سهام عدالت چیست و نحوه آزاد سازی آن چگونه است؟

سهام عدالت چیست و نحوه آزاد سازی آن چگونه است؟
خلاصه اخبار

سهام عدالت چیست و شامل چه کسانی می‌شود؟ نحوه آزاد سازی سهام عدالت چگونه است؟ جواب تمامی این سوالات در این مقاله آورده شده، با سیگنال همراه باشید.

در سال 1385 با هدف افزایش عدالت اجتماعی در برخورداری از منابع دولت، کاهش تصدی گری دولت در امور اقتصادی و مطابق با اصل 44 قانون اساسی، دولت نهم اقدام به انتقال سهام خود در برخی از شرکت ها و موسسات تجاری و اقتصادی بزرگ به مردم کرد. در این مرحله سهام عدالت بین اقشار عمدتا کم در آمد جامعه توزیع شد. پس از آن و طی چند مرحله افراد بیشتری از این سهام بهره مند شدند و در نهایت نزدیک به 49 میلیون ایرانی دارنده سهام عدالت شدند.

بر اساس قوانین تصویب شده در زمان اجرای طرح سود سهام عدالت تا 10 سال تحت عنوان هزینه مربوط به صدور این سهام مستهلک شد و در نهایت از سال 96 سود دهی سالیانه سهام عدالت به مردم آغاز شد. دولت ظرف 2 سال گذشته لایحه آزاد سازی سهام عدالت را به مجلس فرستاده بود که در نهایت پس از بررسی جوانب این امر امسال این لایحه پس از اذن رهبری بر اجازه آزاد سازی سهام تصویب شد.

سازمان خصوصی سازی در این زمینه طی اطلاعیه ای از تمام مشمولین سهام عدالت درخواست کرده است تا ضمن مراجعه به سامانه www.samanese.ir و اطلاع از آخرین وضعیت سود سهام دریافتی، هر مشمول تصمیم خود در زمینه نوع مالکیت سهام عدالت را مشخص کند. در این راستا و با هدف پاسخگویی به سوالات شما همراهان پاسخ های مربوط به مهمترین سوالات همراه با راهنمای تصویری تعیین روش مدیریت سهام آماده شده است که در ادامه ارائه می شود. و اما مهمترین سوالات در زمینه سهام عدالت و جوابهای آن ها:

سهام عدالت شامل چه کسانی می شود؟

این سهام در ابتدا به مددجوبان کمیته امداد، بهزیستی، کارگران و جانبازان و رزمندگان فاقد شغل اختصاص پیدا کرد و در ادامه برخی از سایر اقشار نیز مشمول دریافت این سهام شدند. در مجموع نزدیک به 49 میلیون نفر از ایرانیان این سهام را دریافت کرده اند.

جدول زیر آمار کل دارندگان سهام عدالت را نشان می دهد:

گروهعنوان گروه بندیتعداد مشمولان (نفر)تعداد مشمولان در قید حیات
1مشمولين تخفيف دار5,957,4635,714,905
2روستائيان و عشاير15,147,55514,630,712
3کارکنان دستگاه هاي اجرايي و بازنشستگان13,371,85912,542,853
4کارگران فصلي و ساختماني6,105,7306,028,032
5ساير اقشار8,570,1347,650,847
 –جمع کل مشمولان سهام عدالت49,152,74146,567,349

از کجا بدانیم که سهام عدالت داریم یا نه؟

با مراجعه به آدرس samanese.ir شما می توانید از آخرین وضعیت دارایی های خود در سبد سهام عدالت با خبر شوید.

آیا همه به یک میزان از این سهام دارند؟

خیر، سهام تعلق گرفته به اکثر مددجویان به مبلغ یک میلیون تومان بوده است و برای سایرین مبالغ کمتر. البته چند سال قبل دولت طی یک فراخوان به افرادی که برگه سهام آن ها کمتر از یک میلیون تومان بود این اجازه را داد که با پرداخت مابه التفاوت برگه های سهام تا یک میلیون تومان از این سهام برخوردار شوند.

آیا همچنان امکان دریافت سهام عدالت وجود دارد؟

خیر، در حال حاضر امکان ثبت نام سهام عدالت وجود ندارد و این سهام  مختص کسانی است که در دوره های ثبت نام قبلی نام نویسی و مشمول این طرح شده اند.

سود سهام عدالت چطور مشخص می شود؟

شرکت های سرمایه گذاری استانی موظفند در پایان هر سال مالی سود سهام مربوط به سهام خود را از شرکت های مختلف جمع آوری کرده پس از کسر هزینه ها آن را بین سهامداران تقسیم کنند. این سود سهام به صورت سالیانه به حساب صاحبان سهام پرداخت می شود.

چرا از سال 85 تا 95 هیچ سود سهامی پرداخت نشد؟

با توجه به برنامه دولت در فرآیند توزیع سهام عدالت هیچ هزینه ای از مشمولان بابت این سهام دریافت نشد. در نتیجه سود سهام مربوط به 10 سال ابتدایی بعد از تخصیص این سهام به عنوان هزینه سهام برداشت شد. از سال 96 و با پایان این دوره 10 ساله پرداخت سود سهام شروع شده است و تا کنون سود سهام سالهای 96و 97 پرداخت شده است. رئیس سازمان خصوصی سازی در اواسط اسفند 98 از مشخص شدن مبلغ علی الحساب سود سهام 98 خبر داده است و پرداخت این سود سهام در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.

آیا می توان سهام عدالت مشمولان را از آن ها خرید؟

در حال حاضر هیچ کدام از مشمولین قادر به خرید و فروش این سهام نیستند و هیچ سازوکاری برای این کار در نظر گرفته نشده است.

آیا سهام عدالت شامل همه افراد خانوار می شود یا فقط سرپرست خانوار؟

سهام عدالت شامل تمام افرادی که در زمان ثبت نام اولیه اسامی آنها در فرم جمع آوری اطلاعات تکمیل و ارسال گردیده و دعوتنامه سهام عدالت نیز برایشان صادر گردیده و فرآیند ثبت نام آنها کامل شده باشد است.

ارزش روز سهام عدالت چقدر است؟

با توجه به افزایش چشمگیر قیمت سهام، این افزایش قیمت مشمول سهام عدالت نیز شده است و با توجه به بررسی های انجام شده ارزش سبد سرمایه گذاری سهام عدالت در حال حاضر نزدیک به 10 برابر زمان واگذاری رسیده است.

ارزش روز دارایی های سهام عدالت در کنار ارزش آن ها در زمان واگذاری در جدول زیر نشان داده شده است:

شرحشرکت های بورسیشرکت های غیر بورسیکل شرکتها
تعداد شرکتها361349
ارزش مقطع واگذاري(میلیارد ریال)227،82535،965266،363
ارزش روز(میلیارد ریال)4،262،50135،9654،298،466

منظور از آزادسازی سهام عدالت چیست؟

از حدود دو سال قبل دولت لایحه ای را در زمینه آزاد سازی سهام عدالت به مجلس فرستاده بود که با توجه به نامعلوم بودن برخی اثرات جانبی این آزادسازی بر اقتصاد تا امروز این لایحه تایید نشده بود و در نهایت با اذن رهبری این لایحه تایید و به مرحله اجرا رسیده است. طی این لایحه مشمولان می توانند با انتخاب روش مدیریت سهام عدالت بین دو گزینه مدیریت مستقیم و غیر مستقیم انتخاب کنند.

مدیریت مستقیم و غیر مستقیم چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

در صورت انتخاب مدیریت مستقیم سهام هر فرد از سبد سرمایه گذاری سهام عدالت طبق ساز و کاری که شورایعالی بورس تدوین خواهد کرد در اختیار خود فرد قرار می گیرد و هر شخص خود مسئول مدیریت و خرید و فروش این سهام خواهد بود.

