گزارش روزانه بورس کالا (چهارشنبه 6 فروردین ماه 1399)

گزارش روزانه بورس کالا (چهارشنبه 6 فروردین ماه 1399)
خلاصه اخبار

در جریان معاملات دیروز بازار آتی شاهد معامله 95 هزار قرارداد به ارزش 94 میلیارد تومان بودیم. تعداد موقعیت های باز در معاملات روز گذشته 120 هزار و تعداد خریداران 594 و تعداد فروشندگان 653 می باشد.

در جریان معاملات دیروز بازار گواهی سپرده کالایی، معامله گران بیش از 181 هزار گواهی سپرده کالایی را به ارزش 1.7میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار دادند. این در حالی است که دارایی پایه زعفران نگین طلای سرخ بیشترین سهم از حجم و ارزش معاملات روز گذشته را به خود اختصاص داد.

در معاملات روز گذشته بازار آتی بورس کالا حجم معاملات آتی زعفران نگین با سر رسید های اردیبهشت 99 و تیر 99 به رقم 93 هزار قرار داد از 95 هزار قرار داد رسید. معامله گران این تعداد قرار داد آتی زعفران را به ارزش 91 میلیارد تومان از 94 میلیارد تومان را مورد داد و ستد قرار دادند. بیشترین آربیتراژ تا موعد سررسید در بازار آتی مربوط به زعفران پوشال با سررسید تیر 99 بوده که با نگهداری تا موعد سررسید می تواند از سود 11 درصدی بهره برد.

بازار گواهی سپرده زعفران در اولین روز بهار 99، در نماد های زعفران پوشال سحر خیز و زرین صف خرید را شاهد هستیم. پوشال نوین و طلای سرخ در درصد های مثبت مورد معامله قرار گرفتند. این درحالی است که در بازار نقد قیمت ها با رشد اندک همراه بودند. همچنین در بازار گواهی سپرده و آتی زیره شاهد معاملات در درصدهای مثبت از سوی اهالی بازار هستیم.

نائب رئیس شورای  ملی زعفران:  با گسترش ویروس کرونا و لغو پرواز ها امکان خروج زعفران نیست چرا که جنس های صادراتی در ابتدا باید قرنطینه شود، هرچند تاکنون هیچ کشوری اعلام نکرده که ورود مواد غذایی از جمله زعفران ممنوع است. با توجه به رشد چشمگیر تولید زعفران پیش بینی می شود که در صورت رفع موانع صادراتی و مشکلات بازگشت ارز به کشور می توان جهش چشمگیری در بخش صادرات داشت.

مدیرعامل بورس کالای ایران: راه اندازی معاملات آتی و گواهی سپرده کالایی بر روی زیره سبز و پسته در کنار زعفران، کمک شایانی به صادرات و تجارت شفاف این محصول کرد.

گزارش روزانه بورس کالا (چهارشنبه 6 فروردین ماه 1399)
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.