مروری بر مهمترین اخبار بازار صندوق های سرمایه گذاری در تیر ماه 99

مروری بر مهمترین اخبار بازار صندوق های سرمایه گذاری در تیر ماه 99

از ETF دولتی چه خبر؟

-صندوق ETF دولتی معاملات خود را از تاریخ 7 تیرماه 99 آغاز کرد و معاملات زیادی در این صندوق به وقوع پیوسته است. این صندوق که به مدیریت تامین سرمایه بانک مسکن در بازار فعالیت می کند اولین نوع از صندوق های ETF دولتی می باشد که شامل پنج سهم شامل سه سهم بانکی و دو سهم بیمه ای می باشد.

خبر ETFهای دوم و سوم دولتی هم منتشر شده و معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفته است: نیمه اول امسال دو ETF دولتی دیگر  با تخفیف ٢٠ تا ٣٠ درصدی بر اساس قیمت میانگین یک ماه آخر سهام در بورس، منتهی به آگهی واگذاری، واگذار می‌شود.

صندوق دارا دوم از گروه پالایشی (شبریز، شپنا، شتران، شبندر) و صندوق دارا سوم مرکب از گروه فلزی و خودرویی (فولاد، فملی، خودرو، خساپا) است.

صندوق های سرمایه گذاری جدید در راه بازار سرمایه

-صندوق ارزش آفرین بیدار دیگر صندوق جدیدی ست که در نوع قابل معامله در بورس یا ETF به بازار سرمایه معرفی شده است. این صندوق که با نماد “ارزش” در بازار صندوق های قابل معامله در بورس شناخته می شود در تیرماه 99 و بعد از پایان پذیره نویسی، معاملات خود را آغاز کرد. تا کنون بیشتر از دو روز از معاملات این صندوق نمی گذرد و نکته جالب توجه در معاملات صندوق ارزش این است که در هر دو روز در سقف قیمتی معامله شده است. با توجه به اینکه سقف درصد نوسان در صندوق های ETF به 10 درصد محدود شده است، صندوق ارزش توانست در تنها 2 روز 20 درصد رشد داشته باشد.

مدیریت صندوق ارزش آفرین بیدار به عهده شرکت سبدگردان اقتصاد بیدار می باشد که اولین صندوق این شرکت در بازار سرمایه نیز هست.

تکمیل حداکثر واحدهای صندوق قابل معامله (ETF) در دو روز کاری در این صندوق نیز رکورد تازه ای بود که برای اولین بار در بازار سرمایه به ثبت می رسد.

-یک صندوق ETF با درآمد ثابت جدید هم در این ماه به بازار سرمایه آمد. صندوق با درآمد ثابت اعتماد داریک از ۲۱ تیرماه به مدت ۵ روز کاری پذیره نویسی شد. نماد این صندوق در بازار سرمایه “داریک” عنوان شده است. صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد داریک ۱۰۰ میلیارد تومانی است که حداقل باید ۱۰ میلیارد تومان آن در پذیره‌نویسی خریداری شود. ارکان اصلی صندوق نیز شامل مدیر آن یعنی شرکت سبدگردان اعتماد داریک و بازارگردان یعنی صندوق بازارگردانی امید لوتوس پارسیان است.

-یک صندوق با درآمد ثابت دیگر هم به بازار سرمایه معرفی شد که قابل معامله در بورس نیست و مبتنی بر صدور و ابطال است. صندوق سرمایه گذاری اندوخته آمیتیس از 15 تیرماه 99 به مدت سه روز کاری پذیره نویسی شد. این صندوق با نرخ سود پیش بینی شده سالانه ۱۸ درصد فعالیت می کند و مدیریت آن به عهده شرکت سبدگردان آمیتیس می باشد.

-دو صندوق جسورانه جدید قرار است به بازار سرمایه معرفی شوند. سرمایه‌گذاری این ‏صندوق‌های جسورانه بر حوزه‌هایی همچون رسانه و سرگرمی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، بایو و نانو، پزشکی ‏و سلامت و فناوری‌های سخت خواهد بود.‏

در حال حاضر با تاسیس “صندوق جسورانه کارما الگوریتم” و “صندوق جسورانه رشد پاراکس یکم” موافقت شده است و این صندوق های جسورانه به ترتیب با ۵۰ و ۲۴۰ میلیارد تومان سرمایه قرار است فعالیت خود را بازار آغاز کنند.

خبر مهم برای صندوق های قابل معامله در بورس

-خبر مهم دیگر تغییر دامنه نوسان صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط در بورس اوراق بهادار تهران بود. این تصمیم از این قرار است که صندوق های سهامی و مختلط قابل معامله در بورس که تا پیش از این محدودیت نوسان نداشتند، از این به بعد با محدودیت نوسان 10 درصدی روبرو می شوند. قانون محدودیت نوسان به 10 درصد در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط از تاریخ 16 تیرماه 99 اجرایی شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • عماد بهروز

  سلام
  ۱٫وقتی تو یه صندوق سود ثابت میزنه : سود ۳۶۵ روز ۲۲ درصد یعنی سالی ۲۲ درصد؟یا در سال گذشته ماهی ۲۲ درصد؟
  ۲٫وقتی سود ۳۶۵ روزه صندوق در سهام ۵۰۰ درصده یعنی سال گذشته ۵۰۰ درصد سود داده به مشتریاش؟
  ۳٫ این سود ۳۶۵ روزه صندوقهای ثابت و در سهام میتونه ملاک بر کیفیت و قدرت یه صندوق باشه؟
  سپاس بیکران

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   1- سود محقق شده در سال گذشته می باشد.
   2- سود سالانه به معنی سود نقطه به نقطه سالانه ست. مثلا از 12 مرداد 98 تا 12 مرداد 99
   3-بله یکی از فاکتور های مهم برای سنجش صندوق ها بررسی عملکرد صندوق ها در گذشته به خصوص در بازده های بلند مدت می باشد.

 • سعید سروش زاده

  عالی بود. دست مريزاد.

 • محمدحسین ترابی

  باسلام وخسته نباشید ممنون از تحلیهای خوبتان موفق باشید

 • درمورد صندوق ارزش افرین میخواستم بپرسم ببینم ایندش خوبه ؟ بمن گفتن که اینده دار هس تا عید چند برابر سود میده؟ درسته یا نه؟

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
18 اردیبهشت 1400