در روش غیر مستقیم مدیریت سهام افراد همچنان در اختیار شرکت های سرمایه گذاری استانی خواهد بود و این دارایی ها به صورت صندوق های سرمایه گذاری در سهام(70 درصد) و صندوق های توسعه استانی(30 درصد) مدیریت خواهد شد.

تا کی امکان تعیین روش مدیریت وجود دارد؟

با توجه به اخبار و اطلاعیه های منتشر شده، سازمان خصوصی سازی به مشمولان یک ماه فرصت داده است تا تصمیم خود را در این زمینه بگیرند و آن را در سامانه مدیریت سهام عدالت وارد کنند. در صورتی که شخصی در این مهلت اقدامی در زمینه تعیین وضعیت سهام خود نکند به صورت اتوماتیک گزینه مدیریت غیر مستقیم برای وی انتخاب خواهد شد. همچنین همه باید توجه داشته باشند که تنها یک بار می توانند روش مدیریت خود را انتخاب کنند و هیچ راهی برای تغییر انتخاب نیست در نتیجه با دقت، تمام جوانب مسئله را بررسی و سپس اقدام به ثبت نام کنند.

در صورت انتخاب روش مستقیم از چه زمانی می توان سهام را خرید و فروش کرد؟

بر اساس دستورالعمل های منتشر شده بعد از دو ماه از تاریخ ثبت نام، سهام این افراد از طریق سامانه سجام در اختیار آن ها قرار خواهد گرفت با این وجود معامله این سهام بر اساس ضوابط تعیین شده از طرف شورای عالی بورس خواهد بود. بر اساس صحبت های رئیس جمهور و وزیر اقتصاد در جلسه 10 اردیبهشت هیئت دولت احتمالا آزاد سازی سهام عدالت به صورت چند مرحله ای و با فواصل زمانی چند ماهه صورت بگیرد تا از اثرات جانبی آن بر وضعیت بازار بورس کاسته شود.

اگر کسی کد بورسی نداشته باشد آیا می تواند روش مستقیم را انتخاب کند؟

با توجه به صحبت های رئیس سازمان خصوصی سازی برای افرادی که دارای کد بورسی نیستند و روش مستقیم را انتخاب کنند کد بورسی به صورت اتوماتیک فعال خواهد شد اما این افراد برای استفاده از سامانه سجام و معامله سهام خود بعد باید از ثبت نام در فرصت مناسب پس از ورود به سامانه سجام جهت اهراز هویت به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند.

تکلیف سهام عدالت متوفیان چیست؟

در این موارد وراث می توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان و ارائه مدارک لازم همراه با امضای تقسیم نامه سهام عدالت، این سهام را بین خود تقسیم نمایند، امکان انتقال سهام در این مرحله تنها بین وراث وجود دارد و نمی توان آن را به افرادی که نام آن ها بین وراث نیست انتقال داد. به گفته رئیس سازمان خصوصی سازی از روز یکشنبه، یک سامانه تلفن گویا جهت پاسخگویی به مشکلات و راهنمایی این عزیزان در سازمان فعال خواهد شد.

آموزش تصویری سامانه الکترونیکی سهام عدالت – نحوه آزاد سازی سهام عدالت

شما می توانید با مراجعه به آدرس samanese.ir از وضعیت دارایی های خود در سبد سرمایه گذاری سهام عدالت مطلع شوید و روش مدیریت خودرا تعیین نمائید.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام اول

پس از ورود در صورت تمایل به بررسی اخبار مربوط به سهام عدالت گزینه 2 و در صورت تمایل به بررسی وضعیت سهام عدالت گزینه 1 را انتخاب کنید. پس از انتخاب گزینه اول برای اینکه ببینید اصلا سهام عدالت به شما تعلق گرفته یا نه، باید مراحل زیر را طی کنید.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام دوم

در مرحله بعد مقررات سایت نمایش داده می شود. در صورت موافقت تیک تایید را  بزنید و ادامه را انتخاب کنید.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام سوم

در این قسمت شما باید کد ملی خود را در کادر نمایش داده شده (3) وارد کنید. سپس کادر حروف تصویر را تکمیل و کلید ادامه را بزنید. اگر سهام عدالت به شما تعلق نگرفته باشد بعد از زدن دکمه ادامه پیامی مبنی بر اینکه شما جزو مشمولان سهام عدالت نیستید نمایش داده می‌شود، در غیر اینصورت به مرحله بعد می‌روید که به شرح زیر است:

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام چهارم

در ادامه طی چند مرحله به صورت چند گزینه ای (مشابه تصویر بالا) نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه و محل تولد فرد سوال می‌شود.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام پنجم

در پایان مشخصات شما در کادری مشابه تصویر بالا نمایش داده می شود که در صورت مطابقت آن با اطلاعات هویتی شما گزینه تایید و ادامه و در صورت مغایرت گزینه اصلاح را انتخاب کنید.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام ششم

در این مرحله شما با موفقیت وارد بخش میزکار سامانه شده اید. در این بخش چهار کادر برای شما نمایش داده شده است

کادر شماره 4 وضعیت صورت دارایی شما را نمایش می دهد

کادر شماره 5 مربوط به شماره شبای شماست که در صورتی که قبلا آن را در سامانه سهام عدالت ثبت کرده باشید به رنگ سبز و در صورت عدم اعلام شماره شبا با رنگ قرمز نمایش داده می شود

کادر شماره 6 مربوط به شماره تلفن همراه شماست، با توجه به اینکه کد تایید به این شماره ارسال می شود در صورت به روز نبودن این شماره تلفن آن را اصلاح کنید

کادر شماره 7 وضعیت تصمیم شما برای روش مدیریت سهام در مرحله آزاد سازی را نشان می دهد که در صورتی که تا این لحظه وضعیت تصمیم خود را ثبت نکرده باشید مانند تصویر با رنگ قرمز نمایش داده می شود.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام هفتم

با انتخاب مشاهده وضعیت دارایی در کادر شماره 4 به این صفحه وارد می شوید. در این صفحه در قسمت شماره 8 ارزش کل سهام عدالت متعلق به شما ، در قسمت 9 ریز سود سهام واریزی متعلق به شما و وضعیت پرداخت آن در کنار زمان پرداخت نمایش داده شده است و در قسمت شماره 9 وضعیت سود علی الحساب در نظر گرفته برای شما در سال های مختلف دیده می شود.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام هشتم

همانطور که گفته شد در صورتی که شماره تماس شما تغییر کرده است حتما برای بروز رسانی آن از طریق کادر 5 اقدام کنید. در این مرحله کافیست شماره تلفن سابق و شماره ای که در حال حاضر مورد استفاده شماست در کادرهای تعیین شده وارد شود.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام نهم

با انتخاب کادر شماره 7 این پیام هشدار به شما نشان داده می شود. در نظر داشته باشید که تنها یک بار قادر به تعیین روش مدریت سهام خود خواهید بود.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام دهم

پس از انتخاب گزینه ادامه دو کادر به شما نمایش داده می شود. این دو حاوی اطلاعات مهم در زمینه انتخاب هایی است که در برابر شما قرار داده شده است.

با انتخاب کادر 11 و زدن گزینه ثبت و ادامه شما روش غیر مستقیم را انتخاب می کنید. در این روش شما مالکیت سهام خود را در اختیار شرکت های سرمایه گذاری قرار خواهید داد و امکان خرید و فروش همه یا بخشی از این سهام را از خود سلب می کنید. در برابر شما سهامدار شرکت سرمایه گذاری خواهید بود و فرآیند پرداخت سود سهام مانند گذشته برای شما ادامه پیدا خواهد کرد.

