دانلود اپلیکیشن

هدف‌گذاری صادرات روزانه ۷۰ میلیون متر مکعبی گاز در زمستان

هدف‌گذاری صادرات روزانه ۷۰ میلیون متر مکعبی گاز در زمستان
به گزارش سیگنال به نقل از شانا،

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، محمدرضا جولایی با بیان اینکه هم‌اکنون 700 میلیون متر مکعب گاز شیرین در کشور تولید می‌شود، ‌اظهار کرد: از این رقم 300 میلیون مترمکعب در بخش خانگی مصرف می‌شود که با توجه به کاهش دمای هوا در بیشتر نقاط کشور،‌ نسبت به هفته گذشته 120 میلیون متر مکعب افزایش داشته است.

وی با اشاره به اینکه تعمیرات پالایشگاه‌های گاز کشور تا پایان مهرماه تکمیل می‌شود، افزود: با پایان تعمیرات به حداکثر تولید گاز می‌رسیم.

تزریق 820 میلیون مترمکعب گاز به خطوط لوله در زمستان

به گفته جولایی، پیش‌بینی حداکثر ظرفیت تحویل گاز در زمستان امسال مربوط به دی‌ماه خواهد بود که روزانه 820 میلیون مترمکعب گاز به خطوط لوله تزریق می‌شود.

وی با بیان اینکه مصرف روزانه گاز بخش خانگی در زمستان 580 تا 600 میلیون مترمکعب خواهد بود، تاکید کرد:‌ روزانه 70 میلیون مترمکعب صرف صادرات می‌شود.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز با اشاره به اینکه اگر مصارف صنایع مختلف مانند فولاد را نیز از مقدار گاز تحویلی کم کنیم به طور میانگین در دی‌ماه حدود 30 تا 40 میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه‌ها تحویل داده خواهد شد، تصریح کرد: اینکه چقدر گاز به نیروگاه‌ها تحویل داده شود،‌ بستگی به الگوی مصرف گاز در بخش خانگی دارد که بسته به دمای هوا، ‌شدت سرما و زمان ماندگاری آن می‌تواند متفاوت باشد؛ بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، ‌زمستان امسال شبیه پارسال سرد و پربارش خواهد بود.

افزایش 30 میلیون مترمکعبی مصرف گاز به دلیل شیوع کرونا

جولایی تاکید کرد: صرفه‌جویی در بخش خانگی محدود است زیرا گستردگی شبکه گاز در بخش خانگی و تجاری بسیار وسیع است با این حال با اقدام‌هایی نظیر بهینه‌سازی موتورخانه‌ها که قرار است به‌طور رایگان و تامین اعتبار از محل بند «ق» انجام شود می‌توان تا 10 درصد صرفه‌جویی را انتظار داشت.

وی درباره تاثیر کرونا بر الگوی مصرف گاز مردم تصریح کرد: به دلیل شیوع کرونا، 20 تا 30 میلیون مترمکعب افزایش مصرف گاز را در تابستان داشتیم که این عدد رقمی به جز برآورد رشد مصرف به‌دلیل افزایش مشترکان است.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز درباره برداشت گاز از دو مخزن سراجه و شوریجه گفت: ‌انتظار داریم تا در زمستان 99 در مجموع روزانه حدود 23 میلیون مترمکعب گاز از این مخازن ذخیره‌سازی برداشت شود.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
1 آبان 1399