۴ خبر مهم رییس کل بانک مرکزی برای نظام بانکی

۴ خبر مهم رییس کل بانک مرکزی برای نظام بانکی
خلاصه اخبار

عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در پیام ویدیویی به همایش بانکداری الکترونیک٬ از خبرهای مهم در حوزه نظام بانکی رونمایی کرد و گفت: یکی از اتفاقات مهم برداشت مستقیم است که الان در اغلب بانک ها عملیاتی شده و از آن می توانیم به عنوان ابزار و بستر مهم برای استارت آپ ها یاد کنیم.

به گزارش سیگنال به نقل از انتخاب، ٬ عبدالناصر همتی در پیامی ویدیویی که به همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت ارسال کرد٬ گفت: به دلیل سفر غیر قابل پیش بینی به سوریه و همراهی با معاون اول رییس جمهور٬ افتخار حضور در همایش بانکداری الکترونیک را نداشتم اما تصمیم گرفتم از این طریق مطالبی که بنا بود در همایش امسال مطرح کنم را بازگو کنم.

وی با بیان اینکه سامانه های پرداخت و تسویه از اقدامات مهم سیستم بانکی کشور است که در دو بعد می توانند به بانک مرکزی کمک کنند٬ تصریح کرد: کمک این سامانه ها در مرحله اول از دید نظارتی است. در بحران ارزی که اواسط سال در کشورمان رخ داد و همزمانی با تحریم های غرب٬ مشکلاتی را برای کشورمان ایجاد کرده بود که به لطف خداوند توانستیم با اصلاح ابزار پرداخت آرامش نسبی را در بازار ارز حاکم کنیم.

رییس کل بانک مرکزی مرحله دوم کمک سامانه های پرداخت و تسویه به نظام بانکی را کسب و کارهای این بخش دانست و گفت: 200 میلیون تقاضا به این بخش روزانه وارد می شود که می تواند به تقویت کسب و کارهای نوین کمک کند.

وی تصریح کرد: بانک مرکزی به عنوان ناظر و سیاست گذار باید به این سمت حرکت کند که آزادی عمل بیشتری به فین تک ها بدهد ضمن اینکه نظارت خود را در این حوزه تقویت کند.

همتی در ادامه به بیان خبرهایی که ابتدای هفته نوید اعلام شان را داده بود٬ پرداخت و ادامه داد: یکی از اتفاقات مهم برداشت مستقیم است که الان در اغلب بانک ها عملیاتی شده است از این ابزار می توانیم به عنوان ابزار و بستر مهم برای استارت آپ ها تلقی کنیم. که البته این سیستم می تواند دغدغه فعالان این حوزه را برای جمع آوری وجوه حاصل از کسب و کارشان رفع کند.

رییس کل بانک مرکزی خبر دوم مهم در حوزه بانکداری الکترونیک را تدوین سیاست های رمز ارزها اعلام کرد و گفت: سیاست نامه رمز ارزها روز قبل روی سایت بانک مرکزی قرار گرفت و بناست بعد از جمع بندی نظرات در این همایش٬ از سوی بانک مرکزی نهایی شود.

وی سومین خبر را مهاجرت از کارت های بانکی مغناطیسی به کارت های هوشمند دانست و ادامه داد: این هم تحول مهمی است برای انتقال کارتهای مغناطیسی به کارت های هوشمند

همتی از ایجاد پلت فرم برای بلاک چین ها بعنوان خبر چهارم یاد کرد و گفت: این اقدام نیز از دیگر برنامه های بانک مرکزی است٬ این اقدامات می تواند در کنار همراهمی و همفکری شرکت های فناوری بستر خوبی را برای بانکداری الکترونیک و کسب و کارهای نوین داشته باشد.