انتخاب کادر  12 به معنای استفاده از روش مدیریت مستقیم است. در این روش سهام اختصاص پیدا کرده به شما، سهام 36 شرکت مشمول طرح سهام عدالت به شما تعلق خواهد گرفت. در نظر داشته باشید که در مورد سهام مربوط به شرکت های غیر بورسی به شما سهام شرکت های سرمایه گذاری مربوطه اختصاص پیدا می کند.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام یازدهم

پس از انتخاب گزینه سهامداری مستقیم شماره تلفن وارد شده همراه با کد ملی نمایش داده می شود، با توجه به اینکه کد تایید به این شماره ارسال می شود از صحت آن اطمینان حاصل کنید.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام دوازدهم

پس از تایید شماره تلفن کد تایید شش رقمی برای شما ارسال می شود. این کد را در بخش مخصوص وارد کنید. حتما توجه کنید که نوع روش انتخابی توسط شما به درستی در قسمت زرد رنگ نمایش داده شده باشد. در صورت مغایرت فرآیند انتخاب روش را مجددا شروع کنید.

نحوه آزاد سازی سهام عدالت گام سیزدهم

در صورت ثبت نهایی اطلاعات روش سهامداری شما ثبت و کد پیگیری در این پیام به شما نشان داده می شود. این کد را جهت پی گیری های بعدی حتما ذخیره نمائید.

فرآیند ثبت روش سهامداری شما در اینجا به پایان می رسد.

سهام چه شرکت هایی در سبد سهام عدالت وجود دارند؟

با توجه به اطلاعات منتشر شده در سایت سازمان خصوصی سازی در مجموع 49 شرکت در این سبد سرمایه گذاری حضور دارند که نام و درصد سهام موجود از هریک در ادامه ذکر شده است.

رديفنام شركتسرمایه فعلی شرکت-ارقام به میلیارد ریالتعداد كل سهام شركتدرصد سهام تخصیص یافته به سهام عدالت
1آلومينيوم ايران- ايرالكو5,1985,197,830,61330%
2ايران خودرو301،656301,656,068,0001%
3بانك تجارت223،926223،926،127،00040%
4بانك صادرات ايران175،354175،353،972،00040%
5بانك ملت50,00050,000,000,00030%
6پارس سويچ1،0001،000,000,00046%
7پالایش نفت بندر عباس28,68828,688,000,00020%
8پالایش نفت تهران44,00044,000,000,00070%
9پالایش نفت شیراز1,0281,027,548,60020%
10پالايش نفت اصفهان51,00051,000,000,00020%
11پالايش نفت تبريز10,00010،000،000،00020%
12پتروشيمي مارون8,0008,000,000,00030%
13پست بانک3,2333,233,451,00025%
14چادرملو55,50055,500,000,00021%
15حمل و نقل پتروشيمي200200,000,00029%
16سايپا195,511195،510،550،0001%
17سرمايه گذاري توسعه صنعتي ايران2،6502،650،000،00023%
18سرمايه گذاري رنا7,9607,960,000,0002%
19سيمان داراب900900,000,00050%
20سيمان دشتستان1,1801,180,000,00034%
21فولاد آلیاژی ایران6,0006,000,000,00039%
22فولاد خوزستان19،04919،048،697،00030%
23فولاد مباركه اصفهان209,000209,000,000,00030%
24كارخانجات مخابراتي ايران3،2353،235،362،00035%
25كشتيراني جمهوري اسلامي ايران16,39316,393,000,00024%
26گل گهر48,00048,000,000,00011%
27مخابرات ايران60,00060,000,000,00020%
28مديريت پروژه هاي نيروگاهي ايران- مپنا27,00027,000,000,00026%
29ملي صنايع مس ايران101,400101,400,000,00037%
30نیرو ترانس500500,000,00031%
31بيمه دانا4,0004,000,000,00055%
32پالایش نفت لاوان1,1431,143,421,60020%
33پتروشیمی ارومیه680679,972,0006%
34پتروشیمی بندر امام26,20626,206,000,00030%
35پتروشیمی بوعلی سینا3،5003،500،000،00030%
36پتروشیمی بیستون500500,000,00030%
37پتروشیمی تبریز4,9824,982,000,00010%
38پتروشیمی خوزستان360360,000,00030%
39پتروشیمی شهید تند گویان23,95823,957,666,00010%
40پتروشیمی فجر6,5006,500,000,00030%
41پتروشيمي جم13,80013,800,000,00015%
42دخانيات ايران8,6848,683,700,00028%
43ساختمان سد و تأسيات آبياري سابير588588,221,78049%
44شهر صنعتي البرز537,03723%
45شهر صنعتي رشت525,242,50158%
46شهر صنعتي کاوه140140,000,00021%
47مشانیر242241,92642%
48مگا موتور1,6177,350,665,0040.5%
49صنايع پتروشيمي خليج فارس(هلدينگ)143,500143,500,000,00040%

شرکتهای واگذار شده به طرح توزیع سهام عدالت در مقطع  1399/02/13

سخن پایانی

با توجه به این موضوع که هر فرد تنها یک بار قادر به تعیین روش مدیریت خواهد بود پیشنهاد می کنیم که در این زمینه عجله نکنید و ابتدا کلیه جوانب امر را بسنجید. در نظر داشته باشید که اگر در زمینه خرید و فروش سهام در بورس سررشته ندارید، یا زمان کافی برای این موضوع را ندارید احتمالا گزینه مدیریت غیر مستقیم برای شما مفیدتر خواهد بود. همچنین در صورتی که از گزینه مدیریت مستقیم استفاده می کنید د رنظر داشته باشید که سرمایه گذاری عمدتا فرآیندی زمانبر است و انتظاراتی مانند سودهای چند ده درصدی در مدت زمان های کوتاه منجر به تصمیمات لحظه ای شما نشود.

شما می توانید جهت رصد بازار و اخبار عرضه اولیه ها به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) بپیوندید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

نظرات کاربران
 • ناشناس

  خیلی عالی
  واقعا دغدغه داشتم مطالب عالی و کافی بود دستتان درد نکنه و خدا خیرتون بده

 • تشکر

 • حسین مبارک

  خیلی خوب بود

 • الان اگر ببریم تو بورس حساب قراره شارژ بشه یا سهم هارو خورد میکنن بهمون میدن ؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام و روز بخیر خدمت شما، در صورت انتخاب روش مستقیم سهام شرکت ها به تعداد مشخص شده به کد بورسی شما منتقل خواهد شد

 • ناشناس

  مطالب آموزنده و کافی بود تشکر

 • ممنون توضیحات کامل و عالی

 • سلام . مطالبتون کامل و مفید بود ممنون

 • ناشناس

  توضیحات عالی

 • محمدجواد

  باسلام
  ممنون از مطلب جامع و کامل شما
  فقط یه سئوال داشتم
  افرادی که می خواهند با روش مستقیم سهام عدالت رو اداره کننده
  فقط ثبت نام سجام کافی است؟
  و یا باید از کارگزاری های بورسی هم، کد بورسی بگیرند؟
  و اگر مدارک تحصیلی کسی پایان دوره ابتدایی باشه
  برایش کد بورسی صادر خواهد شد؟
  ممنون می شم راهنمایی کنید

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام دوست عزیز، در صورت انتخاب روش مستقیم سهام شما به کد بورسی شما منتقل میشه که از طریق سامانه سجام قابل مشاهده خواهد بود اما برای معامله اون ها باید از یک کارگزار کد معاملاتی دریافت کنید که طبق قانون جدید برای این کد نیازی به مدرک تحصیلی نیست

 • با سلام
  آقا یه سوال
  برای تغییر شماره ای که قبلا سهام عدالت را باهاش ثبت نام کردم من شماره جدیدما میخوام بزنم
  مشکل اینجاست که آون شماره را یادم نمیاد چی بود و از این شماره های هدیه ای بود که نمیدونم از کی گرفته بودم،چی کار کنم؟؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام دوست عزیز، متاسفانه در این مورد اطلاعات دقیقی نداریم ، بهتر هست که از طریق شماره پشتیبانی اعلام شده در سایت پیگیری کنید

 • اسماعیلی

  کسی که دیپلم ندارد می‌تواند روش مستقیم را انتخاب کند و بعدا کد سجام برای او فعال می‌شود یا خیر؟؟؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، بله کد سجام برای همه ایرانیان صادر می شود

 • روزبه مهاجری

  بسیار عالی و مفید بود ممنون 🙏💐

 • خیلی ممنون

 • دم شما گرم هم برای اپلیکیشن فوق العادتون و هم برای اخبار و وبسایت بینظیرتون

 • عالی بود ممنون

 • ناشناس

  ممنون

 • ابراهیم

  باسلام خسته نباشید بسیارعالی وکامل اطلاع رسانی گردید باسپاس ازدست اندرکاران سایت موفق وموید باشید خدا نگهدترتان .

