تحلیل بنیادی شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) | 2 آذر ماه 1399

تحلیل بنیادی شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) | 2 آذر ماه 1399

این روزها افزایش‌های قابل توجه قیمت جهانی مس سر و صدای زیادی به پا کرده است، از این‌رو بررسی وضعیتِ بنیادیِ شرکت ملی صنایع مس ایران(فملی) خالی از لطف نیست. در این نوشتار سعی داریم فملی را در سه سطح مورد بررسی قرار دهیم. ابتدا از سطح کلان‌تر و قیمت‌های جهانی شروع می‌کنیم و در مرحله بعد تا سطح اقتصاد کلان ایران پیش خواهیم رفت و در پایان در صورت‌های مالی فملی دقیق‌تر خواهیم شد.

قیمت‌های جهانی مس طی ماه‌های اخیر روند رو به رشدی را طی کرده است. نمودار1(نمودار پایین) روند جهانی قیمت مس طی هشت ماه اخیر را نشان می‌دهد.

تحلیل بنیادی شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) | 2 آذر ماه 1399

مطابق نمودار فوق، قیمت جهانی مس از تیرماه سال جاری الی 14 آبان (چهارم نوامبر) اگرچه روندی صعودی را طی کرده؛ اما شیب آن بسیار ملایم بوده است، این روند در محدوده کادر زردرنگ نمودار فوق به خوبی مشهود است. اما با توجه به محدوده کادر آبی‌رنگ نمودار فوق، بعد از آنکه در چهارم نوامبر تا حدودی شمارش آراء پستی انتخابات آمریکا شروع شد و با پیشی گرفتن جو بایدن تا حدود زیادی افق روشنی نسبت به آینده این فلز گران‌بها نیز به وجود آمد و درنتیجه قیمت مس نیز با شیب تندتری رو به افزایش گذاشت. زیرا رویکرد و تصمیم اساسی بایدن نسبت به تجارت جهانی، برقراری ارتباطات گسترده اقتصادی با دنیا، من‌جمله تجارت با کشور چین است. بررسی‌ دقیق‌تر نشان می‌دهد افزایش قیمت مس طی مدت مذکور از دو عامل مهم دیگر نیز تاثیر پذیرفته است.

اولا تقاضای مس توسط کشور چین نسبت به دوره‌های گذشته با افزایش قابل توجهی مواجه شد ثانیا هم‌زمان با این رویدادها(رای آوردن بایدن و افزایش تقاضای چین)، با اعتصاب کارکنان در معادن شیلی و درنتیجه ایجاد محدودیت در طرف عرضه، منجر به پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه و درنتیجه افزایش قیمت مس گردید و در نهایت قیمت مس در سطح جهانی تا رقم 7290 نیز پیش رفت. بنابراین به طور کلی می‌توان گفت مس روزهای خوبی را در پیش خواهد داشت. به لحاظ تکنیکالی، قیمت جهانی مس مقاومت 7200 را شکسته و مقاومت بعدی آن عدد 7800 خواهد بود. بنابراین انتظار بر این است روند صعودی آن نسبتا با ثبات باشد و در صورت بازگشت قیمت مس، اولین حمایت آن عدد 6670 خواهد بود.

شاید بد نباشد دایره تحلیل خود را کوچک‌تر کنیم و تا سطح اقتصاد کلان ایران تقلیل دهیم تا بتوانیم دقیق‌تر و جزئی‌تر به موضوع بپردازیم. قیمت مس تولیدی در داخل ایران مشخصا از دو عامل مهم تاثیر می‌گیرند: 1-قیمت‌های جهانی 2-قیمت دلار، به ویژه قیمت دلار از اهمیت بسیار بالایی در تعیین مسیر قیمتی فملی برخوردار است. بنابراین شناخت حدودی از قیمت تعادلی دلار و مسیر احتمالی آن در نیمه دوم سال جاری از اهمیت بالایی برخوردار است.

طی یک‌ماه اخیر قیمت دلار متاثر از نتایج انتخابات آمریکا روند کاهشی را به خود گرفت و تا رقم 23 هزار تومان نیز تنزل یافت، اما در ادامه مجددا وارد کانال صعودی شد و عدد 27 هزار تومان را نیز به ثبت رساند. در یک جمع‌بندی کلی می‌توان گفت با فرض اینکه قیمت‌های دلار ارقام زیر 20 هزار تومان را به خود نبیند و با تداوم افزایش قیمت‌ جهانی ‌مس، فملی نیز روزهای خوبی را در پیش خواهد داشت. درصورتیکه کسری بودجه دولت پولی شود، و با تداوم تورم‌ها در نیمه دوم سال99 مجددا ارزش ریال در مقابل دلار تضعیف خواهد شد و قیمت دلار بالای 20 هزار تومان باقی خواهد ماند، این امر از کاهش چشم‌گیر قیمت فروش فملی جلوگیری خواهد کرد و در اینصورت فملی در قیمت‌های فعلی نیز جذاب به نظر می‌رسد. بنابراین پی‌گیری روند رشد نقدینگی و تورم نقطه به نقطه و به طور کلی متغیرهای کلان، از اهمیت بالایی برخوردار است.

