مناقشه جدید آمریکا و روسیه و تاثیر آن بر قیمت های جهانی گاز طبیعی

مناقشه جدید آمریکا و روسیه و تاثیر آن بر قیمت های جهانی گاز طبیعی

به گزارش سیگنال نقل از یو تو اف ایکس:  بایدن رئیس جمهور آمریکا با صدور فرمان اجرایی اجازه اعمال تحریم ها توسط کاخ سفید در خصوص خطوط لوله صادرات انرژی روسیه را داد.

همچنین آمریکا قصد اعمال تحریکهای جدیدی علیه روسیه را دارد. آخرین تحریمهای آمریکا علیه روسیه، سال گذشته پس از مسمومیت ناوالنی مخالف دولت پوتین اعمال شده بود.

پوتین، ریاست جمهوری روسیه: از تکمیل خط لوله نورد استریم 2 فقط 15 کیلومتر باقی مانده است و روسیه به تمام تعهدات خود درباره انتقال گاز از طریق اوکراین عمل خواهد کرد.

تاثیر مناقشات و خط لوله گاز نورد استریم 2 بر قیمت های آتی گاز طبیعی در جهان

در روز 28 مرداد ماه شرکت گازکید آلمان به اشتباه اعلام کرد که انتقال گاز روسیه به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم 2 آغاز شده است و همین امر باعث ریزش سنگین قیمت گاز در سطح اروپا شد. به نظر میرسد تحریم های جدید آمریکا هم نتواند بر روند افت قیمتی گاز طبیعی اثر بگذارد.

حقیقت این است که خط لوله نورد استریم تا چند روز دیگر تکمیل خواهد شد، اما هنوز انتقال گاز از طریق این خط لوله آغاز نشده است. در بازار گاز لندن روند افت قیمت گاز از ساعت یک آغاز شد و تا 2.5 ساعت ادامه یافت. قیمت گاز در بازار هلند هم از 575 دلار به ازای هر متر مکعب به 514 دلار رسید.

داده های موسسه آمریکایی آیس ICE نشان می دهد که پس از بیانیه شرکت دولتی گازپروم روسیه در مورد امکان انتقال گاز از طریق خط لوله نورد استریم 2 در سال 2021، کاهش قیمت گاز در اروپا در معاملات روز پنجشنبه شتاب گرفته و به 480 دلار در هر هزار متر مکعب رسیده است.

آیا زمان اصلاح و ریزش قیمت گاز فرا رسیده است؟

در نمودار هفتگی گاز طبیعی مشاهده میکنید که همزمان با نزدیک شدن به مراحل اتمام پروژه خط لوله گاز نورد استریم 2 شاهد رسیدن قیمت به سطح مقاومتی 4.2 دلاری هستیم که میتواند نوید دهنده اصلاح قیمت برای این انرژی نسبتا پاک باشد.

به نظر بعید میرسد قیمت بتواند از سطح مقاومتی مذکور عبور نماید و حتی تحریم های آمریکا بتواند به روند اصلاحی قیمت آسیب بزند. با رسیدن فصل سرما این خط لوله میتواند به آرامش در بازار عرضه و تقاضای گاز طبیعی کمک شایانی بنماید. در صورت اصلاح قیمت در بلندمدت اهداف در سطوح حمایتی سبز در 2.6 و 1.7 دلار دور از تصور نیستند و با احتمال کمتر در صورت شکست سطح مقاومتی 4.2 دلاری قیمت میتواند تا سطوح بعدی در 6.3 دلار رشد نماید.

نمودار تکنیکال گاز طبیعی (هفتگی)

جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا را کلیک کنید.

نمودار تکنیکال گاز طبیعی (روزانه)

در نمودار زیر سطوح مینور حمایت و مقاومت بر سر راه قیمت مشخص شده اند. با احتمال بیشتر ریزش ها میتوانند تا سطوح مینور 3.35 و 3 دلاری ادامه یابند و با احتمال کمتر فقط در صورت تثبیت قیمت بالای سطح ماژور مقاومتی 4.2 دلاری، ادامه صعود قیمت تا سطح 5.15 دلاری فراهم خواهد شد.

جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا را کلیک کنید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها
وبینار پیش‌بینی ۵ بازار مالی

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام. ضمن سپاس از تحلیل بسیار مفیدتون لطفا این جمله را اصلاح فرمایید:
  “قیمت گاز در بازار هلند هم از 575 دلار به ازای هر ((((هزار)))) متر مکعب به 514 دلار رسید.”

  • کارشناس سیگنال

   سلام
   ممنون از شما
   در اسرع وقت اصلاح خواهد شد

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
6 آبان 1400