 • ناشناس

  عالی بود ممنون

 • سلام
  از اینکه مردم را اگاه. اطلاع رسانی می کنید ممنونیم

 • با سلام. به طور مثال من کد بورسی دارم.. آیا بجز سهام خودم سهام اعضای دیگر خانواده رو میتونم با کد بورسی خودم آزاد سازی کنم؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، خیر سهام هر فرد به کد بورسی خود اون شخص منتقل خواهد شد

 • من اشتباهی روش آزاد سازی غیر مستقیم رو انتخاب کردم .کد بورسی م دارم چه جوری تغیرش دهم

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، تا این لحظه امکان اصلاح در نظر گرفته نشده اما پیشنهاد میکنیم پیگیر اخبار باشید تا در صورت ایجاد این امکان بتونید از اون استفاده کنید

 • علی نعلبریها

  سلام من.سهم.عادلت.دارم

 • واقعا عالی بود مطالبتون خیلی کامل بود

 • ناشناس

  سلام
  خیلی عالی
  تشکر از همه کسانی که در اپلیکیشن سیکنال زحمت میکشن
  و خسته نباشی جانانه

 • سلام خسته نباشید ممنون از مطالبتون
  اگه من مدیریت غیرمستقیمو انتخاب کنم اونوقت پولمو میدن یا سود اونو؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در صورت انتخاب این گزینه شما سود سالیانه سهامتون رو دریافت خواهید کرد

 • سلام،مطالب خوبی بود واستفاده کردیم

 • بسیار جامع وکامل بود ممنونم

 • سلام
  خیلی ممنون ، عالی بود

 • ‌کیمیا

  سلام‌ این شرکت هایی ک گفته شده در سبد سهام عدالت هستند ینی اگه روش غیر مستقیم رو انتخاب کنیم سود بیشتری داره؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، قاعدتا تفاوتی بین روش مستقیم و غیر مستقیم در زمینه سود سهام وجود ندارد و شما در هر دو حالت به یک میزان در سود شرکت ها سهیم هستید

 • امید محمدب

  سلام من شماره تلفنی که تو سامانه هست را نمیدانم برا کیه و برام قابل تغییر نیست باید چیکار کنم.

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام دوست عزیز، در حال حاضر اطلاعاتی در این زمینه موجود نیست، برای پیگیری با پشتیبانی سامانه تماس بگیرید

 • طیبه امیدی

  خیلی ممنون اطلاع رسانی شما ممنون

 • طیبه امیدی

  خیلی بود ممنون از شما

 • ناشناس

  عالی بود متشکرم

 • بهرام اسلامی

  جامع و کامل.عالی بود

 • ناشناس

  ممنون از اطلاع رسانی خوب و دقیق
  خدا خیرتون بده
  من یکی دو هفته هست با سایت و اپلکیشن شما آشنا شدم واقعا عالیه
  فقط اگر پشتیبانی آنلاین و سریع هم داشته باشید که دیگه محشره 🌹🌹🌹

 • آقا یک سوال ، از امروز در قسمت اطلاعیه هایه کارگذاری پیامی با عنوان پذیره نویسی در ( دارایکم) عنوان شده و گفته شده که این یک ( عرضه اولیه) نیست ،
  حالا این همون سهامه مربوط به سهامه عدالتیه که مردم قصد فروششون رو دارن? یا دو تا چیزه متفاوته ،
  لطفا مقداری توضیح بدید ، ممنون

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام دوست عزیز؛ صندوق دارا یکم همان صندوق ETF مربوط به دولت هست و کاملا با بحث عرضه اولیه و سهام عدالت تفاوت دارد، این سه موضوع هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند

 • صمیمانه از زحمات شما عزیزان ممنونم ، الحق و الانصاف کار شما حرف نداره ، خدا خیرتون بده….

 • ادریس قدرتی

  با سلام لطفا د رکورد معایب و مزایای انتخاب مستقیم وغیر مستقیم از سهام عدالت اطلاع رسانی بفرمائید چون نحوه انتخاب مطرح شده ولی تحلیلی معایب و مزایای انتخاب این دو گزینه انجام نشده ممنون

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام خدمت شما همراه گرامی، از مزایای روش مستقیم میشه به قابلیت نقد شوندگی بیشتر و امکان مدیریت سرمایه نام برد اما این موضوع برای افرادی که با بازار سرمایه آشنایی کامل دارند صادق هست، از طرفی برای افراد کمتر آشنا یا ناآشنا با بازار استفاده از صندوق ها منجر به کاهش ریسک معاملات میشه

 • برای فرزندانمون که کمتر از ۱۸ سال دارند و کد بورسی ندارند سهامشون رو چکار کنیم
  آیا اگر مدیریت مستقیم را انتخاب کنیم میتونیم خودمون براشون خرید وفروش کنیم
  ممنون میشم پاسخ بدهید

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، برای افراد زیر 18 سال ولی یا قیم میتونه امور مربوط به ثبت نام سجام و تایید هویت رو انجام بده و از طرف اونها سهام رو مدیریت کنه

 • سهیل اسدی

  شماره شناسنامه رو چی باید زد برا من دو تا خط تیره دو تا عدد ۶ و سه میاره…!!!

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در صورتی که شماره شناسنامه و کدملی شما یکی هست گزینه دو خط تیره درسته

 • با سلام مانده سهام یک میلیون تومان نوشته شده ۵۳۲هزار تومان میباشد مستحضرهستید کل مبلغ یک میلیون است کامل لطفا توضیح دهید آیا مابقی بدهی است وباید پرداخت شود تا همواره آزادشود لطفا به ایمیل جواب دهید مهم است متشکر

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام دوست عزیز، دارایی شما از سهام عدالت همان عددی هست که در سامانه نمایش داده می شود و نیازی به پرداخت هیچ مبلغی برای آزاد سازی ندارید

 • واقعامطالب کامل بود ایول

 • محمد تراب بیگی

  سلام ممنون از اطلاع رسانی مثل همیشه مفید بود
  فقط یه سوالی داشتم ممنون میشم پاسخ بدید
  اگه گزینه غیر مستقیم را بزنیم
  چطوری سود دریافت می کنیم؟
  و اینکه سود ماهانه هستش؟
  لطفا یکم از گزینه غیر مستقیم بگید ممنون🙏🥰

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام دوست عزیز، انتخاب روش غیر مستقیم تغییری در روش پرداخت سود نسبت به الان ایجاد نمی کنه و سود سهام شما مطابق روال فعلی به صورت سالانه پرداخت خواهد شد

 • شهلا صحرایی

  _سلام میشه بدون کد بورسی سهام عدالت خرید؟؟؟میشه بیشتر راهنمایی کنید

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، برای افرادی که کد بورسی آن ها فعال نیست توسط سازمان خصوصی سازی این کد ها ایجاد می شود و افراد با ثبت نام در سامانه سجام امکان دسترسی به سهام خود را پیدا خواهند کرد

