آشنایی با دیده‌بان بازار در سایت TSETMC

دیده بان  در فرهنگ لغت به معنی مراقب و نگهبان است و دیده بان باز در بورس نیز تا حدودی در همین کاربرد را دارد. یکی از قسمتهای کاربردی سایت tsetmc بخش دیده بان بازار است که از طریق دکمه دیده بان بازار در صفحه اول سایت در دسترس است.

دیده بازار اساسا برای راحتر شدن کاربری استفاده کنندگان طراحی شده و امکانات بسیار خوبی را در خود جای داده است که در ادامه به تشریح این قسمتها می پردازیم.

صفحه دیده بان به قسمتهای مختلفی تقسیم بندی شده است بر روی ناحیه بالا دکمه های این صفحه بصورت افقی در کنار هم چیده شده اند . ناحیه پایین هم به دو ناحیه  چپ و راست تقسیم بندی شده اند. ناحیه سمت چپ بدنه اصلی صفحه دیده بان بازار می باشد و نام نمادها با جزییات کافی لیست شده اند در تصویر فوق بصورت پیش فرض شرکتهایی که در یک گروه صنعت قرار دارند پشت سر هم لیست شده و با نوار آبی رنگ از بقیه جداسازی شده اند.

اطلاعات هر نماد شامل پارامترهای مختلفی است و این پارامترها با جزییات کافی در ستونهایی مجزا جلوی هر نماد بصورت لحظه ای بروزرسانی و ارائه می شود.

اگر بر روی اسم نماد کلیک کنیم تابلوی آن نماد باز می شود و درصورتیکه بر روی سایر اجزاء اطلاعاتی هر نماد کلیک کنیم خلاصه ای از تابلوی نماد در سمت چپ صفحه مشاهده شده و در دسترس است.

مرتب سازی:

اطلاعات صفحه دیدبان بازار قابل مرتب شدن است و این مزیت سبب تسهیل در پیدا کردن نمادها و استخراج داده می شود. برای اینکار کافی است بر روی سرتیتر هر ستون کلیک کرده یا از دکمه های بالای صفحه استفاده نمایید.

تنظیمات:

نحوه چیدمان و نمایش صفحه دیده بان بازار قابل سفارشی سازی بوده و برای این سفارشی سازی می توان از دکمه “تنظیم ها” بهره جست .

در قسمت تنظیم ها می توانیم نوع بازار ، نحوه گروه بندی گروههای صنعت دردیده بان، نحوه خلاصه سازی اعداد و نوع اوراق قابل نمایش را مشخص نمود. (برای آشنایی با جزییات این تنظیمات به ویدیوی آموزشی مراجعه فرمایید)

استخراج داده ها در قالب فایل:

در بسیاری مواقع نیاز هست که اطلاعات صفحه دیده بان یا اطلاعات نمادها را کنار یکدیگر و در داخل فایل اکسل داشته باشیم تا بتوانیم بررسی هایی را بر روی آنها انجام دهیم برای دسترسی به این فایل حاوی اطلاعات مورد نظرمان کافی است از دکمه “خروجی” در صفحه دیده بان بازار استفاده نموده و متناسب با نیاز از امکانات ارائه شده استفاده نمود.

فیلترنویسی:

فیلترکردن به معنی تصفیه کردن و جدا کردن بوده و با استفاده از این قابلیت می توان نمادهای مورد نظر خود را از سایر نمادها جدا سازی نمود.

فیلترنویسی از ابزاری است که در نوسانگیری کاربرد بسیاری داشته و درصورتیکه با این مبحث آشنایی داشته باشید برای انتخاب سهام مستعد از بین چندصد نماد بورسی و فرابورسی مشکل چندانی نخواهید داشت و در حقیقت فیلترنویسی قابلیتی برای انتخاب نمادها متناسب با استراتژی های تابلوخوانی و تکنیکالی می باشد.

برای آشنایی با فیلترنویسی و دسترسی به تعدادی فیلتر آماده می توانید از این آموزش استفاده نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
3 تیر 1400