نگاهی به صورت‌های مالی 6 ماهه «جم»

نگاهی به صورت‌های مالی 6 ماهه «جم»
خلاصه اخبار

فهرست عناوینبه گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، پتروشیمی جم، در بخش فروش محصولات با وجود  تحریم‌ها، بر بخش‌هایی از جمله بخش نفت، گاز و پتروشیمی، شرکت پتروشیمی جم توانسته ضمن بهبود نسبی میزان تناژی تولید درآمد حاصله را به میزان ۸۷ درصد افزایش دهد. اگرچه با عنایت به افزایش نرخ ارز، بهای تمام […]

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، پتروشیمی جم، در بخش فروش محصولات با وجود  تحریم‌ها، بر بخش‌هایی از جمله بخش نفت، گاز و پتروشیمی، شرکت پتروشیمی جم توانسته ضمن بهبود نسبی میزان تناژی تولید درآمد حاصله را به میزان ۸۷ درصد افزایش دهد. اگرچه با عنایت به افزایش نرخ ارز، بهای تمام شده تولید به ویژه مواد اولیه نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته و در کنار آن قیمت جهانی محصولات پتروشیمی دست‌خوش کاهش شده است؛ از این رو ارتقای میزان تولید و حفظ راهبرد فروش موثر پیشران اصلی سودآوری شرکت خواهد بود.
براساس این گزارش، سود هر سهم در ۶ ماه نخست سال ۱۳۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایش ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد. که فارغ از سایر عوامل موثر بر علاقه‌‌مندی اهالی بازار سرمایه مبنی بر خرید
سهام شرکت پتروشیمی جم از جمله طرح‌های توسعه یا افزایش سرمایه و …، عامل بنیادین بهبود وضعیت فروش و حفظ روند تولید و عرضه محصولات به خوبی در پایان ۶ ماه اول سال‌جاری خودنمایی می‌کند.

بنا بر این گزارش برنامه‌ریزی شرکت پتروشیمی جم در زمینه تقویت سیستم حمل و نقل و فروش محصولات با وجود شرایط تحریمی شامل اضافه کردن یک ناوگان کشتی به مجموعه سیستم حمل و نقل، بهبود وضعیت فروش محصولات تولیدی و کاهش سطح موجودی محصولات تولید شده در ۶ ماه دوم را به‌دنبال خواهد داشت. اهمیت توجه به طرح‌های توسعه در شرکت پتروشیمی جم شامل ABS‐Rubber و نیز پروژه PDH/ PP که به طور جدی مورد توجه تصمیم‌گیرندگان و در دست اقدام شرکت است. به همین منظور توافقات مناسبی با برخی بانک‌های تجاری با هدف اخذ تسهیلات صورت گرفته و نیز امکان‌سنجی تامین مالی از طریق بازار سرمایه در دست بررسی است.

با وجود همه مشکلات داخلی و بین‌المللی در مقابل تولید، شرکت پتروشیمی جم از منظر تولید با حداکثر ظرفیت ممکن، وضعیت مناسبی دارد، به گونه‌ای که در بسیاری از انواع محصولات با ظرفیت کامل یا بالاتر از ۹۰ درصد ظرفیت برنامه، تولید صورت می‌پذیرد. این شرکت از منظر فروش صادراتی محصولات نیز توانسته سطح فروش تناژی خود را حدود ۱۰درصد ارتقا دهد و از نظر ارزش فروش این افزایش به بیش از ۵۰ درصد رسیده است. این امر با تقویت سیستم حمل و نقل و برنامه توسعه سبد مشتریان در نیمه دوم سال با قوت بیشتری ادامه خواهد یافت. براساس این گزارش افزایش سود عملیاتی و خالص در پتروشیمی جم در حالی رخ می‌دهد که برخی از شرکت‌های پتروشیمی به دلیل افزایش بهای تمام شده تولید با توجه به شرایط متخاصم بین‌المللی، با کاهش سود خالص نسبت به دوره مشابه سال گذشته رو به رو شده‌اند.

این موضوع نشان از برنامه‌ریزی مناسب شرکت پتروشیمی جم در زمینه حفظ و افزایش سطح تولید و نیز فروش محصولات است. به‌نظر می‌رسد با توجه به برنامه‌های در دست اقدام شرکت پتروشیمی جم از جمله اتخاذ راهبردهای جدید به‌منظور ورود به بازارهای فروش جدید و متنوع‌سازی پرتفوی مشتریان، پیگیری تکمیل طرح‌های توسعه، مدیریت بهینه هزینه‌ها و بهای تمام شده تولید و مدیریت ریسک در بخش تامین‌کنندگان، ارزش‌آفرینی شرکت برای سهامداران و ذی‌نفعان روند سریع‌تری در آینده داشته باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها