نگاهی به عملکرد درخشان «پتایر» در تیرماه

نگاهی به عملکرد درخشان «پتایر» در تیرماه
خلاصه اخبار

فهرست عناوینبه گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، جهش نرخ‌های فروش به دنبال مجوز افزایش نرخ در کنار رشد محسوس مقدار فروش از سود قابل توجه این شرکت در تیرماه خبر می‌دهد. در حالی‌که محاسبات «دنیای بورس» از تحقق سود بیش از ۵۰ تومانی در تیر خبر می‌دهد که عملکرد ۸ ماه باقیمانده از […]

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، جهش نرخ‌های فروش به دنبال مجوز افزایش نرخ در کنار رشد محسوس مقدار فروش از سود قابل توجه این شرکت در تیرماه خبر می‌دهد. در حالی‌که محاسبات «دنیای بورس» از تحقق سود بیش از ۵۰ تومانی در تیر خبر می‌دهد که عملکرد ۸ ماه باقیمانده از سال مالی می‌تواند دستخوش تغییرات متنوعی شود.

با رشد حدود ۲۶ درصدی قیمت فروش تایر در عملکرد تیر «پتایر» و همچنین فروش قابل توجه محصولات از موجودی انتظار ساخت سود حدود ۵۵ تومانی برای این شرکت تایرساز در ماه نخست تابستان وجود  دارد. این شرکت بخشی از موجودی خود را با نرخ جدید به فروش رسانده است و با توجه به سرمایه اندک ۲۸ میلیارد تومانی فضا را برای جهش سود مهیا ساخته است. شرکت‌های تولیدکننده تایر در بهار عملکرد دلچسبی نداشتند و همین موضوع فشار را بر قیمت سهام این شرکت‌ها بیشتر کرده بود. با این حال در عملکرد تیر برخی از شرکت‌های این گروه عملکرد جالب توجهی را به ثبت رساندند.

کائوچوی طبیعی در عملکرد بهار همچنان با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد شده است اما در شرایط کنونی احتمال حذف ماده اولیه لاستیک از لیست کالاهای اساسی و مشمول ارز دولتی بالا به نظر می‌رسد. این موضوع به خصوص در تنگنای بودجه‌ای دولت و با توجه به اصلاحات بودجه چندان دور از انتظار نیست. در چنین شرایطی سود «پتایر» برای ادامه‌ سال جالب توجه خواهد بود.

بر اساس آمار سایت بورس در حالی «پتایر» تنها ۳۱ درصد شناوری دارد (کمتر از۸۹ میلیون سهم) که ۱۶ کد حقوقی تا ساعت ۱۲امروز در حال خرید این سهم بودند. اگر نرخ فروش تیر و همچنین تولید تیرماه در ادامه سال تکرار شود (فروش به اندازه تولید) با فرض ادامه تخصیص دلار ۴۲۰۰ به واردات کائوچوی طبیعی احتمال تحقق سود ۲۹۰ تومانی به ازای هر سهم این شرکت دور از انتظار نیست. در این خصوص ماده اولیه داخلی با توجه به تغییرات قیمت کائوچوی مصنوعی در بورس کالا و سایر موارد مصرفی تخمین زده شده است.

در حالت دیگر اگر ارز ۴۲۰۰ حذف شود و شرکت با نرخ تیر اقدام به فروش محصولات کند این سود می‌تواند تا ۱۵۰ تومان کاهش یابد. با این حال اگر بنا به حذف ۴۲۰۰ باشد احتمالا باید در انتظار مجوز دیگری برای افزایش نرخ در محصولات تایر بود. آماری از کشش قیمتی تایر در اقتصاد در دسترس نیست با این حال اگر با افزایش نرخ احتمالی همچنان تایر تقاضای خود را داشته باشد با فرض افزایش ۱۳ درصد قیمت لاستیک بار دیگر انتظار برای تحقق سود ۲۹۰ تومانی وجود دارد (با فرض حذف ۴۲۰۰). البته باید توجه داشت که وضعیت دیگر شرکت‌های لاستیکی چندان مناسب نیست و اگر بنا به حذف ۴۲۰۰ برای تامین کالای وارداتی شرکت‌های لاستیکی باشد به نظر می‌رسد لاستیکی‌ها نیز برای ادامه بقا به افزایش نرخ دوباره نیاز خواهند داشت. باید توجه داشت که گروه صنعتی بارز «پکرمان» به عنوان بزرگترین تولیدکننده تایر کشور در فصل بهار در آستانه ساخت زیان بوده و تنها ۱۸ ریال سود محقق کرده است؛ البته در عملکرد مالی «پکرمان» زیان ناشی از بدهی‌های ارزی سال‌های گذشته کاملا خودنمایی می‌کند.

در چنین شرایطی انتظار برای رویه آتی سیاست‌گذاری در این بخش وجود دارد. این موارد می‌تواند نوسان آتی قیمت سهام را مشخص کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها