تحلیل بنیادی شرکت فسازان | شهریور 1400

تحلیل بنیادی شرکت فسازان | شهریور 1400

شاید بزرگ‌ترین سؤالی که هر سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی به دنبال پاسخ آن هستند شناسایی میزان ارزنده بودن یک سهم است.

در این مقاله ابتدا معرفی مختصری از شرکت مورد نظرمان انجام می‌دهیم سپس قصد داریم با توجه به روش کانسلیم که یکی از روشهای بررسی بنیادی سهام است، عوامل بنیادی موثر بر ارزندگی یک سهم را بررسی کنیم.

اولین موردی که در مورد شرکت بررسی می‌کنیم روند سودآوری شرکت است در این بخش سود دوره‌های مختلف با یکدیگر مقایسه می‌شوند اگر میزان دوره‌های قبلی بیشتر باشد مشخص می‌شود که شرکت وضعیت مناسب و روبه‌رشدی دارد.

دومین مورد که بررسی روی آن انجام می‌دهیم نرخ رشد شرکت است در این بخش عملکرد شرکت در دوره اخیر را با دوره مشابه سال قبل مقایسه می‌کنیم از مقایسه این دو دوره عددی به دست می‌آید که نشان‌دهنده بهبود عملکرد یا افت عملکرد شرکت است. اگر شرکت مدنظر درحال‌رشد بود آنگاه از فیلتر تورم استفاده می‌کنیم اگر عدد به‌دست‌آمده از مقایسه بیش از میزان تورم کشور باشد یعنی وضعیت سهم مطلوب است.

سومین مورد شاید مهم‌ترین مورد نیز باشد  بررسی میزان فروش شرکت است زیرا مستقیماً با محصولات شرکت سروکار دارد و با استفاده از آن می‌توانیم گزارش فصل‌های بعدی شرکت را پیش‌بینی کنیم. به کمک این روش وضعیت شرکت نسبت به ماه‌های مشابه در سال گذشته را بررسی می‌کنیم اگر روند فروش روبه‌رشد باشد احتمال اینکه شرکت در ماه‌های آتی موفق به ثبت رکوردهای بهتری شود نیز وجود دارد.

رصد لحظه‌ای و تحلیل روند روزانه بازارهای مالی در کانال تلگرامی تحلیل با سیگنال

چهارمین مورد مربوط به انتخاب محصول استراتژیک است. شرکت‌ها محصولات مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌نمایند اما مهم‌ترین آن محصولی است که بیشترین میزان فروش را به خود اختصاص داده است و تغییرات آن می‌تواند در آینده شرکت تأثیر مستقیم داشته باشد.

پس از مشخص‌شدن محصول استراتژیک حالا نوبت آن می‌رسد که نرخ فروش در بازه‌های زمانی مختلف را بررسی نماییم. رشد این میزان نسبت به دوره‌های گذشته می‌تواند تأثیر مستقیم روی سود خالص شرکت داشته باشد.

در نهایت میزان فروش این محصول را بررسی می‌کنیم. این مورد نشان می‌دهد تغییر نرخ فروش چه تأثیری در میزان فروش داشته آیا بازار کشش افزایش قیمت را داشته یا به دلیل افزایش قیمت تقاضا در بازار کم شده و میزان فروش شرکت نیز کاهش داشته.

آشنایی با شرکت غلتک سازان سپاهان

این شرکت بعنوان يك مجموعه تخصصی و كيفی با هـدف ريخته گري قطعات سنگين و فوق سنگين چدنی و فولادی ، با ظرفيت توليد سـاليانه 20 هزار تن انواع قطعات چدنی وفولادی تا وزن 100 تن و همچنين 150 هزار تن شمش فولادی به روش ريخته گری مداوم در زمينی به مساحت 40 هزار متر مربع همراه با 14 هزار متر مربع سالن های توليدی تاسيس گرديد. از سالن ها و فضاهای توليدي مي توان به سالن ريخته گری قطعات سنگين ،‌كوره های ذوب ، سالن ريخته گری پيوسته CCM ، سالن توليد غلتك های فوق سنگين از جمله غلتك های پشتيبان ، ‌سالن عمليات حرارتی كارگاه مدلسازی ،‌ انبارهای مواد اوليه و محصول ، ‌آزمايشگاهها و … اشاره كرد.

اين شركت با بهــره گيری از كارشناسان مجرب ، دانش فنی كم نظير و همچنين تجهيزات ويژه و پيشرفته ، ‌موفق به ارائه خدمات خاص به صنایع مختلف داخلی و خارجی هم‌چون صنایع فولاد سازی و نورد، شیمیایی، خودرو سازی ، نفت، گاز، پتروشیمی، کارخانجات سیمان و فرآوری مواد معدنی، ذوب مس ، فلزات غیر آهنی و سایر، بوده است.

روند سودآوری شرکت

روند سودآوری شرکت فسازان

بررسی نمودار سودآوری شرکت بر اساس عملکرد سه ماهه نشان دهنده رو به رشد بودن سودآوری در سال های خیر است.

شرکت فسازان در سه ماه ابتدایی سال 1400 موفق به ثبت 16755254 میلیون ریال سود گردیده است. که این میزان نسبت به دوره قبل 12% و نسبت به مدت مشابه سال قبل 187% رشد داشته است.

