه درواقع یک جور  سطحی‌نگری و توجیح شرایط موجود است.

رادیو سیگنال در شنوتو و کست‌باکس با آخرین و مهمترین تحولات بازار سرمایه میزبان شماست.

    قیمت کامودیتی‌­ها در بازار جهانی هم که بعد از رشد شاخصِ دلار، اصلاح شدیدی را تجربه کردن، کمی رشد داشت و بخشی از اصلاح را جبران کردند. اگر بخواهیم در مورد تاثیر افزایش قیمت کامودیتی‌ها در بازار جهانی صحبت کنیم بهتر است در مورد اوره حرف بزنیم. اوره روند صعودی خوبی داشته است و همچنان به رشد خودش ادامه می‌دهد. اثرات این افزایش قیمت را می‌توانیم در معاملات گروه محصولات شیمیایی ببینیم. شرکتهای بورسی ک تولید اوره دارند، این‌روزها روزنق معاملات خوبی دارند. حالا که صحبت از اوره شد، بد نیست بگوییم که در بین شرکت­هایی که در بورس تولید اوره دارند نمادهای پردیس، شیراز، کرمانشا و خراسان بیشترین میزان تولید و صادرات اوره ر به خودشان اختصاص دادند ک از لحاظ بنیادی پیش‌بینی می‌شود شرایط خوبی را در آینده داشته باشند.

    طی دو روز معاملاتی گذشته شاخص‌کل موفق به شکست مقاومت مهمی در کوتاه‌مدت شد. حدود سطح 1480 هزار واحد، مقاومت مهم کوتاه‌مدتی شاخص‌کل بود که با شکستِ آن، تبدیل به یک ناحیه حمایتی کوتاه‌مدت برای شاخص‌کل شد. در صورت ادامه روند صعودیِ اخیرِ شاخص‌کل که طی هفته گذشته شکل گرفت، مقاومت‌های مهم پیش‌روی شاخص در حوالی 1532 و 1539 هزار واحد قرار دارد و در صورتی که شاخص، روند نزولی داشته باشد، حمایت‌های مهم غیر از سطح 1480 هزار واحد، در حدود 1454 تا 1457 هزار واحد قرار دارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
27 مهر 1400