بازدهی ۱۳ درصدی بورس تهران در آخرین هفته دی / خودروسازان بیشترین بازدهی را ثبت کردند

بازدهی ۱۳ درصدی بورس تهران در آخرین هفته دی / خودروسازان بیشترین بازدهی را ثبت کردند

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز ، بازار سهام پس از پشت سر گذاشتن هفته‌ای متلاطم و مبهم که باعث افت نزدیک به هشت درصدی شاخص کل شده بود، هفته جاری را با دامنه نوسان محدود، اما مثبت آغاز کرد.

بورس تهران در این هفته شاهد شکستن رکوردهای قبلی خود بود و در نهایت کار خود را با نزدیک به 13 درصد بازدهی مثبت به پایان رساند. شاخص کل بورس در هفته پایانی دی ماه، با رشدی 45638 واحدی، در کانال 399 هزار قرار گرفت تا تنها 555 واحد با سقف تاریخی کانال 400 هزار فاصله داشته باشد. همچنین گروه‌های خودرو و سایر معادن، بیشترین بازدهی را در بین صنایع بورسی برای سهام‌داران خود به همراه داشتند.

بازار سهام در روز شنبه

بازار سهام پس از هفته‌ای پرتلاطم، با وجود محدوده بودن دامنه نوسان به دو درصد، مجددا به روند صعودی خود بازگشت؛ شاخص کل بورس در اولین روز هفته، با رشدی شش هزار واحدی، در کانال 359 هزار قرار گرفت.

شاخص کل هم وزن نیز در این روز افزایشی 1800 واحدی را پشت سر گذاشت و در کانال 109 هزار متوقف شد. همچنین بنا بر اعلام سازمان بورس، دامنه نوسان از روز کاری یکشنبه مجددا به حالت عادی بازمی‌گردد.

بازار سهام در روز یکشنبه

بازار سهام در دومین روز هفته همچنان پرتقاضا کار خود را آغاز کرد و تا پایان همین روند را ادامه داد. در این روز شاخص کل بورس رشدی 4٫4 درصدی را تجربه کرد و نزدیک به 16 هزار واحد افزایش یافت و وارد کانال 375 هزار واحدی شد.

شاخص کل هم وزن نیز رشدی 4580 واحدی را تجربه کرد و در کانال 114 هزار واحد قرار گرفت. همچنین گروه‌های اطلاعات و ارتباطات، بانک‌ها و وسایل ارتباطی پربازده‌ترین صنعت امروز بودند.

بازار سهام در روز دوشنبه

بازار سهام در سومین روز هفته با رشدی 4٫4 درصدی، 16 هزار و 388 واحد افزایش یافت و در کانال 392 هزار متوقف شد و رکوردی تازه را ثبت کرد. همچنین ارزش بازار بورس تهران به 1429 هزار میلیارد تومان رسید. فرابورس ایران نیز امروز شاهد رشد 3٫09 درصدی بود و با افزایشی 151 واحدی از سقف 5045٫68 واحدی عبور کرد.

گروه محصولات فلزی، فلزات اساسی و رادیویی پربازده‌ترین و گروه‌های بانک، شیمیایی و فلزات اساسی نیز پرتوجه‌ترین صنایع بورس بودند. در همین راستا نمادهای فارس، فولاد و شبندر بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای سفار، وساخت و فروس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند.

در همین راستا، به منظور بررسی روند بازار در روزهای آتی، روزبه شریعتی، مدیر معاملات کارگزاری اقتصاد بیدار و تحلیل‌گر بازار سرمایه به تجارت‌نیوز می‌گوید: «یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد، این است که فعالان بازار سرمایه اکثرا بر این باور بودند که بورس، امروز متعادل خواهد شد، چرا که قیمت‌ها و به ویژه قیمت سهم‌های بزرگ عقب نمانده و در هفته گذشته هم از آنها حمایت شد و ریزش به خصوصی اتفاق نیفتاد.»

وی در ادامه افزود: «به طور مثال فملی زیر 660 تومان نرسید، یا اخابر به زیر 400 تومان قیمت نخورد، بنابراین وقتی که بازار برگشت، حقوقی‌ها نزدیک به 1200 میلیارد تومان فروختند و امروز هم نزدیک به همین اعداد فروش داشتند. اما افرادی که خریدار هستند، عموما کدهایی هستند که کمتر از یک سال سابقه دارند و این نشان می‌دهد که فروشنده‌های هفته گذشته و خریداران این هفته همان افرادی هستند که استراتژی‌های معاملاتی را به درستی یاد نگرفته‌اند و اقدامات هیجانی انجام می‌دادند.»