 • متن خیلی خوبی بود. خیلی لطف کردید. ممنون

 • تشکر از راهنمایی

 • سیدسامان حسینی

  سپاس از اطلاع رسانی مرد و جامع و بموقع

 • سلام وقت بخیر.ممنون بابت مطالب مفیدتون .
  اگه شماره شبا حساب سهم عدالت با شماره شبا حساب بورس یکی نباشه مشکلی نیست؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام روز شما هم بخیر، خیر هیچ مشکلی نداره

 • ناشناس

  مفید بود👌

 • ناشناس

  واقعاً خیلی خوب بود
  و عالی توضیح داده شده

 • علیرضاهمزبان

  سلام. من کارگرساختمانی هستم به علت ناآگاهی برای سهام عدالت ثبت نام نکردم آیا راهی هست ثبت نام کنم. ممنون ازراهنمایی شما

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام دوست عزیز، در حال حاضر سامانه سهام عدالت هیچ ثبت نام جدیدی ندارد

 • عباس عیدی بالوجه

  ممنونم

 • هادی امیری

  ماهایی که کد بورسی داریم، روش مستقیم رو انتخاب کنیم، سهام عدالت خودکار میاد تو سبدمون‌؟؟؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، بله این سهام از طریق سامانه سجام وارد کد بورسی شما میشه

 • سپاس فراوان…
  وخسته نباشید

 • امین دادور

  سلام ممنون از اطلاع رسانیتون

 • مالک فلاح پیشه

  خیلی ممنون

 • حسن قدرتی

  چگونه بدانیم سهام ما متعلق به کدام شرکت می باشد

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، بعد از مرحله ثبت نام در صورت انتخاب روش مستقیم از طریق سامانه سجام قابل مشاهده است

 • ارزش سهام من زده سیصد هزار تومن چجوری ده برابر شده؟
  امکانش نیست کل ارزش سهامو که میگن ده برابر شده واریز بشه مبلغش به حسابم؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، مبلغ نمایش داده شده در سایت ارزش سهام عدالت در زمان صدور هست و ارزش سهام اختصاص یافته به هر نفر هنوز دقیقا مشخص نشده

 • Latif Nazari

  ممنون، مفید و کامل بود، اطلاعات ما دراین زمینه بیشتر شد.

 • احمد اسماعیلی اول

  ممنون از اطلاعات بسیار خوبی که در اختیار مگذارید عالی باز هم متشکرم

 • داوود محمدنژاد

  با سلام و خسته نباشید، من پدرم در قید حیات هستند، میخواستم بدونم چطور میشه سهام عدالت پدرم را به نام خودم بزنم، آیا با انتخاب گزینه غیر مستقیم این کار راحتتر انجام میشه یا گزینه مستقیم.

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، امکان به نام زدن سهام سایرین وجود ندارد

 • محمود شیخ الاسلامی

  با سلام ضمن تشکر از اطلاعات داده شده توسط شما میخواهم بدانم من چند بار جهت مشخص شدن سهم خودم و خواهرانم ودر برادرم که پس از فوت پدرم از سهام عدالت به چند خدمات ارتباطی مراجعه کردم چون یکماه بیشتر وقت نداریم یا میگویند ما انجام نمی دهیم یا به شعبه دیگر هدایت میکنند و در شعبه های دیگر هم میگویند سامانه برای فوتی ها چند هفته است که قطع است ما چه کار کنیم؟ با این فرصت کم
  مثلا: شعبه طیب اصفهان میگوید ما انجام نمی دهیم و شعبه چهار راه فلسطین هم میگوید سامانه قطع است. برای مثال نام این مکان را بردم.
  با تشکر

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در زمینه رسیدگی به این موارد در حال حاضر امکان انحصار وراثت موقتا وجود ندارد و افراد باید بعد از فرآیند آزاد سازی برای این کار اقدام کنند، اگر به اطلاعات بیشتری نیاز دارید پیشنهاد میکنم بعد از ورود به سامانه به بخش سوالات متداول مراجعه کنید

 • سلام ممنون بابت مطالب مفیدتون. میخواستم بدونم در روش غیر مستقیم سهامی که فرد میتونه بفروشه به صورت etf معامله میشه؟ و منظور از مدیریت توسط شرکت های سرمایه گذاری استانی چی هست یعنی اونها حق دارند که این پورتفوی رو تغییر بدهند؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، متاسفانه نوع صندوق های استانی دقیقا مشخص نشده و اطلاعات در این زمینه محدود هست

 • توضیحات کامل بدون کم کسری

 • سیامک حسین پناه

  بسیار جالب بود دست مریزاد

 • دمتون گرم اطلاعات عالی بود

 • عالی بود .. ممنون

 • با سلام.
  ممنون از مطالبی که در اختیار قرار دادین.
  من یه سوالی داشتم ؛ میخواستم بدونم که در صورتی که وقتی روش مستقیم رو من انتخاب کنم آیا باز هم سود سالیانه به من تعلق خواهد گرفت بدون این که من اقدامی کنم برای سهامم یا این که حتما باید خودم مقدار سهامم رو در جاهای مختلف مدیریت کنم تا بتوانم به سوددهی برسم?
  با تشکر از سایت خوبتون و هنچنین نرم افزار کاربردی تون.

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، بعد از آزاد سازی به روش مستقیم مدیریت سهام بر عهده خود شما خواهد بود و باید سود سهام توسط خود شما جمع آوری بشه

 • یحیی محمدپور

  واقعا مطالبتون کامل بود.ممنون

 • بسیار جامع و کامل بود.ممنون.فقط یک سوال دارم.من سجام ثبت نام کردم و کد بورسی دارم .در کل من در بورس فعالیت دارم .اگه این سهم رو به روش مستقیم آزاد کنم ، خود به خود وارد اپلیکیشن ایزی تریدر من میشه؟چطور این سهم میاد دستم؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، بله این سهام به صورت خودکار وارد کد بورسی شما خواهد شد و مشکلی در این زمینه وجود ندارد

 • حسین افشار

  بسیار عالی👌

 • محمدرضا

  سلام.قیمت این سهامها یه مبلغ ثابت و مشخصی هست یا تا پایان دوره ی ثبت نام ممکنه تغییرات داشته باشه؟
  به بیان دیگر آیا هر کس زودتر درخواستش رو ثبت کنه برای خرید ممکنه ارزون تر بتونه بخره؟یا تا پایان مهلتی که قرار دادن قیمت این سهم ها یکسان هست؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، تفاوتی بین کسانی که زودتر اقدام کرده باشند با سایرین وجود نداره و تخصیص سهام بعد از پایان ثبت نام بین همه انجام خواهد شد

 • ناشناس

  بسیار عالی بود. خدا قوت

 • ناشناس

  دستتون درد نکنه کامل بود

 • فرحناز اسدی

  سلام پسرم من جزوه بهزیستی و فلج مغزی است و نمیتونه خودش کار بورس کنه اگر روش مستقیم رو انتخاب کنیم چه کسی میتونه مدیریت کنه سهامش رو قابل انتقال به پدر و مادر است

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در صورت استفاده از روش مستقیم شما میتونید این سهام رو از طرف ایشون خرید و فروش کنید اما امکان انتقال مستقیم سهام به سایرین وجود نداره

 • درود بر شما.ممنون از اطلاعات جامع و کاملتون.

