ثبت نام خودرو تبدیل به بلیت بخت‌آزمایی شده است/ افزایش پلکانی قیمت‌ها به ضرر خودروساز‌ها و قطعه‌سازان است

ثبت نام خودرو تبدیل به بلیت بخت‌آزمایی شده است/ افزایش پلکانی قیمت‌ها به ضرر خودروساز‌ها و قطعه‌سازان است
خلاصه اخبار

فهرست عناوین

به گزارش سیگنال به نقل از ایلنا ، رئیس انجمن قطعه‌سازان  در خصوص افزایش 30 درصدی قیمت خودروهای کمتر از 45 میلیون تومان گفت: این حرکت تاثیر چندانی بر روی نیازهای قطعه‌سازان و خودروسازان نمی‌گذارد و هنوز جوابگوی افزایش تورم نیست.

محمدرضا نجفی‌منش ادامه داد: در سال جاری پس از افزایش قیمت ارز، تورم مواد اولیه سه برابر شده است. قیمت کالاهایی همچون مس، چدن، آهن و محصولات پتروشیمی که همگی در داخل تولید می‌شوند تا 400 درصد افزایش قیمت داشت اما قطعه‌سازان و خودروسازان در 9 ماه سال جاری اجازه کوچکترین افزایش قیمتی نداشته‌اند و هر روز ضرر داده‌اند. اکنون بعد از این مدت فقط 30 درصد قیمت‌ها افزایش پیدا کرده که این در مقایسه با افزایش قیمت مواد اولیه چیزی نیست.

عضو اتاق بازرگانی تهران با انتقاد از فرمول این افزایش قیمت گفت: ضمن اینکه این مقدار کافی نیست آقایان تبصره‌هایی نیز به آن اضافه کرده‌اند. به طور مثال گفته‌اند کسانی که با قیمت قدیم برای خودرو ثبت نام  داشته‌اند این افزایش شامل آنها نمی‌شود و یا کسانی که تا فلان تاریخ، ثبت نام با قیمت غیرقطعی داشتند از این افزایش قیمت معاف هستند. در واقع این افزایش قیمت فقط برای فروش نقدی و ثبت‌نام‌های جدید صورت گرفته که باز هم پوشش زیان اولیه خودروسازان را نمی‌دهد. ثبت نام خودرو تبدیل به یک بلیت بخت‌آزمایی شده است.

وی تصریح کرد: ضمن آنکه قیمت‌ها باید به روز شود میزان پرداخت خودروساز به قطعه‌ساز نیز باید یک ماهه شود تا از موج بیکاری و تعطیلی واحدهای قطعه‌سازی جلوگیری شود. در صورت پرداخت تسهیلات از سوی دولت، تازه به خانه اول برمی‌گردیم. مشکل دوم تامین مواد اولیه از خارج است. به دلیل تحریم‌ها، نقل و انتقال ارز بسیار سخت شده و باید دولت در این خصوص کاری انجام دهد.

وی افزود: بیش از 90 درصد کسانی که خودرو ثبت نام کردند مصرف‌کننده نبوده‌اند. این روش ثبت نامی و پیش‌فروش به طور کلی غلط است. وقتی کسی می‌بیند فلان خودرو در کارخانه 22 میلیون و بیرون در بازار 40 میلیون است حتی فرش زیر پای خود را می‌فروشد تا ثبت نام کند. زیرا حتی اگر خودرو را تحویل نگیرد سود پول و جریمه تاخیر را دریافت می‌کند. وضعیت خودرو درست مانند دلار شده است که گفتند به همه 5 هزار دلار می‌دهیم و مردم جلوی بانک‌ها صف کشیدند. دولت باید دست از قیمت گذاری بردارد و بگذارد بازار تکلیف را مشخص کند.

وی در خصوص اینکه آیا این افزایش قیمت‌ها ادامه‌دار خواهد بود یا خیر؟ گفت: من فکر می‌کنم به صورت پلکانی عمل شود تا مردم برای پس گرفتن پول‌های خودشان هجوم نیاورند اما این وسط ضرر و زیان خودروساز‌ها و قطعه‌سازان بیشتر خواهد شد.