۲ میلیون بشکه میعانات ایران در راه کره‌جنوبی

۲ میلیون بشکه میعانات ایران در راه کره‌جنوبی
خلاصه اخبار

رویترز به نقل از یک منبع آگاه خبر داد که یک خریدار نفت کره جنوبی قرار است حدود دو میلیون بشکه میعانات ایران را اواخر ژانویه دریافت کند. این محموله نخستین واردات میعانات گازی ایران از سوی کره جنوبی در چهار ماه گذشته خواهد بود. این کشور که پنجمین خریدار بزرگ نفت جهان است، وارداتش از ایران را پیش از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه تهران در نوامبر، با هدف دریافت معافیت از این تحریم‌ها متوقف کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد ، کره جنوبی می‌تواند حداکثر ۲۰۰ هزار بشکه در روز نفت ایران را که عمدتا میعانات است، تحت معافیت‌های واشنگتن، وارد کند. حدود ۷۰ درصد از نفت ایران که پیش از بازگشت تحریم‌ها، از سوی کره جنوبی خریداری شد، میعانات پارس جنوبی بوده و بیش از نیمی از واردات نفت فوق سبک کره جنوبی، از میدان گازی پارس جنوبی ایران بوده است.

کیم جون، مدیر اجرایی شرکت اس کی اینوویشن که مالک بزرگ‌ترین‌ پالایشگاه نفت کره‌جنوبی است، هفته گذشته در حاشیه نمایشگاه محصولات الکترونیکی لاس وگاس به رویترز گفته بود: کره جنوبی یک معافیت دریافت کرده و سرگرم مذاکره با ایران درباره واردات نخستین محموله خود است. به نظر می‌رسد خرید نفت ایران می‌تواند در اواخر ژانویه یا اوایل فوریه از سر گرفته شود. بر اساس گزارش‌های موجود این محموله در حجم دو میلیون بشکه میعانات گازی در ایران بارگیری شده و در راه کره‌جنوبی است.