 • محمد جان محمدی

  عالی بود

 • ناشناس

  دمتون گرم

 • ناشناس

  سلام ببخشید اگه روش مستقیم رو انتخاب کنیم دیگه سود بهمون تعلق نمیگیره؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، سود از اون به بعد توسط هر شرکت به صورت جداگانه به سهامدارهاش پرداخت میشه

 • ساسان دریادل

  سلام بعد از ازاد سازی سهام عدالت کجا واریز میشه

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، بعد از آزاد سازی شما از طریق سامانه سجام میتونید به این سهام دسترسی داشته باشید

 • سلام ممنون از راهنمایی خیلی خیلی زیبا وعالی بود

 • محمد لیرابی

  بسیار عالی
  خیلی جامع و کامل بود
  🙏🌷

 • ممنون خیلی مفید بود

 • ناشناس

  عالی بود ولی میخوام ریسک کنم و روش مستقیم رو بزنم
  اخه سالی 100 هزار تومن پول که میدن

 • محمد حاجی محمدی

  آیا به هر فرد از مجموع تمام ۴۹ شرکت عضو سهام عدالت، سهم داده می‌شود یا به صورت رندوم از یک شرکت؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، با توجه به اطلاعیه منتشر شده به هر فرد یک سبد سهام از مجموع 36 شرکت این مجموعه اختصاص پیدا میکنه

 • محمد حسین ذبحی

  ایا در یک خانواده 3 نفری که همه سهام عدالت دارند فقط سرپرست به سامانه سجام وصل باشد کفایت میکند یا همه اعضای خانواده باید کد بورسی داشته باشند؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، این تصمیم گیری باید برای تک تک افرادی که سهام عدالت بهشون تعلق گرفته انجام بشه

 • مهدی جلیلی

  با سلام اقا من الان فکرم درگیر شده لطفا کمک کنید من میخوام روش مستقیمو انتخاب کنم بعد باید حتما بفروشم سهام خودمو یا نه مثلا میتونم تو شرکتی که خودم میخوام سرمایه گذاری کنم یا نه خوده سهام بعد از ازاد سازی به مرور زمان ارزش اون بالا و پایین میشه ممنون میشم کمک کنید

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام دوست عزیز، بعد از آزاد سازی سهام شما میتونید در صورت تمایل اون ها رو بفروشید یا به عنوان یک سرمایه گذاری طولانی مدت نگهداری کنید و محدودیتی در این مورد ندارید

 • حسن زمانی

  سلام. من که هیچ سر رشته ای از بورس ندارم کدوم روش رو انتخاب کنم بهتره؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، این که چه روشی انتخاب بشه بستگی به خود شما داره اما پیشنهاد میشه در صورتی که دانش کافی در این زمینه ندارید از افراد خبره مشورت بگیرید یا روش غیر مستقیم رو انتخاب کنید

 • سلام، همه مطالب عالی بود فقط اگه روش غیر مستقیم انتخاب کنیم آیا اگه نیاز داشتیم میتونیم سهام رو بفروشیم یا نه

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در حال حاضر اطلاعات بیشتری در مورد نوع فروش در روش غیر مستقیم اعلام نشده

 • به نظر شما چه کار کنیم برای سهام عدالت کدوم روش بهتره

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام دوست عزیز، هرکدام از این روش ها با توجه به آشنایی افراد با بازار بورس و اهداف اونها می تونه مفید باشه، هیچ کدوم برتری خاصی نسبت به دیگری ندارد

 • فاطمه طاهری

  سلام، واسه مامانم میخوام آزاد کنم با روش مستقیم، واسه دریافت کد شش رقمی اگه شماره خودمو بزنم مشکلی هست

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، خیر مشکلی نیست

 • ناشناس

  خیلی ممنون خیلی مفید بود

 • محمود آقامیری

  با سلام متاسفانه علارغم پیگیری های متعدد هنوز نتوانستم ثبت نام کنم .لطفا پیگیری نمایید با تشکر

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در حال حاضر هیچ ثبت نامی صورت نمی گیره

 • ناشناس

  عالی بود،دست تون دردنکنه.

 • ممنون از توصیحات کاملتون⚘🙏
  جواب همه سوالهامو گرفتم

 • ناشناس

  ازاد سازي سهام عدالت متوفي كه بنام وارث شده بوده چگونه است؟چطور روشهاي ازاد سازي را براي وراث ثبت كنيم؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، با توجه به آخرین اخبار، آزاد سازی این سهام باید با استفاده از کد ملی شخص متوفی انجام بشه و بعد از فرآیند آزاد سازی، وراث به دفاتر پیشخوان برای مراحل انحصار وراثت مراجعه کنند

 • من به این سامانه مراجعه کردم. واریزی سودها طی چهار سال اخیرو که تو این سامانه برام ثبت شده بود رو بررسی کردم. بعد از بررسی حسابم متوجه شدم بعضی از این مبالغ که اعلام شده واریز شده عملا به حسابم ریخته نشده!! به عبارتی تو گردشم نیست. دقیق هم چک کردم. تکلیف چیه؟ چیکار باید کنم؟؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، این موضوع رو از طریق بانک پیگیری کنید اونها شما رو راهنمایی خواهند کرد

 • سعید شیری

  باسلام می خوام بدونم اگه گزینه مستقیمو انتخاب کنم دیگه مثل سابق سهام ما سود نداره؟ لطفا جواب بدین

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در صورت انتخاب این گزینه سود سهام توسط شرکت هایی که شما مالک سهامشون خواهید بود به صورت موردی به خود شما پرداخت خواهد شد

 • علی عزیزی

  سلام من ازاد سازی سهاممو زدم به صورت مستقیم الان پشیمونم راهی برا انصراف هست؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، تا این لحظه ساز و کار مشخصی برای این امر پیش بینی نشده اما احتمال در نظر گرفتن این موضوع هست، پیشنهاد میکنم اخبار مربوط به این موضوع رو پیگیری کنید تا در صورت ایجاد امکان از اون استفاده کنید

 • اصغر البرزی

  ایا میشود به فروش رساند

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام دوست عزیز، همانطور که در متن ذکر شده بعد از آزاد سازی سهام در صورت انتخاب روش مستقیم و طبق دستورالعمل شورایعالی بورس این سهام قابل معامله خواهند بود

 • سلام… در روش غیر مستقیم 1: آیا سود علی الحساب خواهد بود 2: سود تعلق گرفته بعد از انتخاب روش غیر مستقیم صرف نظر از شرایط مقدارسود باز به همین مقداری که در مراحل قبل پرداخت شده، خداهد بود؟ 3: واینکه این سهام تا کی در اختیار صندوقها خواهد بود؟…سپاس فراوان

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در روش غیر مستقیم روش پرداخت سود مشابه الان خواهد بود، مقدار سود بستگی به میزان سوددهی شرکتهای موجود در سبد سهام داره و نمیشه برای اون عددی مشخص کرد در زمینه سوال سوم هم تا این لحظه اطلاعات دقیقی منتشر نشده

 • سعید موسوی

  ممنون از گفتار خوبنتان خدادبه شما قوت و توانایی بده. زنده بیشید.

 • تشکر از شما

 • محمد فنایی

  ممنونم از شما کامل جامع جواب داد

 • ناشناس

  متشکر خوب بود

 • سید رضا سیدی

  عالی بود ممنونم

 • سلام. مقاله بسیار مفیدی بود و اطلاعات خوبی را ارائه دادید. متشکرم

 • ناشناس

  سلام کسانی که سهام ندارن چه کار کنند

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، همونطور که در متن ذکر شده سهام عدالت در حال حاضر ثبت نام ندارد و برنامه ای هم برای این موضوع اعلام نشده

 • نبی تورانی

  سلام. ممنون از اطلاعات مفید شما

 • ناشناس

  خیلی مفید بود

 • ابراهیم زاده

  اگه فردی که سهام عدالت بهش تعلق گرفته جزء مددجویان بهزیستی بوده باشه ولی سرمایه اش 500000تومان باشه آیا با پیگیری امکانش هست به 1000000تومان برسه؟ با سپاس

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در حال حاضر روشی برای تغییر دارایی ها پیش بینی نشده و دارایی اعلام شده در سامانه ملاک عمل خواهد بود

 • مطالبتون آموزنده و مفید بود.متشکرم
  اگه میشه لطفا چند نفر نظراتشون رو بدن که میخوان کدوم روش رو انتخاب کنن بادلیل که بقیه هم تو انتخاب آگاهانه تر عمل کنن.ممنونم