شریعتی تصریح کرد: «حقوقی‌ها در هفته‌ گذشته به طور شگفت‌ انگیزی به صورت یکپارچه در هماهنگی با بانک‌ها، شورای عالی بورس، سازمان بورس و وزارت اقتصاد قرار داشتند و این اتفاق تاکنون بی سابقه بوده است.»

وی با اشاره به اینکه نقدینگی که در این هفته مجددا وارد بازار شده، پول اهالی بازار سرمایه نیست، عنوان کرد: «از بازارهای موازی به اینجا منتقل شده است؛ چرا که بازار بهتری نسبت به بورس پیدا نکردند و ناچارا سرمایه خود را به اینجا منتقل کرده‌اند.»

این تحلیل‌گر بازار سرمایه گفت: «از طرف دیگر حمایت دولت هم در این مدت بی سابقه بوده است؛ تجدید ارزیابی دارایی‌ها را تصویب و ابلاغ کرد، اعتبار اشخاص حقیقی از 50 درصد به 60 درصد افزایش یافت، قانون وام برای خرید سهام توسط اشخاص حقیقی تصویب شد.»

وی در ادامه افزود: «این حمایت‌ها از سوی وزارت اقتصاد و دولت برای بازار سرمایه شکل گرفته و به نظر می‌رسد که تمایل زیادی به تقویت این بازار دارند تا بتوانند نقدینگی سرگردان جامعه را به بورس بکشاند و از رفتن آن به سمت بازارهایی همچون ارز، طلا و مسکن که هیچ‌گونه عایدی برای کشور و دولت ندارند، جلوگیری کند.»

شریعتی بر این باور است که قطعا دولت ترجیح می‌دهد اگر حبابی بخواهد شکل بگیرد، در بازارهایی همچون ارز، طلا و مسکن صورت نگیرد و بورس به عنوان جایگزین آنها رشد داشته باشد. اما این نکته به معنای حبابی بودن بورس نیست، بلکه صرفا به این معناست که بیشترین میل دولت، ورود نقدینگی جامعه به بورس است تا مستقیم به اقتصاد کشور وارد شود.

وی در خصوص ادامه این روند تا پایان سال تاکید کرد: «بدون در نظر گرفتن تمام ریسک‌های سیاسی، بازار در امروز شرایط چشمگیری ندارد که بگوییم این روند ادامه‌دار خواهد بود.»

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه افزود: «دو ماه پیش بسیاری از سهم‌ها دارای ارزندگی بالایی بودند؛ به طور مثال نمادهایی مثل فملی 500 تومانی، فولاد و 430 تومانی، وغدیر 300 تومانی، وصندوق 360 تومانی و … جزو گزینه‌هایی بودند که می‌شد گفت جزو گزینه‌های خرید می‌توان محسوب کرد، اما درحال حاضر نمی‌توان گفت که فملی 740 تومانی گزینه جذابی است. اما با این حال بازار قادر است که پی بر ای آن را بگیرد؛ به طور مثال اگر پی بر ای بازار از 5 به 7 برسد، مجددا شاهد افزایش ظرفیت رشد در بازار خواهیم بود.

شریعتی در پایان خاطرنشان کرد: «با تمامی این تفاسیر به باور بنده بازار در روزهای آینده متعادل‌تر خواهد شد، اما با این وجود روند صعودی خود را حفظ خواهد کرد. در همین راستا می‌توان گفت با توجه به این مساله که کامودیتی‌ها در بازار جهانی از رشد مطلوبی برخوردار هستند و قیمت فلزات مختلف با افزایش مواجه شده، در کنار چند شرکت روانکار و چند رشته‌ای، گزینه‌های مناسبی برای ورود هستند.»

بازار سهام در روز سه‌شنبه

بازار سهام در چهارمین روز کاری هفته و پس از روند شارپی که در پیش گرفته بود، وارد فاز تعادلی شد؛ شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات روز سه‌شنبه با رشدی 3874 پله‌ای، در کانال 395 هزار واحدی متوقف شد. شاخص کل هم وزن نیز در این روز افزایشی بیش از 1664 واحدی را تجربه کرد و وارد کانال 120 هزار شد.

همچنین گروه‌های خودرو، سایر معادن و محصولات چرمی در بین پربازده‌ترین صنایع امروز بودند.

بازار سهام در روز چهارشنبه

بازار سهام در آخرین روز هفته کار خود را در محدوده مثبت به پایان رساند؛ شاخص کل بورس که در دقایق ابتدایی امروز وارد محدوده منفی معاملاتی شده بود، در نهایت با 3532 پله افزایش، در کانال 399 هزار قرار گرفت تا راه اندکی به سقف 400 هزار واحد داشته باشد.

همچنین گروه‌های محصولات کاغذ، سایر معادن و خودرو پربازده‌ترین صنایع روز چهارشنبه بودند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.