یک سال از فورک سگویت گذشت/ چه چیزی مانع پذیرش آن شده است؟

یک سال از فورک سگویت گذشت/ چه چیزی مانع پذیرش آن شده است؟
خلاصه اخبار

بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال پرسروصدای این روزها مشکلاتی دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به مساله‌ی مقیاس‌پذیری (Scalability) اشاره کرد. در سال‌های اخیر راهکارهایی برای امکان افزایش سایز بلاک بیت کوین ارائه شده که از میان آنها می‌توان به سگویت و یا Segregated Witness اشاره کرد. این سافت فورک بیت کوین در سال ۲۰۱۷ اجرا شد. مکانیزم آن به گونه‌ای بود که داده‌های مربوط به امضای دیجیتال را از داده‌های دیگر تراکنش‌ها جدا می‌کرد که در نتیجه‌ی این امر، فضای خالی در هر بلاک بیشتر شده و می‌توان تراکنش‌های بیشتری را روی آن ثبت نمود.

بیش از یک سال از فعال‌سازی فورک سگویت (SegWit) می‌گذرد، با این وجود تنها ۳۶ درصد از تمام تراکنش‌های بیت کوین واقعا از آن استفاده می‌کنند. چرا نرخ پذیرش آن تا این اندازه پایین بوده است؟

به گزارش سیگنال به نقل از ارزدیجیتال، عمدتا به این علت که درست مانند هر بروزرسانی سازگار با نسخه‌های قدیمی (backward-compatible) یا به عبارتی سافت فورک دیگر، سگویت نیز به تمامی نودهای شبکه‌ی بیت کوین، حتی نودهایی که نرم‌افزار خود را به روز نکرده باشند نیز امکان می‌دهد شبکه را تحت قوانین محدود کننده‌‌ی مختصری دنبال کنند. در نتیجه، حتی با وجود مزیت کمتر بودن کارمزد آن به هنگام ارسال پرداخت‌های بیت کوین نیز، برخی از کسب‌وکارهای مبتنی بر بیت کوین و صرافی‌ها، آپدیت نرم افزار خود برای فعالسازی سگویت به تعویق انداخته‌اند.
برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر نیز اهمیت چندانی به پرداخت کارمزد بیت کوین نمی‌دهند. روستی راسل (Rusty Russell) توسعه دهنده‌ی بلاک چین از شرکت بلاک استریم (Blockstream) در این خصوص گفت:
این شرکت‌ها (VCها)، می‌توانند در یک هفته، یک میلیون دلار را در تراکنش‌های بیت کوین از دست بدهند و واقعا کسی بدان توجه نمی‌کند و تنها چیزی که بدان توجه می‌شود، رقم‌های مربوط به پذیرش یک محصول بین کاربران است.
راسل، سوئیچ به سگویت برای بهینه‌سازی عملیات را تصمیمی در سطح مهندسی خوانده و پیشتر در ماه دسامبر در گزارش خود با کوین دسک اعلام کرده بود که با توجه به کاهش قابل توجه کارمزد تراکنش‌های بیت کوین از ابتدای سال ۲۰۱۸، اولویت امروز استارتاپ‌ها بهینه‌سازی در راستای پیشرفتشان بوده و پیاده‌سازی یک فناوری جدید چندان اهمیتی ندارد.
راسل و ارن لشر (Aaron Lasher)، مدیر استراتژی ارشد شرکت کیف پول بیت کوین BRD، هردو مظنون هستند که در صورت بالا رفتن قیمت بیت کوین، فشار برای پذیرش سگویت بر روی کسب و کارها بیشتر می‌گردد.
لشر در نوامبر گذشته به کوین دسک گفت:
ما اکنون فشاری برای پیاده‌سازی سگویت احساس نمی‌کنیم چراکه تفاوت زیادی ایجاد نمی‌کند اما در دور بعدی افزایش قیمت بیت کوین، تفاوت زیادی را ایجاد خواهد کرد. نمی‌دانم این افزایش قیمت یک سال، سه سال و یا پنج سال بعد اتفاق می‌افتد اما کاملا مطمئن هستم که بالاخره اتفاق خواهد افتاد.