 • عزت اله با قربیگلو

  آزاد سازی سهام عدالت خوبه به شرطی که بلد باشی یعنی اگه آزاد کر دی میتوانی خود همواره باشی بفروشی یا دوباره بخری چند برابر کنی اما فروش فعلن به هیچ وجه صلاح نیست شرکت های خیلی مهمی درسها عدالت وجود داره خیلی مهم ،، لطف ن صبر صبر صبر صبر صبر صبر صبر کنید نفروشید

 • مهدی علیزاده

  و اینکه آیا صندوق های دولتی نسبت به صندوقی های موجود در بازار سرمایه مزایای خاصی دارن یا نه؟ مثلا میشه گفت نسبت به صندوق های دیگه قابل اعتماد تره یا نه همه صندوق ها معتمد هستن؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، بازدهی صندوق های سهامی وابسته به وضعیت بازار هست و نمیشه برای اون صرفا به دلیل پیشینه صندوق یک عدد ثابت در نظر گرفت، و نکته دیگه اینکه در صندوق دارایکم نکته قابل توجه تخفیفی هست که دولت درنظر گرفته

 • فاطمه مقامی اصل

  نمی فروشم دستتان دردنکنه

 • ناشناس

  عالی بود

 • مرزبان

  سلام.سهام عدالت دارم و می خواهم گزینه مستقیم را بزنم سوالم این است که چون تازه وارد در بورس هستیم و می خواهم اهسته حرکت کنم تا تجربه و دانش کسب کنم ایا در ابتدا ازاد شدن و به محض ورود به بورس باید پول واریز کنیم یا همان وجود سهام عدالت کافی ست برای ورود به بورس با عبارتی با وجود سهام عدالت می شود در بورس فعلا برای شروع نه بفروشیم و نه بخریم و بگذاریم در فرصت بهتر که نیاز است مطالعه کنیم.ممنون

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، شما برای ورود به بازار بورس نیازی به پرداخت هزینه ندارید و تنها زمانی که تصمیم به سرمایه گذاری گرفتید باید مبلغ مورد نظرتون رو وارد کنید، پیشنهاد ما به شما این هست که ابتدا آموزش کامل ببینید و بعد خرید و فروش سهام رو شروع کنید

 • فاطمه ایار

  با سلام مطالب بود

 • خانم باقری

  سلام. مطلب مفید و کاملی بود جهت آموزش سپاس فراوان

 • ناشناس

  خیلی خیلی از کانال سیگنال سپاس گذارم واقعا دست همتون درد نکند مبحث علمی و ارزش دارد جای تقدیر دارد.

 • محمد کشاورزکیا

  توضیحات بسیار کامل و مبسوط و کاربردی بود،با تشکر از زحمات شما

 • حقایقی

  ممنون بابت مطالب مفید و اموزنده

 • ناشناس

  تشکر خیلی مفید بود یه چیزهای رو یاد گرفتیم ممنونم از سیگنال

 • باعرض سلام
  حالا اگر این سهام رو دراختیار خودمون بگیریم(مدیریت مستقیم)وباتوجه به اینکه هیچ تجربه ای دربازار بورس نداشته باشیم
  آیا میشود بدون خرید یا فروش این سهام را نگهداری کرد
  ممنون میشم اگه پاسخ بدید

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام دوست عزیز، بله شما می تونید این سهام رو به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت نگهداری کنید

 • خیلی ممنون از توضیحات خوبی ک ارائه دادید🙏خداقوت

 • علی فلاحی

  با تشکر اطلاعات مبسوط و عالی
  سپاسگزارم

 • فاطمه حبیبی

  سلام.خسته نباشید.یه سوال اگه الان روش غیرمستقیم رو انتخاب کنیم ممکن هست چند سال دیگر دوباره اعلام کنن ک امکان آزاد سازی سهام دوباره هست؟یا دیگر هیچ وقت این امکان وجود ندارد؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در زمینه قابلیت خرید و فروش سهام برای کسانی که روش غیر مستقیم رو انتخاب میکنند فعلا اطلاعیه ای منتشر نشده ، به محض انتشار اطلاع رسانی خواهیم کرد

 • رضا فقیه

  با سلام و تشکر از توضیحات داده شده
  در مورد کسانی که سواد خواندن و نوشتن ندارد درخصوص انتخاب روش مستقیم چگونه می تواند فرم سجام را پر کرده و کد بورسی دریافت کند.
  2.در صورت انتخاب روش مستقیم این سهام تا کی دست شرکت های سرمایه گذاری می ماند بالاخره باید یه روزی فروخته شود.

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، پیشنهاد عمومی برای افرادی که خود قادر به معامله در بازار نیستند یا امکان استفاده از افراد خبره در این زمینه را ندارند استفاده از روش غیر مستقیم هست

 • علال سعیدیان

  سلام واقعا عالی بود دستتان درد نکند

 • عالی

 • ناشناس

  خیلی ممنون از مطالب خوبتان

 • امی رضا

  خیلی عالی بود اطلاع رسانی تان.

 • سلام عالی بود
  فقط یه سوال دارم
  اینکه اگه سهام خودم را ازاد کنم بهتر است یا ازاد نکنم؟؟؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام دوست عزیز، این موضوع بر اساس میزان آشنایی شما با بازار سرمایه و برنامه سرمایه گذاری شما تعیین می شه و پاسخ ثابتی نداره

 • عالیه.خیلی خوبه

 • ناشناس

  تشکر از راهنمایان خیلی خوب بود

 • بهرام عسگری

  سلام ببخشید اول ازادسازی کنیم بعد تو سجام ثبت نام کنیم یا برعکس؟؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، فرقی نداره اما برای راحتی کار اول روش مدیریت خودتون رو انتخاب کنید و بعد سر فرصت در سامانه سجام ثبت نام کنید

 • برای روش مستقیم در سهام عدالت علاوه بر کد سجام.نیاز به کارگزاری هم هست؟
  باید برای کارگزاری حساب باز کنیم؟ حداقلش چقدره؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در صورت تمایل به معامله این سهام باید کد معاملاتی از کارگزار دریافت کنید

 • ناشناس

  واقعا خیلی جامع و کامل و قابل فهم بود،کامل متوجه شدم. ممنون ازشما

 • محمدرضاااا

  ببخشید اگه کسی امروز ۲ میلیون در صندوق دارا یکم سرمایه گذاری کنه با کسی که مثلا ۱۰ روز دیگه این کار رو انجام بده سودشون فرق میکنه؟
  در واقع منظورم اینه که اگه زودتر ۲ میلیون رو بدیم بهتره یا تا ۳۱ اردیبهشت سود همه یکی هست

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، برای این صندوق بازه ثبت نام از 14 الی 31 اردیبهشت در نظر گرفته شده و تفاوتی بین ثبت نام کنندگان از نظر زمان ثبت نام وجود ندارد

 • سلام خسته نباشید می خواستم بدانم مثلا من سهام گزینه مستقیم راانتخاب کردم وازمدیریت وبرنامه های شرکت س در نمی اوورم چی میشه لطفا راهنمایی کنید

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، نیازی به اطلاع شما از مدیریت شرکتی نیست، شما به عنوان سهامدار فقط باید دارایی های خودتون رو مدیریت کنید

 • ناشناس

  سلام کسانی که مدرک تحصیلی پایین دارن والدین منطورمه زیر دیپلم نمیتونن وارد بورس شن و سهام عدالت رو خودشون مدیریت کنن؟؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، همه افراد می تونن کد بورسی دریافت کنند، محدودتی در این زمینه وجود نداره

 • سیداحمد

  سلام خسته نباشید یک سوال داشتم که اگر گزینه مستقیم انتخاب کنم مثل قبل سود به حساب من ریخته میشود ممنون اگر جواب بدین