مقایسه نرخ رشد

مقایسه نرخ رشد فسازان

در مقایسه نرخ رشد باید به دو موضوع توجه کرد

اول اینکه آیا این نرخ رشد از میزان تورم بیشتر است یا خیر؟

دوم اینکه آیا سود ساخته شده در آخرین گزارش ارائه شده آن، اولین یا دومین سود عالی در یک سال اخیر است یا خیر؟

 • تورم در زمان نگارش این گزارش 44% از سوی سازمانهای آماری اعلام شده است.

مقایسه سود شرکت در آخرین گزارش منتشر شده از سوی شرکت رشد 139% را نسبت به مدت مشابه سال قبل محقق ساخته است که این عدد بیش از 2 برابر رشد تورم است پس می‌توان گفت شرکت از منظر نرخ رشد و گزارش صورتهای مالی سه ماهه اول در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارد.

مقایسه نرخ رشد فسازان

از طرفی بررسی عملکرد آخرین دوره شرکت و مقایسه آن با یک سال گذشته نشان می‌دهد سود این دوره شرکت در جایگاه سوم سودسازی در یک سال گذشته قرار می گیرد. و این موضوع افت عملکرد شرکت را نشان می دهد.

روند فروش شرکت

روند فروش شرکت

در این بخش به بررسی میزان فروش ماهیانه شرکت خواهیم پرداخت. در واقع به کمک این روش می‌توان پیش‌بینی کرد که گزارش فصل بعد شرکت چگونه خواهد بود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد روند فروش شرکت در ماه‌های مختلف اغلب درحال‌رشد بوده است اما از خرداد1400 تا مرداد 1400این روند با شیب زیادی کاهش بوده و این موضوع می تواند باعث کاهش روند سودسازی شود.

فسازان موفق شده در سه ماه اول سال 1400 فروش 5933965 میلیون‌ریالی را ثبت نماید که این میزان نشان‌دهنده رشد 169% نسبت به مدت مشابه سال 1399 است.

بررسی محصول استراتژیک در تحلیل فسازان

بررسی محصول استراتژیک در تحلیل فسازان

شرکت در حال حاضر دو محصول را به بازار عرضه می‌نماید. باتوجه‌به نمودار بالا در حال حاضر شمش فولاد بیشترین میزان فروش در بین محصولات تولید شده را به خود اختصاص داده است.

نرخ فروش محصول استراتژیک در فسازان

نرخ فروش محصول استراتژیک در فسازان

نمودار نرخ فروش شرکت نشان می‌دهد نرخ فروش محصول استراتژیک نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.میانگین نرخ فروش محصول استراتژیک شرکت در آخرین دوره نسبت به دوره ماقبل آخر 11% رشد را تجربه کرده است. اما این اختلاف نرخ نسبت به دوره مشابه سال قبل بیش از 300% است.

میزان فروش محصول استراتژیک در فسازان

میزان فروش محصول استراتژیک در فسازان

بررسی میزان فروش در فصول مختلف فعالیت به ما نشان می‌دهد در حال حاضر شرکت در دوره رکود یا رونق قرار دارد. اگر میانگین میزان فروش افزایش‌یافته باشد یعنی شرکت در دوره رونق قرار دارد اما اگر این میانگین در حال کاهش باشد یعنی شرکت وارد دوره رکود گشته است.

مقایسه‌ها نشان می‌دهد میانگین میزان فروش شرکت نسبت به دوره قبل 24% افزایش و نسبت به مدت مشابه سال قبل 20% رشد داشته است.

 کاهش چشمگیر فروش در ماههای تیر و مرداد 1400 و پایین تر بودن فروش این دو ماه نسبت به ماههای مشابه در سال قبل روند نگران کننده ای در سودآوری فصل جاری ایجاد کرده است.

عملکرد حقیقی و حقوقی در نماد فسازان

عملکرد حقیقی و حقوقی در نماد فسازان

مقایسه رفتار سهام‌داران و روند قیمت در یکسال گذشته نشان‌دهنده همبستگی متوسط بین قیمت سهم و رفتار سهامدران حقوقی است بنظر می رسد در نزول قیمتی سهامدران حقیقی و در رشد قیمت سهامدران حقوقی موثرتر هستند و این موضوع نشان دهنده اهمیت بررسی رفتار هر سهامدران حقیقی در هنگام خریدسهم و تحت نظر داشت رفتار سهامداران حقوقی در هنگام فروش سهام است.

تطبیق قیمت و شاخص کل بورس

تطبیق قیمت و شاخص کل بورس

مقایسه شاخص و نمودار فسازان نشان می دهد این سهم در در بیشتر ماهها رفتار مشابهی با شاخص کل داشته و همبستگی بالای بین این دو وجود دارد پس در هنگام تحلیل سهم باید نیم نگاهی به وضعیت بازار و شاخص کل بورس داشته باشیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • مهدی طیبی زاده

  این فقط یه تحلیل نیست
  این یک کلاس آموزشی است.
  بسیار بسیار ممنونم از بابت برگزاری این کلاس ها و بالا بردن سواد بورسی مخاطبانتان.
  دست مریزاد
  خدا قوت
  عالی هستی سیگنال

 • داریوش

  بسیار مفیدوسودمند بود درود بر انسانیت شما

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
5 مهر 1400