لشر تایید کرد که تغییر کد بک‌اِند برای شناسایی، ارسال و دریافت تراکنش‌های سگویت به هیچ وجه کار ساده‌ای نبوده است:
جنبه‌های فنی زیادی وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. مساله، پول افراد است و در چنین مواقعی پیش فرض لازم این است که کاری انجام ندهید چراکه شبکه همچنان کار می‌کند و شما سرمایه‌ی مشتریان خود را به خطر نمی‌اندازید.
به گفته‌ی لشر، تایلر وینکلواس (Tyler Winklevoss)، مدیرعامل صرافی جمینی، در یک فروم پرسش و پاسخ مربوط به سایت ردیت (Reddit) در اوایل این ماه اعلام کرده بود که بازسازی کیف‌پول‌های این صرافی‌ برای پشتیبانی از سگویت کار بسیار پرریسکی بود و نیاز به ساخت یک کیف پول گرم از ابتدا داشت.
با اینکه خبر رسمی‌ای در این خصوص منتشر نشده اما وینکلواس قول داده که جابه‌جایی به سمت یک کیف پول جدید در سه ماه نخست امسال اتفاق خواهد افتاد.
راسل که به کسب و کارها و صرافی‌ها توصیه می‌کند پویا فکر کنند معتقد است هرچه این اتفاق زودتر بیفتد بهتر است. او به کوین دسک گفته است:
صادقانه بگویم در زمانی که کارمزدها افزایش می‌یابند، اگر کسب و کارهایی وجود داشته باشند که از سگویت پشتیبانی نکنند، نارضایتی مردم از کارمزدها منجر به انتقال کسب وکارشان به بستر پلتفرم‌هایی می‌شود که از سگویت پشتیبانی می‌کنند.

پس از انتشار سگویت در آگوست ۲۰۱۷، اختلافات بنیادینی منجر شد تا حزب‌های رقیب، کاربردهای متفاوتی را برای نخستین ارز دیجیتال در جهان پیش‌بینی کنند.
در حقیقت از سال ۲۰۱۷، بخشی از جامعه‌ی بیت کوین که آپدیت سگویت را رد کرده بود، تمرکز خود را بر روی یک ارز دیجیتال جایگزین به نام بیت کوین کش گذاشتند، (بیت کوین کش در زمان انتشار این مقاله در اثر انشعاب زنجیره، در برخی صرافی‌ها با نام‌های بیت کوین ABC و بیت کوین SV شناخته می‌شود)
با وجود آنکه شرکت‌های ماینینگ بیت کوینی وجود دارند که رسما به صورت واضح مخالفت خود را با آپدیت سگویت اعلام کردند، اما اقدام شرکت بیت مین غول سخت افزار دنیا و قرار دادن مشوق‌های مالی برای ماینرهایی که تراکنش‌های سگویت را تایید می‌کنند، امری انکارناپذیر است.

حدود ۴۰ درصد از شبکه‌ی بیت کوین، سگویت را بر روی تراکنش‌های خود فعال کرده‌اند. این بدان معنی است که تراکنش‌هایی که عمدتا به دلایل ایدئولوژیکی تایید نمی‌شوند، مجموع پاداش‌هایی را که به ماینرها در ازای تایید یک بلاک جدید تعلق می‌گیرد را کاهش می‌دهد.
دیوید اشتینبرگ (David Steinberg)، معاون رئیس شرکت رندم کریپتو (Random Crypto)، شرکت تحلیلی‌ای که ماشین حسابی ساخته که قادر است سودآوری ماینینگ را نشان می‌دهد با اشاره به این مساله که اینها تفاوت‌های ایدئولوژیک هستند در مصاحبه‌ی قبلی خود با کوین دسک به بیان دیدگاه خود پرداخته است:
سگویت چند قانون به بیت کوین اضافه کرده و یک قانون را حذف می‌کند. قانون حذف شده این است که شما فقط می‌توانید پولی را که صاحب آن هستید خرج کنید. البته این بدین معنا نیست که این قانون را اجرا نکند بلکه آن را به صورت متفاوتی اجرا می‌کند که بسیاری افراد از جمله من آن را از نظر امنیتی ضعیف‌تر می‌بینیم.
اشتینبرگ با لشر بر سر اینکه اختلاف نظرها بر سر سگویت، مساله‌ای نیست که مانع از پذیرش آن شده باشد، هم عقیده است. حداقل از نقطه‌ی قوت جامعه‌ی ماینینگ بیت کوین او اعتقاد دارد:
دلیل منطقی‌تری که چرا ماینرها مایلند تراکنش‌های سگویت را رد کنند، ایسیک بوست (AsicBoost) است.

ایسیک بوست که به عنوان یک حقه‌ی ریاضی شناخته می‌شود، یک میان افزار ماینینگ است که به ماینرهای بیت کوین امکان می‌دهد تا محاسبات ضروری برای ایجاد بلاک‌های جدید و تایید تراکنش‌های بلاک چین را را ۲۰ درصد سریع‌تر از سرعت متوسط انجام دهند.