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، خیر در این صورت باید خود شما سود سهام شرکت ها رو بعد از مجامع سالیانه از بانک معرفی شده دریافت کنید

 • ناشناس

  سلام ممنون

 • سلام پس از ازادسازي مستقيم ميشه كل سهام رو فروخت و تبديل به پولش كرد؟ اگه ميشه حدودا هر يك ميليون سهام چقدر به فروش ميره؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، بعد از آزاد سازی فروش سهام به مرور ممکن خواهد شد و در هر زمان قیمت سهام شما وابسته به قیمت روز بازار تغییر خواهد کرد

 • آیا واگذاری سرمایه به صندوق های سرمایه ریسک داره

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، معمولا ریسک سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری کمتر از ریسک معاملات مستقیم در بازار هست

 • خدیجه خدایاری منفرد

  سلام پدرمن مرحوم شدن میخوام سهام عدالت ایشون به من تعلق بگیره باید چیکارکنم اصلا امکانش هست که به من برسه؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، برای اطلاعات کامل در این زمینه به سایت سهام عدالت بخش سوالات متداول مراجعه کنید اونجا همه اطلاعات در زمینه انحصار وراثت ذکر شده

 • ببخشید اگر مدیریت مستقیم رو انتخاب کنم ولی معامله و خریدو فروش نکنیم فقط موقع نیازمون بفرسیم اتفاقی می افتد

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، نگهداری سهام به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت یکی از پیشنهادات اساسی به افراد هست و در این زمینه مشکلی ایجاد نخواهد شد

 • سلام یک سوال من میخواهم شماره شبای بانک مربوط به سود سهام عدالت را عوض کنم ایا این کار را باید قبل از آزاد سازی انجام دهم یا بعدا هم میشه این کارا انجام داد

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، این کار هر زمانی ممکنه اما در صورت انتخاب روش مستقیم خود شما مسئول دریافت سود شرکت ها خواهید بود و دیگر کسی به اون حساب پولی واریز نمیکنه

 • ناشناس

  سلام
  من سهام عدالت خودم و خانواده ام رو در سایت سامانه آزادسازی روش مستقیم کردم. ولی فعلاً سامانه سجام ثبت نام نکردم. آیا در اینصورت دیگه از طرف دولت به حسابمون طبق روال گذشته سودی واریز نمیشه؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، سودهایی که تا الان باید واریز میشده اما به تعویق افتاده واریز خواهد شد، اما بعد از اختصاص سهام ، خود شما مسئول دریافت سود سهام هر شرکت خواهید بود

 • متقی نژاد

  بسیار کامل و جامع. خسته نباشید

 • حسین احمدتبار

  سلام
  اینکه گفتین به صورت اتوماتیک برای اون هایی که کد بورسی ندارند کد فعال میشه یعنی چی؟ کارگزاری رو هم خودشون انتخاب میکنن؟ یا خودمون باید انتخاب کنیم؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، کد بورسی برای هر فرد توسط سازمان خصوصی سازی فعال میشه اما افراد باید خودشون در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت بشن، کد معاملاتی هم توسط خود شخص باید گرفته بشه

 • حسین حیدری

  ایا ثبت نام در سامانه سجام اجباری است مسول دفتر گفته چون یود قبل گرفتی احتیاج نداری تو سجام ثبت نام کنی لطفا راهنمایی کنید

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، هر فرد برای معامله این سهام یک بار باید در سامانه سجام احراز هویت شده باشه، پس اگر کد بورسی دارید یا قبلا این کار رو انجام دادید نیازی به مراجعه دوباره نیست

 • سلام من فراموش کردم کد پیگیری رو یادداشت کنم الان باید چیکار کنم وقتی هم دوباره میرم نشون نمیده

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، مشکلی خاصی ایجاد نشده و در حال حاضر نیاز به انجام کار خاصی نیست

 • ممنونم از اطلاعاتی ک دادین

 • ناشناس

  باسلام ممنون از لطفتان

 • عرفان حقی

  سلام
  من هیچ آشنایی با بورس ندارم ولی به پول سهامم نیاز دارم. میخواستم بدونم به عنوان مثال من که الان 500 هزار تومان سهام دارم (که میگن تقریبی ارزشش 5 میلیونه) بخوام این 5 میلیون رو نقد کنم باید چیکار کنم؟ با آزادسازی برای نقد کردن پولم باید دانش داشته باشم یا کار آسونیه؟ کلا برای کسی که نیاز داره نقد کنه سهام رو چه پیشنهادی دارین؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در صورت نیاز به فروش این سهام این موضوع رو در نظر داشته باشید که فروش اون ها به یکباره ممکن نخواهد بود و احتمالا به مرور زمان قابل معامله خواهند شد، ترجیحا در صورتی که در این زمینه آموزش ندیدید از مشاوره افراد آشنا با بازار استفاده کنید

 • ناشناس

  سلام باید حتما قابلیت ویرایش و میذاشتن

 • باسلام و درود و سپاس فراوان بابت همه مطالب ارزنده و مفید شما.
  بفرمائید ک در روش مستقیم نمایش نمادهای مرتبط با سهام عدالت چجوریه؟ مثلا به تفکیک نماد و تعداد سهم نمایش داده میشه یا خیر بصورت یک نماد و تعداد کل سهام؟
  و سوال دوم اینکه از هر نماد چند سهم به من اختصاص داده میشه؟ باز هم سپاس فراوان.

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام دوست عزیز، این سهام بعد از آزاد سازی به صورت عادی به تفکیک شرکت نمایش داده خواهند شد اما از تعداد هر سهم در حال حاضر اطلاعاتی موجود نیست

   • سلام و تشکر از پاسخگویی بدون منت شما.
    فرمودید ک سهام شرکت ها جداگانه در پرتفوی نمایش داده میشه.. بنظر شما من اگر قبلا مثلا چادرملو سهام داشته باشم نمایش مجزا داره یا بصورت تجمیعی خواهد یود؟

   • کارشناس عرضه اولیه

    طبق روال عادی این امر، در سامانه سجام کل سهام فرد در هر شرکت به صورت یکجا نمایش داده میشه در نتیجه سهام عدالت شما هم با سهام قدیمی جمع خواهد شد

 • س.رویینی

  خیلی ممنون من اصلا اطلاعاتی نداشتم در این مورد خیلی جالب بود

 • بسیاربسیار مطالب کلیدی. خداوند نگهدارتان باشد عالی عالی سیگنال بهترین فرکانس بهت میده

 • ناشناس

  سلام.خسته نباشید.از کی وچه تاریخی میتونیم با انحصاوراثت ومدارک هویتی.به دفاتر پیشخوان بابت انتقال سهام متوفی.مراجعه کنیم

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، طبق اخبار این موضوع بعد از پایان مهلت ثبت روش مدیریت سهام شروع خواهد شد، اما تاریخ دقیقی مشخص نشده. برای اطلاعات بیشتر به سایت سازمان خصوصی سازی مراجعه کنید

 • طیب علیزاده

  ممنون از اطلاعات مفید و سازنده اپ سیگنال
  موفق و پیروز باشید
  سپاس

 • سلام به نظر شما حالا این روش مستقیم مدیریت سهام که اعلام شده برای شرکتهای عضو این کروه ذکر شده هر شخص چند برگه سهم از این شرکتها دریافت خواهد کرد که روش مستقیم انتخاب بشه برای مثال نفت تهران چند برگه سهم به ما خواهد داد که مدیریت بشه

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، تعداد سهام اختصاص پیدا کرده به هر نفر مشخص نیست و بعد از پایان ثبت نام این محاسبات انجام میشه

 • سلام من کد بورسی دارم ولی خانوادم ندارم اگه برا خانواده بزنم ازاد سازی دقیقا سهامشون کجا میره ؟من میتونم سهام اونا رو بخرم؟