آموزش تابلوخوانی – قسمت سوم: نماد – گروه صنعت – دامنه نوسان | کالج سیگنال

نماد بورس چیست؟

نماد ها در بورس به اسامی مخفف شده شرکتها اطلاق می شود اگر با بورس و شرکتهای  بورسی ارتباط داشته باشید حتما با واژه هایی مثل چکاپا، دعبید، خگستر و … برخورد کرده اید و  ممکن است درباره این اسامی برایتان سوال پیش آمده باشد حتی ممکن است در تلفظ صحیح اسم این نمادها نیز دچار مشکل شده باشید.

در حقیقت استفاده از نمادها برای ساده سازی و راحت تر بکار بردن اسم شرکتها استفاده می شود. این اسامی در جاهای مختلفی از جمله تابلوی معاملات بورس یا فرابورس، پنل های معاملاتی خرید و فروش سهام ، سایت ها، ارائه اخبار و … کاربرد دارد. استفاده از نام نمادها در همه جای دنیا برای شرکتهای بورسی و ارزها مرسوم است.

هر شرکت بورسی و فرابورسی یک نماد منحصربفرد دارد این نماد ترکیبی از یک سرواژه و خلاصه ای از اسم شرکت می باشد. بعنوان مثال نماد دعبید از حرف “د” بعنوان سرواژه و عبارت “عبید” تشکیل یافته است. حرف “د” نشانگر این است که این شرکت در گروه دارویی قرار دارد و عبارت “عبید” مخفف اسم شرکت “لابراتوار داروسازی دکتر عبیدی” می باشد. از این به بعد با هر شرکتی مواجه شدید که  سرواژه “د”  داشته باشد  می توانید حدس بزنید که این شرکت احتمالا زیرمجموعه صنعت دارو می باشد.

البته در موارد معدودی این قاعده رعایت نشده و ممکن است سرواژه نمادها به گروه صنعت مرتبط نباشد.

چالش عمومی هم  برای تلفظ نمادها وجود دارد برای تلفظ نام نمادها قاعده خاصی وجود ندارد اما مرسوم است که عبارت نمادها را با حرکت کسره ” ِ ” تلفظ می کنند مانند حِکشتی، شِپلی، شِگویا و … در بعضی مواقع نیز با حرکت فتحه تلفظ می شود مثل فَملی،

گروه صنعت

همانطور که می دانید شرکتهای بورسی و فرابورسی بر اساس نوع فعالیت عملیاتی که انجام می دهند در 40گروه صنعت طبقه بندی شده اند این موضوع برای دسته بندی بهتر و بررسی راحت تر انجام شده است . هر گروه صنعت شاخص مربوط به خود را دارد و تغییرات شاخص هر گروه صنعت میزان تغییرات ارزش شرکتهای زیرگروه را نشان می دهد.

دامنه نوسان

یکی از تفاوتهای بورس ایران با بورس کشورهای دیگر و بازارهایی مثل فارکس و ارز دیجیتال داشتن محدودیت دامنه نوسان است . محدودیت دامنه اجازه نوسان بیش از اندازه به بالا یا نوسان رو به پایین را نمی دهد. این محدودیت برای شرکتهای بورسی و فرابورسی حداکثر 5 درصد افزایش و یا حداکثر 5 درصد کاهش قیمت نسبت به روز قبل می باشد. محدودیت دامنه نوسان برای برخی شرکتهای دارای بازارگردان، شرکتهای بازار پایه ، صندوقهای سرمایه گذاری ETF  و نمادهای حق تقدم کمی متفاوت است و هر کدام نرخ های خودشان را دارند.

دلایلی که برای ایجاد و حفظ محدودیت دامنه نوسان مطرح شده  کاهش سفته بازی، واقعی تر شدن قیمت و ابزاری برای کنترل هیجانات مطرح شده است.  نرخ دامنه نوسان همیشه  مقدار فعلی نبوده و در برخی شرایط به تصمیم مدیران سازمان بورس کاهش یا افزایش داشته اند. این محدودیت غیر از مزایایی که دارد معایبی نیز دارد و یکی از دلایل تشکیل صف خرید یا صف فروش ، وجود داشتن محدودیت دامنه نوسان است .

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات  آموزش بورس  به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • سلام ببخشید من در سجام حراز هویت کردم بعد پیام اومد که ثبت بعد طی یک روز کد ارسال شد حالا با کد باید چه کرد لطفا راهنمایی کنید

    • سلام، برای شروع معامله در بازار سرمایه باید در یک کارگزاری ثبت نام کنید