جنگ بلند مدت چین با ارزهای دیجیتال

جنگ بلند مدت چین با ارزهای دیجیتال

بیتکوین در طی یک هفته گذشته با حدود 11.5% ریزش به محدوده 42500 دلار رسید و اتریوم با نزدیک به 15% افت در زیر حمایت 3000 دلار قرار گرفت.

بانک خلق چین در اطلاعیه ای اعلام کرد هرگونه معامله ارزهای دیجیتال غیر قانونی است و آنها در حال طراحی مکانیسمی هستند جلوی هر نوع فعالیت و تراکنش با ارزهای دیجیتال را در کشور بگیرند. همین خبر کافی بود تا ورود موجی از ترس، بازار ارزهای دیجیتال قرمز شود. با وجودی که چین تا همین یک سال پیش بزرگترین میزبان ماینرها از سراسر جهان بود اما این کشور همیشه در تلاش بوده تا به نوعی بازار ارزهای دیجیتال را محدود کند.

اخبار و تحلیل‌های بیشتر در کانال سیگنال ارز دیجیتال

بیاید نگاهی بندازیم به تلاش چین برای اعمال قانون و محدودیت بر ارزهای دیجیتال در 12 سال گذشته:

اولین بار در سال 2009 بود که وزارت فرهنگ و بازرگانی چین استفاده از ارزهای دیجیتال را برای خرید کالاهای دنیای واقعی ممنوع کرد.

  • در سال 2013 بانک خلق چین موسسات مالی این کشور را از انجام معاملات با بیتکوین منع کرد. این ممنوعیت ضرر هنگفتی رو به صرافی BTC China که بزرگترین صرافی آن زمان از نظر حجم معاملات بود، وارد کرد و باعث ریزش 1000 دلاری در قیمت بیتکوین شد.
  • در سال 2014 خبری منتشر شد مبنی بر اینکه بانک خلق چین قصد دارد هر نوع معامله یا تراکنش با بیتکوین را در کشور ممنوع کند و همزمان طرافی چینی FXBTC اعلام کرد که به دلیل احتمال بشته شدن این صرافی توسط دولت فعالیت هاش را متوقف میکند. هرچند کمی بعد مشخص شد هر دوخبر جعلی اند اما باز هم این اخبار باعث شد قیمت بیتکوین در یک ریزش بزرگ از حدود 709 دلار به 346 دلار برسد.
  • در سال 2017 بانک خلق چین رسما صرافی ها را از ارائه خدمات به شهروندان چینی منع کرد و همچنین چینی ها از شرکت در ICO ها یا همون عرضه اولیه ها در بازار ارزهای دیجیتال منع شدند. کمی بعدتر صرافی BTCC که پس از پشت سر گذاشتن اخبار جعلی سال 2014 هنوز در حال فعالیت بود، رسما توسط بانک خلق چین منحل شد.
  • در سال 2018 اخباری در رسانه های چینی منتشر شد مبنی بر تلاش دولت برای جمع آوری ماینرها در کشور. هرچند این اتفاق در آن سال رخ نداد ولی این خبر تاثیر شدیدی در قیمت بیتکوین گذاشت و باعث افت 65% در آن شد.
  • یک سال بعد در سال 2019 یکی از اعضای کمیسیون توسعه ملی چین اعلام کرد طرح ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال هنوز در دستور کار دولت قرار دارد و بانک خلق چین هم اطلاعیه جدیدی را در ممنوعیت و هشدار برای معامله ارزهای دیجیتال منتشر کرد.
  • در مارچ سال 2020 بعد از افزایش قیمت بیتکوین و آلتکوین ها ناشی از تبعات همه گیری کرونا در اقتصاد جهانی، عرضه شدید ماینرهای چینی به بازار باعث افت شدید در بیتکوین شد. در نوامبر همان سال دولت هنگ کنگ معاملات خرد با ارزهای دیجیتال را در راستای مبارزه با پولشویی ممنوع اعلام کرد.
  • در می سال 2021 چندین بانک، موسسه مالی و پرداختی در چین در اطلاعیه هایی جداگانه اما هماهنگ نسبت به سرمایه گذاری و معامله در ارزهای دیجیتال هشدار دادند. در همان ماه بانک خلق چین به بانک ها و موسسات مالی چینی دستور داد از تراکنش های ارزهای دیجیتال پشتیبانی نکنند. در ژوئن 2021، دولت رسما استخراج ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرد. دلیل این ممنوعیت کاهش مصرف برق و کربن تولیدی در چین اعلام شد.

از آنجایی که در آن زمان بیشتر ماینرها در چین مستقر بودند خاموش شدند. ماینرهای چینی تقریبا باعت نصف شدن هش ریت شبکه بیتکوین و افت 50% قیمت آن تا محدوده 30000 دلار شد. بعد از مستقر شدن نسبی ماینر ها و بازیابی هش ریت شبه، قیمت بیتکوین دوباره تا حدود 52000 دلار رشد کرد.

  • اما دوباره اطلاعیه جدید بانک خلق چین در روز گذشته مبنی بر ممنوعیت هر نوع تراکنش و معامله با ارزهای دیجیتال باعث کاهش دوباره قیمت شد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
6 آبان 1400