در شرایط کنونی سرمایه گذاری روی طلا بهتر است یا نقره؟

در شرایط کنونی سرمایه گذاری روی طلا بهتر است یا نقره؟

در شرایطی که بانک های مرکزی در سراسر جهان اقدام به چاپ بی رویه پول کرده اند و تورم شدیدی را بوجود آوردند شاید بهتر است در مورد سرمایه گذاری روی کالاهای با ارزشی همچون طلا و نقره اندکی تامل کنیم.

هرگاه سطح نقدینگی در اقتصاد یک جامعه بالا میرود تقاضا برای کالاها و خدمات افزایش یافته و منجر به افزایش قیمت ها میگردد که به آن اصطلاحا تورم می گویند. در بازارهای تورمی پناه بردن به کالاهای حافظ ارزش کاری معقول به نظر میرسد از این رو بر آن شدیم که یک مقایسه اجمالی در مورد اینکه طلا یا نقره برای سرمایه گذاری یکساله مناسب ترند انجام بدهیم.

آینده قیمت طلا

با توجه به قیمت های کنونی طلا که هر اونس حوالی 1830 دلار نوسان میکند شاهد این هستیم که راه برای صعود طلا هموار شده و میتواند ظرف بازه 6 ماه الی یکسال آینده سطوح هدف خودش در 2350 دلار و حتی بالاتر را لمس نماید. اما اگر بخواهیم همین سطح 2350 دلاری را هدف یکساله طلا در نظر بگیریم با فرض ثابت ماندن قیمت دلار در داخل کشور شاهد رشد 28 درصدی قیمت طلا خواهیم بود و اگر دلار هم گران شود سرمایه گذار طلا از رشد دلار هم سود خواهد برد.

آینده قیمت طلا
جهت مشاهده نمودار هفتگی اونس طلا با کیفیت بهتر کلیک کنید

آینده قیمت نقره

اگر بخواهیم روی اونس نقره بررسی اجمالی داشته باشیم از نمودار داده های ماهیانه این فلز با ارزش اینگونه میتوان استنباط کرد که اهداف بلندتری را نسبت به طلا در سر دارد. بدین گونه که نقره تقریبا در یک بازه 600 روزه در حال تراکم قیمتی بوده و وقتی فنر این تراکم آزاد شود میتواند سطوح بالاتری را لمس کند. اونس نقره در حال حاضر در کف قیمتی 21.70 دلاری قرار داشته و اهداف بلندتری در محدوده 37.80 و 54.30 دلاری را در سر دارد. اگر بخواهیم این صعود قیمت را محاسبه کنیم با فرض ثابت ماندن قیمت دلار در بازار داخل میتوانیم به ترتیب شاهد رشد 74 و 150 درصدی قیمت این فلز با ارزش در یک بازه یکساله باشیم.

آینده قیمت نقره
جهت مشاهده نمودار ماهیانه اونس نقره با کیفیت بهتر کلیک کنید

نتیجه گیری

با مقایسه دو مطلب بالا میتوان دریافت که با فرض ثابت ماندن دلار تا یکسال آینده در بازار داخل کشور قیمت طلا حداکثر رشد 28 تا 50 درصدی را میتواند تجربه نماید اما در مقام مقایسه اونس نقره طبق سوابق یک گام جلوتر بوده و صعودها و نزول های بیشتری نسبت به طلا داشته است. با توجه به احتمال صعود قیمت برای اونس نقره به میزان 74 الی 150 درصد طی یکسال میشود گفت که رشد قیمت نقره میتواند سه برابر طلا باشد و از این رو گزینه بهتری به جهت سرمایه گذاری است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *