تحلیل بنیادی فاسمین | شهریور1400

تحلیل بنیادی فاسمین | شهریور1400

شاید بزرگ‌ترین سؤالی که سرمایه گذاران در بازارهای مالی به دنبال پاسخ آن هستند شناسایی میزان ارزنده بودن یک سهم است.

در این مقاله ابتدا معرفی مختصری از شرکت مورد نظرمان انجام می‌دهیم سپس قصد داریم با توجه به روش کانسلیم که یکی از روشهای بررسی بنیادی سهام است، عوامل بنیادی موثر بر ارزندگی یک سهم را بررسی کنیم.

اولین موردی که بررسی می‌کنیم روند سودآوری شرکت است در این بخش سود دوره‌های مختلف با یکدیگر مقایسه می‌شوند اگر میزان دوره‌های قبلی بیشتر باشد مشخص می‌شود که شرکت وضعیت مناسب و روبه‌رشدی دارد.

دومین مورد که بررسی روی آن انجام می‌دهیم نرخ رشد شرکت است در این بخش عملکرد شرکت در دوره اخیر را با دوره مشابه سال قبل مقایسه می‌کنیم از مقایسه این دو دوره عددی به دست می‌آید که نشان‌دهنده بهبود عملکرد یا افت عملکرد شرکت است. اگر شرکت مدنظر درحال‌رشد بود آنگاه از فیلتر تورم استفاده می‌کنیم اگر عدد به‌دست‌آمده از مقایسه بیش از میزان تورم کشور باشد یعنی وضعیت سهم مطلوب است.

رصد لحظه‌ای و تحلیل روند روزانه بازارهای مالی در کانال تلگرامی تحلیل با سیگنال

سومین مورد، شاید مهم‌ترین مورد نیز باشد  بررسی میزان فروش شرکت است زیرا مستقیماً با محصولات شرکت سروکار دارد و با استفاده از آن می‌توانیم گزارش فصل‌های بعدی شرکت را پیش‌بینی کنیم. به کمک این روش وضعیت شرکت نسبت به ماه‌های مشابه در سال گذشته را بررسی می‌کنیم اگر روند فروش روبه‌رشد باشد احتمال اینکه شرکت در ماه‌های آتی موفق به ثبت رکوردهای بهتری شود نیز وجود دارد.

چهارمین مورد مربوط به انتخاب محصول استراتژیک است. شرکت‌ها محصولات مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌نمایند اما مهم‌ترین آن محصولی است که بیشترین میزان فروش را به خود اختصاص داده است و تغییرات آن می‌تواند در آینده شرکت تأثیر مستقیم داشته باشد.

پس از مشخص‌شدن محصول استراتژیک حالا نوبت آن می‌رسد که نرخ فروش در بازه‌های زمانی مختلف را بررسی نماییم. رشد این میزان نسبت به دوره‌های گذشته می‌تواند تأثیر مستقیم روی سود خالص شرکت داشته باشد.

در نهایت میزان فروش این محصول را بررسی می‌کنیم. این مورد نشان می‌دهد تغییر نرخ فروش چه تأثیری در میزان فروش داشته آیا بازار کشش افزایش قیمت را داشته یا به دلیل افزایش قیمت تقاضا در بازار کم شده و میزان فروش شرکت نیز کاهش داشته.

درباره شرکت کالسیمین

شرکت کالسیمین از سال ۱۳۴۳ با هدف تولید کنسانتره روی، سرب و شمش روی فعالیت تولیدی خود را آغاز نمود و در سال ۱۳۷۶ در سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته شده است. فعالیت اصلی شرکت اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن، تغلیظ و ذوب مواد معدنی، ایجاد کارخانه ای تبدیلی مواد معدنی و انجام کلیه عملیات بازرگانی در ارتباط با موضوع فعالیت شرکت می باشد.

شرکتهای زیر مجموعه شرکت کالسیمین

شرکتهای مجتمع ذوب و احیاء قشم، تولید روی بندرعباس، اسیدسازان زنجان، صنعت روی زنگان و آلفا ماشین پویا جز شرکتهای زیر مجموعه شرکت کالسیمین می باشند.

روند سودآوری فاسمین

روند سودآوری فاسمین

بررسی نمودار سودآوری  بر اساس گزارشات عملکرد سه ماهه شرکت نشان دهنده رو به رشد بودن سودآوری در یک سال اخیر است و از این بابت امیدوار کننده است.

