تحلیل آنچین بیت کوین | جدیدترین آنالیز آنچین BTC

تحلیل آنچین بیت کوین | جدیدترین آنالیز آنچین BTC

از تحلیل‌ آنچین On Chain برای داشتن درک بهتری از مارکت و درصد خطای کمتر، درکنار تحلیل تکنیکال و فاندامنتال استفاده می‌کنیم؛ در نمودارهای زیر چند داده تحلیل انچین On Chain بیت کوین را باهم بررسی خواهیم کرد.

تحلیل آنچین On Chain ؛ متریک NUPL

متریک NUPL

جدیدترین تحلیل آنچین On Chain Analysis؛ 7 تیر 1401

نمودار بالا در تحلیل انچین On Chain بیت کوین به متریک NUPL معروف است. در واقع داده هایی که در تحلیل آنچین On Chain مورد بررسی قرار می‌دهیم به متریک معروف هستند و هرکدام از این متریک‌ها یک جنبه خاص از بازار را به ما نشان می‌دهند. شاخص NUPL هم یکی از بهترین متریک‌ها برای دانستن زمان شروع چرخه گاوی یا خرسی ارز دیجیتال بیت کوین می‌باشد. بر اساس این شاخص هرگاه به محدوده آبی رسیده‌ایم” محدوده‌ای که اکثر فعالین بازار در ضرر هستند” بیت کوین روند صعودیِ بلند مدت خود را شروع می‌کند و با رسیدن به محدوده نارنجی، روند نزولی و خرسی Bitcoin شروع شده و مجددا خود را به محدوده سبز یا آبی رسانده است.

میدونستی با داده آنچین میتونی به پشت پرده خریدهای بزرگ بانک‌ها و موسسات مالی پی ببری و در بازار ارزهای دیجیتال ساده‌تر به سود برسی؟!

پس با توجه به معیار NUPL در تحلیل آنچین On Chain analysis می‌توانیم انتظار داشته باشیم بعد از رسیدن مجدد این شاخص به محدوده سبز یا حتی زرد، فشار فروش ها افزایش یافته و مجددا قیمت بیت کوین ریز شارپی رو تجربه نماید.

تحلیل آنچین On Chain ؛ متریک MVRV Ratio

متریک MVRV Ratio

معیار بالا در تحلیل آنچین On Chain به شاخص MVRV Ratio معروف است به نوعی ارزش واقعی قیمت بیت کوین BTC را نشان می‌دهد. طبق گفته سازنده این معیار، هر زمان این شاخص در محدوده سبز رنگ قرار بگیرد، قیمت بیت کوین Bitcoin ارزندگی بالایی دارد و احتمالا می‌تواند یک رالی صعودی را شروع کند و هر گاه این شاخص در محدوه قرمز قرار داشته باشد، قیمت ارزندگی خود را از دست داده و می‌تواند برای فروش مناسب باشد.در حال حاضر این متریک تحلیل آنچین On Chain به کف محدوده حمایتی خود رسیده و و با نفوذ در محدوده حمایتی در حال کف‌سازی در همان حوالی است؛ بنابراین می‌تواند بعد از یک برگشت مجدد به سمت بالا ، دوباره با ریزش قیمت بیت به همین محدوده سبز برگردد.

اکثر داده‌های آنچین رایگان نیستند!

تحلیل آنچین On Chain ؛ متریک NVT Golden Cross  

NVT Golden Cross

متریک فوق در تحلیل آنچین On Chain به شاخص NVT Golden Cross معروف است، هرگاه به محدوده حمایتی سبز رنگ رسیده، یعنی بیت کوین در فاز انباشت قرار دارد و می‌توان انتظار یک صعود از آن را داشت، از طرفی هر وقت این شاخص به محدوده قرمز رنگ رسیده، یعنی وارد فاز فروش شده‌ایم و این یعنی نهنگ‌ها در حال فروش بیت کوین های خود هستند؛از دید تحلیل آنچین On Chain نیز،این متریک بعد از رسیدن به محدوده کف حمایتی ، اکنون با سرعت به سمت بالا حرکت می‌کند که نشان از فروش گسترده بزرگان بازار دارد، چنین موضوعی می‌تواند باعث ریزش بیشتر قیمت بیت کوین شود.

تحلیل آنچین On Chain ؛ متریک Puell Multiple

متریک Puell Multiple

متریک Puell Multipl در تحلیل آنچین On Chain علاوه بر اینکه می‌تواند در بدست آوردن کف قیمتی بیت کوین به ما کمک کند، در بدست آوردن ارزش ذاتی بیت کوین نیز ارزشمند است؛ به عنوان مثال درست در فروردین 1400 و زمانی که بیت کوین به سقف خودش رسید، این متریک یک ماه قبل از آن سقف خود را تشکیل داده بود، از طرفی با اینکه دفعه بعدی بیت کوین موفق به ثبت ATH شد، اما از نظراین شاخص در آن زمان در زیر ارزش ذاتی خود به سر می‌برد و همانظور که ملاحضه می‌کنید، متریک فوق در بالا رفتن با قیمت همراهی نکرده، که به نوعی نشان از ارزش بالای بیت کوین نسبت به قیمت آن می‌دهد.طبق گفته سازنده این متریک، اعداد زیر 0.4 نشان از ارزنده بودن بیت کوین نسبت به قیمت و اعداد بالای 6 نشان از فروش نهنگ‌ها و بالاتر رفتن قیمت نسبت به ارزش ذاتی است؛ بنابراین در این حوالی می‌توان به صورت پله‌ای به بیت کوین ورود کرد. از طرفی با توجه به اینکه واکنش قبلی در این متریک انچین On Chain به حوالی عدد 3 بوده، بهتر است این عدد را به عنوان یک مقاومت مهم در تحلیل‌های خود لحاظ کنیم.

با بررسی این متریک در تحلیل آنچین On Chain متوجه می‌شویم که به محدوده حمایتی رسیده و این یعنی قیمت در این نواحی جذابیت خوبی برای نهنگ‌ها دارد ،معمولا این متریک کمی زودتر از بیت کوین کف اصلی خخود را می‌بندد، پس انتظار داریم در ریزش بعدی قیمت، بیت کوین به اعداد پایین تری برسد اما این متریک کف اصلی خود را نشکند.

مهم ترین سوالات تحلیل داده آنچین On Chain

چطور داده آنچین دست‌های پشت پرده بانک‌ها و موسسات بزرگ را رو می‌کند؟!

به علت خاصیت بلاک چین بیت کوین و دفتر کل آن، تمام تراکنش‌ها بر روی این دفترکل قابل دیدن هستند و عملا چیزی به نام دارک پول وجود ندارد. همین موضوع می‌تواند مقدار حجم وارد شده به مارکت را به صورت دقیق محاسبه کرد و در زمان خرید بانک‌ها و موسسات مالی با آن‌ها همراه شد.

معروف ترین سایت‌های داده آنچین کدام است؟

سایت glassnode و cryptoquant جز معروف ترین سایت‌های ارائه دهنده داده آنچین هستند، اما بسیاری از داده‌های مهم را به صورت غیر رایگان به کاربران ارائه می‌کنند.

چطور باید داده‌های آنچین را تفسیر کنیم؟!

برای تفسیر داده‌های آنچین شما باید در قسمت‌های مختلف این حوزه آموزش دیده و متخصص شده باشید؛ در دنیای آنچین هر داده‌ای به صورت خاص خود تحلیل می‌شود.

پازل سرمایه گذاری ارز دیجیتال

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیگنال ارز دیجیتال سامانه ثنا قوه قضاییه