آشنایی با دیده‌بان بازار در سایت TSETMC

دیده‌بان که در فرهنگ لغت به معنی مراقب و نگهبان است، از اصلاحاتی است که حتما به گوش افراد فعال در بورس هم آشناست.   

بورس تهران یکی از مزیت‌هایی که برای کاربران خود ارائه کرده است، دیده بان بازار است. دیده بان بازار در بورس از کاربردهایی است که برای اطلاع‌رسانی سهام‌داران استفاده می‌شود. یکی از قسمت‌های کاربردی سایت tsetmc که از طریق دکمه دیده بان بازار در صفحه اول سایت در دسترس است.

آشنایی با دیده‌بان بازار در سایت TSETMC

دیده بان بازار بورس چیست؟

دیده بان اساسا برای راحت‌تر شدن کاربری استفاده کنندگان طراحی شده و امکانات بسیار خوبی را در خود جای داده است که در ادامه به تشریح این قسمت‌ها می پردازیم.

در بازار بورس به علت تنوع بازار و سهام‌ها، نیاز به یک بستر مناسب برای اطلاع‌رسانی و باخبر شدن از وضعیت بازار است که دیده بان بازار سعی بر پوشش این هدف دارد.

دیده بان بازار سایت Tsetmc جایی است که تمام این اطلاعات را در یک قاب به شما نشان می‌دهد.

دیده بان سایت TSETMC چطور کار می‌کند؟

صفحۀ دیده بان به قسمت‌های مختلفی تقسیم بندی شده است.

بر روی ناحیه بالا دکمه های این صفحه به صورت افقی در کنار هم چیده شدند. ناحیه پایین هم به دو ناحیه چپ و راست تقسیم بندی شده است. ناحیه سمت چپ بدنه اصلی صفحه دیده بان بازار می باشد و نام نمادها با جزییات کافی لیست شده اند.

در تصویر فوق به صورت پیش فرض شرکت‌هایی که در یک گروه صنعت قرار دارند، پشت سر هم لیست شده و با نوار آبی رنگ از بقیه جداسازی شده اند.

اطلاعات هر نماد شامل پارامترهای مختلفی است و این پارامترها با جزییات کافی در ستون‌هایی مجزا جلوی هر نماد به صورت لحظه ای بروزرسانی و ارائه می شود.

اگر بر روی اسم نماد کلیک کنیم، تابلوی آن نماد باز می شود و در صورتی که بر روی سایر اجزاء اطلاعاتی هر نماد کلیک کنیم خلاصه ای از تابلوی نماد در سمت چپ صفحه مشاهده شده و در دسترس است.

امتیازات دیده بان بازار بورس

با توجه به حجم معاملات و تنوع سهام‌ها و شرکت‌های حاضر در بورس، داشتن یک نمای کلی از بازار کمک عظیمی به دقت در معامله می‌کند.

از مهم‌ترین مزیت‌های دیده‌بان بازار بورس می‌توان به این موارد اشاره داشت:

  • اولویت‌بندی و مرتب‌سازی صفحۀ دیده بان بازار
  • ارائۀ تمام اطلاعات یک شهم مورد معامله مثل نماد شرکت، ارزش، مقدار و…
  • رصد به موقع بازار به صورت دقیق توسط فیلترنویسی
  • افزایش دقت در معامله
  • افزایش سرعت کار و معامله در بازار بورس

و…

مرتب‌سازی در دیده بان بازار

اطلاعات صفحه دیدبان بازار قابل مرتب شدن است و این مزیت سبب تسهیل در پیدا کردن نمادها و استخراج داده می شود. برای این کار کافی است بر روی سرتیتر هر ستون کلیک کرده یا از دکمه های بالای صفحه استفاده نمایید.

گزینۀ تنظیمات در دیده بان سایت tsetmc

نحوۀ چیدمان و نمایش صفحۀ دیده بان بازار قابل سفارشی سازی بوده و برای این سفارشی سازی می توان از دکمه «تنظیم‌ها» بهره جست .

در قسمت تنظیم‌ها می‌توانیم نوع بازار، نحوۀ گروه‌بندی گروه‌های صنعت در دیده بان، نحوۀ خلاصه سازی اعداد و نوع اوراق قابل نمایش را مشخص نمود. (برای آشنایی با جزییات این تنظیمات در دیده بان به ویدیوی آموزشی مراجعه فرمایید.)

دریافت فایل داده‌ها، کاربرد دیگر دیده بان بازار

با توجه به حساسیتی که بازارهای مالی دارند، ثبت اطلاعات و مرور آن‌ برای افراد ضرورت دارد. در بسیاری مواقع نیاز است که اطلاعات صفحۀ دیده بان یا اطلاعات نمادها را کنار یکدیگر و در داخل فایل اکسل داشته باشیم، تا بتوانیم بررسی هایی را بر روی آن‌ها انجام دهیم.

برای دسترسی به این فایل حاوی اطلاعات مورد نظرمان، کافی است از دکمۀ «خروجی» در صفحۀ دیده بان بازار استفاده نموده و متناسب با نیاز از امکانات ارائه شده استفاده نمود.

دریافت فایل داده‌ها، کاربرد دیگر دیده بان بازار

پس از انتخاب دکمه “خروجی” از نوار ابزار پنجره زیر با عنوان “تهیه خروجی” باز شده و می توانید یکی از گزینه های زیر را انتخاب کرده و خروجی مورد نظر را تهیه نمایید.

دریافت فایل داده‌ها، کاربرد دیگر دیده بان بازار

فیلترنویسی برای کاربران دیده بان tsetmc

فیلترکردن به معنی تصفیه کردن و جدا کردن بوده و با استفاده از این قابلیت می‌توان نمادهای مورد نظر خود را از سایر نمادها جدا سازی نمود.

فیلترنویسی برای کاربران دیده بان tsetmc

فیلترنویسی از ابزارهایی است که در نوسان‌گیری کاربرد بسیاری داشته و در صورتی که با این مبحث آشنایی داشته باشید، برای انتخاب سهام مستعد از بین چند صد نماد بورسی و فرابورسی مشکل چندانی نخواهید داشت و در حقیقت فیلترنویسی قابلیتی برای انتخاب نمادها متناسب با استراتژی های تابلوخوانی و تکنیکالی می باشد.

برای آشنایی با فیلترنویسی و دسترسی به تعدادی فیلتر آماده می توانید از این آموزش استفاده نمایید.

toranj-EX

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیگنال ارز دیجیتال سامانه ثنا قوه قضاییه