شرکت فاسمین در سه ماه ابتدایی سال 1400 موفق به ثبت 14058942 میلیون ریال سود گردیده است. که این میزان نسبت به دوره قبل 16% و نسبت به مدت مشابه سال قبل 275% رشد داشته است.

مقایسه نرخ رشد بر اساس عملکرد سه ماهه اول

مقایسه نرخ رشد بر اساس عملکرد سه ماهه اول فاسمین

در مقایسه نرخ رشد باید به دو موضوع توجه کرد

 اول اینکه آیا این نرخ رشد از میزان تورم بیشتر است یا خیر؟

دوم اینکه آیا سود ساخته شده در آخرین گزارش ارائه شده آن، اولین یا دومین سود عالی در یک سال اخیر است یا نه؟

  • تورم در زمان نگارش این گزارش 44% از سوی سازمانهای آماری اعلام شده است.

مقایسه سود شرکت در آخرین گزارش منتشر شده از سوی شرکت رشد 182% را نسبت به مدت مشابه سال قبل ساخته است که این عدد تقریبا بیش از 4 برابر رشد تورم اعلام شده است پس می‌توان گفت شرکت از این لحاظ در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارد.

مقایسه نرخ رشد بر اساس عملکرد سه ماهه اول فاسمین

اما بررسی عملکرد آخرین دوره شرکت و مقایسه آن با یک سال گذشته نشان می‌دهد سود این دوره شرکت در جایگاه چهارم سودسازی در یک سال گذشته قرار می گیرد که چندان رتبه مطلوبی نیست.

روند فروش شرکت فاسمین

روند فروش شرکت فاسمین

روند فروش شرکت در ماه‌های مختلف در مجموع درحال‌رشد بوده است اما در 2ماه اخیر یعنی تیر و مرداد 1400فروش شرکت روند کاهشی نسبت به ماه قبل خود داشته است.

فاسمین در سه ماه اول سال 1400 فروش 5727650 میلیون‌ریالی را ثبت نماید که این میزان نشان‌دهنده رشد 154% نسبت به مدت مشابه سال 1399 است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بررسی محصول استراتژیک فاسمین

بررسی محصول استراتژیک فاسمین

شرکت در حال حاضر 4 محصول عمده را به بازار عرضه می‌نماید. باتوجه‌به نمودار بالا در حال حاضر شمش روی بیشترین میزان فروش در بین محصولات تولید شده را به خود اختصاص داده است.

نرخ فروش محصول استراتژیک فاسمین

نرخ فروش محصول استراتژیک فاسمین

نمودار نرخ فروش شرکت نشان می‌دهد نرخ فروش محصول استراتژیک در 3 ماهه اول1400 نسبت به ابتدای سال گذشته افزایش  داشته است اما در مقایسه با پایان سال1399 و میانگین آخرین دوره سال99، نرخ این محصول کاهشی 8% را در میانگین نرخ فروش تجربه کرده است.

میزان فروش محصول استراتژیک در فاسمین

میزان فروش محصول استراتژیک در فاسمین

میانگین میزان فروش شرکت نسبت به دوره قبل 128% افزایش و نسبت به مدت مشابه سال قبل 32% رشد داشته است.

  • نکته مهم در مورد این سهم نوسانات شدید در میزان فروش این سهم است که می تواند نگران کننده باشد و عدم امکان ثبات در سودسازی را نشان می دهد لذا از این بابت فقط امکان بررسی کلی و سالانه وجود دارد و بررسی ماه به ماه تقریبا ممکن نیست.

عملکرد حقیقی و حقوقی در نماد فاسمین

عملکرد حقیقی و حقوقی در نماد فاسمین

مقایسه رفتار سهام‌داران و روند قیمت در یکسال گذشته نشان‌دهنده همبستگی متوسط بین قیمت سهم و رفتار سهامدران حقوقی است و این موضوع نشان دهنده اهمیت بررسی رفتار سهامدان حقوقی در هنگام انجام معاملات بر روی نماد است.

تطبیق قیمت سهم فاسمین و شاخص کل بورس

تطبیق قیمت سهم فاسمین و شاخص کل بورس

مقایسه شاخص و نمودار فاسمین نشان می دهد این سهم در در اکثر ماه ها رفتار مشابهی با شاخص کل داشته و همبستگی قوی بین این دو وجود دارد و در هنگام تحلیل سهم هم باید نیم نگاهی به وضعیت بازار و شاخص کل بورس داشته باشیم.

آخرین اطلاعات شرکت فاسمین درباره موضوع فعالیت را در اینجا ببینید.

برچسب‌ها
وبینار پیش‌بینی ۵ بازار مالی

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
3 آبان 1400