ثبات تولید نفت اپک بعد از چهار ماه افت

ثبات تولید نفت اپک بعد از چهار ماه افت
خلاصه اخبار

برآوردهای اولیه از میزان تولید اوپک در ماه گذشته میلادی نشان می‌دهد که تولید نفت اعضای این سازمان بعد از چهار ماه افت مدام به ثبات رسیده است. آن‌طور که پلاتس اعلام کرده است، تولید نفت اوپک در ماه آوریل سال جاری میلادی حدود ۲/ ۳۰ میلیون بشکه در روز بوده که نسبت به سطح تولید این سازمان در ماه گذشته تغییر چندانی نداشته و حدود ۳۰ هزار بشکه افزایش یافته است. گزارش دبیرخانه اوپک از سطح تولید نفت اعضای این سازمان در روزهای آینده منتشر می‌شود.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، بررسی‌های پلاتس نشان می‌دهد مهم‌ترین‌ عامل افزایش تولید اوپک، رشد عرضه نفت از سوی نیجریه و عراق بوده است. در واقع افزایش خیره‌کننده تولید نفت این دو عضو اوپک و همچنین بازگشت بخشی از تولید نفت کشورهای بحران‌زده لیبی و ونزوئلا سبب شده افت تولید نفت آنگولا و دیگر اعضای اوپک جبران شود. نیجریه ۱۱۰ هزار بشکه، عراق ۱۰۰ هزار بشکه و لیبی و ونزوئلا هر یک ۴۰ هزار بشکه به میزان تولید نفت خود افزوده‌اند. رشد تولید این کشورها در حالی رقم خورده که تولید نفت دیگر اعضای این سازمان کاهش یا نسبتا بدون تغییر باقی مانده است. عربستان به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ تولیدکننده اوپک با ۵ هزار بشکه کاهش تولید روزانه نفت خود را حدود ۹ میلیون و ۸۲۰ هزار بشکه در روز ثابت نگه داشته است؛ این رقم کمترین میزان در حدود چهار سال اخیر محسوب می‌شود. این در حالی است که کاخ سفید اعلام کرده که عربستان به همراه کویت با آمریکا برای افزایش عرضه نفت و جبران کاهش عرضه نفت ایران توافق کرده است. با این حال مقامات سعودی اعلام کردند که تنها به نیاز بازار پاسخ خواهند داد و تا زمانی که تقاضایی برای افزایش عرضه مشاهده نکنند تولیدات خود را افزایش نخواهند داد. اخباری چون افزایش قیمت نفت‌خام سعودی‌ها در بازار آسیا و اروپا نشان می‌دهد که این کشور فعلا تولیدات خود را افزایش نخواهد داد. برخی کارشناسان بر این باورند که عربستان تا ماه ژوئن و موعد برگزاری نشست اوپک سطح تولید خود را افزایش نخواهد داد و به توافق نفتی پایبند باقی خواهد ماند.

ثبات تولید نفت اپک بعد از چهار ماه افت

توافق نفتی از ابتدای سال ۲۰۱۹ به اجرا درآمده و قرار است تا پایان ۶ ماه اول این سال ادامه یابد. بر اساس این توافق ۱۱ عضو اوپک در کنار برخی کشورهای غیرعضو تولیدات خود را در مجموع ۲/ ۱ میلیون بشکه در روز کاهش دادند. در ۴ ماهی که از اجرای توافق می‌گذرد، اعضای اوپک به خوبی به آن پایبند بوده‌اند. ترامپ انتظار دارد که با افزایش فشارها بر ایران برای صفر کردن عرضه نفت کشور به بازار، اوپک و متحدانش توافق نفتی را رها کنند تا مانع از رشد قابل توجه قیمت نفت شوند. آن‌طور که آمار پلاتس نشان می‌دهد پایبندی ۱۱ عضو اوپک که ملزم به کاهش تولید نفت هستند، در ماه آوریل امسال به ۱۱۶ درصد رسید. با این همه، برخی اعضای اوپک از اکنون فراتر از سهمیه خود تولید می‌کنند. تولید نفت نیجریه در ماه آوریل به یک میلیون و ۹۵۰ هزار بشکه در روز و تولید نفت عراق به ۴ میلیون و ۶۷۰ هزار بشکه در روز رسید که در هر دو مورد بالاتر از سهمیه تولید آنها طبق توافق اوپک بود.

منبع: donya-e-eqtesad.com