شاید بهتر باشد بررسی خود را به سطح شرکت تقلیل دهیم و در صورت‌های مالی فملی دقیق‌تر شویم. فملی توانسته در شش ماهه منتهی به شهریور99 بیش از 100 تومان سود به ازای هر سهم محقق نماید و افزایش 77 درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذاشته را به ثبت برساند. نمودار2(نمودار پایین) روند سود هر سهم فملی در سه سال اخیر را نشان می‌دهد.

تحلیل بنیادی شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) | 2 آذر ماه 1399

مطابق نمودار فوق، فملی در سودسازی، روندی با ثبات و صعودی را طی کرده است و این از تداوم عملکرد مثبت آن طی سال‌های اخیر حکایت دارد.

حاشیه سود فملی نیز با ثبت رقم 63 درصد به نسبت اکثر شرکت‌های هم‌گروه آن بالاتر بوده است. نمودار3(نمودار پایین) این مهم را به خوبی به تصویر می‌کشد.

تحلیل بنیادی شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) | 2 آذر ماه 1399

همانطور که از نمودار فوق نیز به خوبی نمایان است، فملی نسبت به همه‌ی سهام پربیننده در گروه خود، حاشیه سود بالاتری را ایجاد کرده است. این درحالی است که نسبت قیمت به درآمد(P/E) فملی پایین‌تر از اکثر هم‌گروهی‌های آن است. نمودار4(نمودار پایین) این معیار را برای شرکت‌های مورد بررسی نشان می‌دهد.

تحلیل بنیادی شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) | 2 آذر ماه 1399

مطابق نمودار فوق، فملی بعد از ارفع، کمترین P/E را دارد. اما این نکته را باید مد نظر قرار دهیم که قیمت‌های جدید دلار، در ارزش فروش ماه‌های بعد فملی نمایان خواهد شد بنابراین باید به صورت ماهانه روند فروش آن‌را در ماه‌های آتی تحت نظر داشت و نوسانات آن را پی‌گیری کرد.

برای تبیین هرچه دقیق‌تر این موضوع، روند ارزش فروش فملی طی هفت ماه ابتدایی سال جاری را بررسی می‌کنیم تا ارتباط آن با قیمت دلار آشکارتر گردد. برای اینکار کافی است قیمت هر واحد فروش فملی را با استفاده از نسبت ارزش فروش صادراتی به تعداد فروش صادراتی آن، بدست آورید. نمودار 5 (نمودار پایین) روند قیمت هر واحد فروش فملی را بر حسب میلیون ریال نشان می‌دهد(طبیعتا قیمت‌های جهانی مس و قیمت دلار نیز در آن مستتر است).

تحلیل بنیادی شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) | 2 آذر ماه 1399

همانطور که از نمودار فوق نیز نمایان است، طی سال جاری قیمت هر واحد فروش نماد فملی روندی صعودی را طی کرده است و این دقیقا به دلیل افزایشی بودن قیمت دلار و قیمت‌های جهانی مس است. نمودار6(نمودار پایین) روند قیمت دلار را در کنار روند قیمت جهانی مس به تصویر می‌کشد.

تحلیل بنیادی شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) | 2 آذر ماه 1399

مطابق نمودار فوق، در بازه‌ی زمانی مورد بررسی دقیقا قیمت دلار و قیمت جهانی مس روندی همسو و صعودی را طی کرده‌اند، از‌این‌رو است که ارزش هر واحد فروش فملی نیز روند صعودی را در پیش گرفته است.

در ماه‌های آتی با قیمت‌های جدید دلار روند درآمدزایی فملی را بیشتر بررسی خواهیم کرد و اثر کاهش قیمت دلار را بر عملکرد آن به تصویر خواهیم کشید.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • فملی واقعا عالزست و حتی اینو توز تابلو براحتی بدون تحلیل هم میتوان دید مثل یه قول شاخصو بالا میبره و استوار پر حجم معامله میشه

  • والا فعلا که ما سه ماه داریمش هیچی بجز ضررندیدیم دولت حقوقیهاش دارن سر سهامداراش کلاه میزارن روندشو ازحالت عادی خارج کردن

  • ناصر اخباری

    تحلیلی عالی و قابل استفاده
    تشکر

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
11 مرداد 1400