اندیشه صبا

بازماندگان سهام عدالت بخوانند | چهارشنبه 24 دی 99

بازماندگان سهام عدالت بخوانند | چهارشنبه 24 دی 99

تقسیم سهام شرکت های دولتی بین اقشار کم درآمد و سایر دهک های متوسط و کم درآمد در سال 84 با عنوان طرح توزیع سهام عدالت کلید خورد. این طرح که با هدف افزایش عدالت طراحی شده بود می بایست اقشار کم درآمد و دهک های پایین درآمدی را هدف قرار می داد اما در آن برهه از زمان با توجه به نقص یا کمبود اطلاعات، مشکلات فنی و برخی ناهماهنگی ها بخشی از جامعه هدف را از دست داد. این موضوع باعث شد تا جاماندگان سهام عدالت امکان استفاده از این سهام را از دست بدهند و در ادامه نیز فرآیندی برای ثبت نام جاماندگان این طرح در نظر گرفته نشده بود.

این موضوع با توجه به عدم دسترسی مشمولان به این دارایی، تا اوایل امسال چندان مورد توجه قرار نگرفت اما با شروع فرآیند آزاد سازی و مشخص شدن ارزش آن، جاماندگان خواستار تجدید نظر و ارائه امکان ثبت نام مجدد شدند، مخصوصا که حدود 2 میلیون نفر از افرادی بودند که اوراق سهام عدالت را دریافت کردند اما اطلاعات آن ها ثبت نشده بود.

این موضوع به عنوان یک مطالبه توسط نمایندگان مجلس در حال پیگیری است و در جدیدترین اخبار منتشر شده، طرح ارائه سهام عدالت به جاماندگان در کمیسیون اقتصادی مجلس تهیه و در حال طی کردن مراحل قانونی برای ارائه در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس است. این طرح که قبلا به دلیل موانع قانونی و کمبود منابع با مخالفت دولت مواجه شده بود، در صورت تصویب و اضافه شدن به قانون بودجه، لازم الاجرا خواهد شد.

به گفته مدیر عامل شرکت تعاونی سهام عدالت البرز؛ در این طرح پس از بازبینی های مکرر منابع مورد نیاز پیش بینی شده است و در صورت تصویب؛ سهام عدالت جاماندگان با اولویت روستانشینان، عشایر و اقشار کم درآمد اختصاص پیدا خواهد کرد. البته این تخصیص سهام بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط دولت انجام خواهد شد و افرادی که در دوره قبل برگه سهام دریافت کردند اما اطلاعات آن ها ثبت نشده است را نیز شامل می‌شود در نتیجه احتمالا امکان ثبت نام توسط خود اشخاص وجود نخواهد داشت.

البته این موضوع تا زمان اجرایی شدن این فرآیند قابل پیش بینی نیست و باید دید دولت چه ساز و کاری را برای اجرای این طرح انتخاب خواهد کرد.

این مقام مسئول اظهار امیدواری کرد که در این طرح بتوان سهام عدالت را به جاماندگان سهام عدالت در شش دهک پایین جامعه ارائه کرد.

toranj-EX

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • من سرپرست خانوادم با دوپسر که اصلا سهام عدالت ندارم این بی عدالتی که اقازاده توی امریکا و کاندا کشور های خارجه باشه بچه دانشوجوی من نتون اینجا پول توی جیبی داشته باشه چه برسه به سهام عدالت کدوم عدالت عدالتی که فقط به طبقات بالا میرسه خبر از مستاجرین وکرسنگان جامعه وجوانان بیکار که حسرت یک ماشین پراید زپرتی که الان کردن ۱۰۰ صد میلیون این جوان با چه امیدی زندگی کنه باچه امیدی درس بخونه چرا مملکلتمون به وضع رسیده کی مسئول جوابگوی این جوانان بیکار بی پول واونایی که از بی پولی نمیتونن ازدواج کنن کدوم عدالت خدا باعث بانی لعنت کنه که کشور مارو به اینجا رسوند من مادر دلم آتیش میگیره که بچم توحسرت یک پراید هم موند خدایا دردمون به کجا بگیم بکی بگیم

 • از جاماندگان سهام عدالت هستم و نمی دانم کجا مراجعه کنم ؟و از چه منبعی بدانم و سرپرست خانواده هم هستم .لطفا راهنمایی کنید متشکرم

 • سلام
  مادرم بی سواد هستن امضا نداره چند بار احراز هویت کردیم ولی همش خطا میده باید چیکار کنیم واسه امضا

  • سلام، از بروز بودن نرم افزار خود مطمئن شوید و بعد مجددا تلاش کنید احتمالا مشکل بخاطر قدیمی بودن ورژن نرم افزار است

 • من قشر کم درآمد این جامعه هستم واز گرفتن سهام عدالت جا ماندم لطفا اگر جایی ادارات دولتی یا هرجای دیگر که دوباره ثبت نام میکنند لطفا من را با خبر کنید ممنونم از برنامه خوبتون.

 • واقعا کاش دوباره ثبت نام بشه از افرادی مثل من که هم سرپرست خانواده هستم و آن زمان اصلا اینقدر اطلاع رسانی ناقص بود که من متاسفانه دیر فهمیدم و جا موندم. ..

 • باسلام بنده مستمری بگیر سازمان تامین اجتماعی هستم یعنی ازجاماندهای سال۸۶ آیا شامل اینجانب هم خواهدشد لطفا راهنمایی کنید

 • با سلام وخسته نباشید میونم ازتون درخواس کنم که خانواده یه لطفی بکنین به خانواده منم سهام عدالت بدین

 • سلام. بسیار عالی. آیا برای ثبت نام هزینه ای باید پرداخت شود ؟
  آیا همه افراد خانواده باید ثبت نام کنن یا سرپرست خانواده؟ با تشکر

 • با سلام و عرض ادب و احترام ب
  میخواستم بپرسم ضرر این چند ساله راکه جاماندگان را چه نهادی جبران میکند

 • سلام ما یه دختر معلول داریم که نمیتونیم حضوری ببریم اهراز هویت چجوری ثبت نام سجام برای سهام عدالتش باید انجام بدیم؟

سیگنال ارز دیجیتال کارگزاری گنجینه سپهر