خروج بزرگان از بورس در دومین ریزش بزرگ دی‌ماه 99

خروج بزرگان از بورس در دومین ریزش بزرگ دی‌ماه 99

پس از آن‌که وزیر صمت در 16 دی‌ماه از نرخ‌گذاری دستوری قیمت محصولات فولادی و کاهش قیمت آن خبر داد، موج جدیدی از هیجانات و فشار فروش بر بازار تحمیل شد. روز گذشته شاخص کل بورس با ریزش بیش از 39 هزار واحدی، دومین ریزش بزرگ خود در ماه جاری را تجربه کرد و بسیاری از سهام، کف‌های قیمتی و حمایت‌های قبلی خود را نیز از دست دادند.

همچنین، روز گذشته دومین خروج بزرگ نقدینگی از بازار سرمایه طی دو ماه اخیر رقم خورد. پیش از این، در 25 آذرماه شاخص کل با ریزش سنگین 56 هزار واحدی، با خروج حدودا 2 هزار و 280 میلیون نقدینگی از بازار سرمایه مواجه شد؛ به گونه‌ای که یکی از بزرگ‌ترین خروج‌های سنگین نقدینگی در کل ادوار بازار سرمایه را به ثبت رساند، روز گذشته نیز خروج نقدینگی معادل حدودا هزار 600 میلیارد تومان بوده و یکی دیگر از بزرگ‌ترین خروج‌های سرمایه‌گذاران حقیقی از بازار را رقم زد. نمودار پایین خروج نقدینگی در 25 آذرماه و 17 دی‌ماه به تفکیک صنایع مختلف را به تصویر می‌کشد.

مطابق نمودار فوق، یک تفاوت اساسی در دو ریزش بزرگ اخیر این است که در ریزش بزرگ آذرماه، مشخصا دو گروه فلزات اساسی و خودرویی بیشترین خروج نقدینگی را به ثبت رساندند، درحالیکه در دی‌ماه دو گروه بانک‌ها و محصولات شیمیایی با سنگین‌ترین خروج نقدینگی مواجه شدند.

همچنین، روند ارزش معاملات طی دو هفته اخیر سیگنال‌های منفی از بازار مخابره می‌کند. نمودار پایین روند ارزش معاملات خرد را به تصویر می‌کشد.

کسب اطلاعات بیشتر درباره صفر تا صد نحوه تحلیل بنیادی در بازارهای مالی از طریق ویدئو‌ها و مقالات آموزشی در سایت سینگال

کاهش ارزش معاملات در کنار خروج‌های سنگین حقیقی‌ها از بازار سرمایه نشان از این دارد که صفوف فروش صرفا توسط بازارگردان‌ها و پاره‌ای از حقوقی‌ها برچیده شده‌اند. روند معاملات به تفکیک حقیقی-حقوقی در صنایع موثر نیز موید این امر است.

به راستی بورس را چه می‌شود؟ روند آن در ادامه مسیر به چه طریقی خواهد بود؟ عوامل تعیین‌کننده روند آتی آن کدام‌یک هستند؟ طی روزهای پیش‌رو، تحلیل مفصلی را در این‌خصوص ارائه خواهیم داد.

روند روزانه و رصد لحظه‌ای بازار سرمایه را می‌توانید از کانال تلگرامی تحلیل با سیگنال پیگیری نمائید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات آموزش بورس  به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • کلا وارد شدن تو بورس اشتباهه.دوستان تا میتوانید خروج کنید و به سمت ارزهای دیجیتال بروید مثل بیت کوین و اتریوم خیلی با ارزش هستند

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
27 فروردین 1400