این فناوری توسط تیمو هنک (Timo Hanke) و سرگیو دمیان لرنر (Sergio Demian Lerne) در سال ۲۰۱۴ به ثبت رسیده و به تازگی برای تمامی ماینرها تحت لایسنس DPL فراهم شده است. برای استفاده از این میان افزار بدون لایسنس، ماینرها می‌بایست از نسخه‌ی جایگزین این فناوری به نام «covert AsicBoost» استفاده کنند. نسخه‌ی جایگزین به علت نحوه‌ی درج شدن پرداخت‌ها و چینش مجدد بلاک‌ها با سگویت سازگار نیست.
بدین ترتیب در اواخر اکتبر ۲۰۱۸، زمانی که استخر استخراج انت‌پول (Antpool) تراکنش‌های سگویت را تقریبا به مدت یک هفته حذف کرد، برخی هواداران جامعه‌ بیت کوین به اتهامات خود علیه بیت مین شرکتی که Antpool را اداره می‌کند و تلاش او برای نصب مخفیانه‌ این میان‌افزار اشاره کردند.
پیتر تاد (Peter Todd)، توسعه دهنده‌ سابق هسته‌ بیت کوین و مشاور رمزنگاری این را (عدم پذیرش سگویت به علت عدم پشتیبانی پلتفرم AsicBoost) یک حدس خوب دانسته و می‌گوید دلیل قطعی هنوز مشخص نیست.
او در مصاحبه‌ی پیشین خود با کوین دسک اظهار کرد:
شما می‌توانید راجع به آن فرضیه بسازید، شما واقعا نمی‌دانید. ماینرها ممکن است کاری بسیار متفاوت‌تر از آنچه که فکر می‌کنید انجام دهند و هر آن چیزی که می‌بینید تنها خروجی یک فرایند است.
اشتینبرگ همچنین اظهار داشت که به نظر او ، استفاده از هر نوآوری‌ای در این حوزه (ماینینگ)، در یک استخر استخراج و ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین و بلاک چین، عادلانه خواهد بود.
او در این خصوص می‌گوید:
پردازنده‌های جدیدتری از ساخت تراشه‌ها به وجود می‌آیند و مردم با نحوه‌ی کار این تجهیزات آشناتر می‌شوند و من فکر می‌کنم این مزیت‌ها (AsicBoost و غیره) کاملا منصفانه هستند.

با توجه به تعداد روزافزون تراکنش‌های سگویت، به نظر نمی‌رسد تراشه‌های covert AsicBoost و نوآوری‌های سخت‌افزاری دیگری که با سگویت سازگار نیستند، برای ماینرها سودآور باقی بمانند.
راسل توسعه‌دهنده‌ی بلاک استریم (blockstream)، پذیرش انبوه سگویت را به عنوان یک حقیقت کند اما اجتناب‌ناپذیر قبول داشته و در این خصوص به کوین دسک اینچنین توضیح می‌دهد:
این تکنولوژی در ظرف ۱۰ تا ۲۵ سال آینده توسعه می‌یابد و هنوز برای پذیرش سگویت زود است.
لشر و دیگر مدیران BRD در سپتامبر گذشته، وبسایتی را با عنوان WhenSegwit راه‌اندازی کرده که نامه‌ای متن‌باز برای افرادی که به بیت کوین علاقه دارند در آن نوشته شده است.
در این نامه از کسب وکارها و کاربران خواسته شده تا سرویس‌های بهینه‌سازی سگویت را اولویت‌بندی کرده و پذیرش آن را به ۱۰۰ درصد برسانند.

لشر پذیرش کند سگویت را مشکلی انگیزشی دانسته و به کوین دسک می‌گوید که هدف اصلی سایت WhenSegwit، ترویج پذیرش بهترین نسخه‌ی سگویت است.
با توجه به اینکه سگویت بر روی سایز تراکنش‌‌ها تاثیر می‌گذارد، کسب و کارها و صرافی‌ها باید به نحوی نرم‌افزار خود را به روز رسانی کنند که کاربران بتوانند تراکنش‌هایی را که سگویت در آنها فعال است از یک رشته‌ی ۲۶ الی ۳۵ کاراکتر شامل حروف و اعداد ارسال و یا دریافت نمایند.
این کار به دو طریق امکان‌پذیر است، نخست به روزرسانی قدیمی‌تری که از سال ۲۰۱۲ تاکنون در دسترس بوده و P2SH نام دارد.
به روزرسانی P2SH در حقیقت به عنوان روشی برای فشرده‌سازی پرداخت‌ها در شرایط پیچیده در نظر گرفته شده بود که به تراکنش‌های بیت کوین متصل می‌شد بود اما بعدا توسعه‌دهندگان طوری آن را تغییر دادند که برای اطمینان از قابلیت همکاری بین آدرس‌هایی است که از تراکنش‌های سگویت پشتیبانی نمی‌کنند و آدرس‌هایی که از سگویت پشتیبانی می‌کنند به کار رود.
نسخه‌ی دیگری که لشر آن را نسخه‌ی بهتر سگویت می‌نامد منحصرا، با کسب و کارها و کاربرانی که نرم افزار خود را برای خواندن یک آدرس با فرمت سگویت آپدیت کرده باشند، سازگار است. این نسخه توسط توسعه‌دهندگان بیت کوین ،پیتر وول (Pieter Wuille) و گریگ مکسول (Greg Maxwell) مدیر ارشد فناوری شرکت بلاک استریم توسعه یافته و Bech32 نام دارد.

Bech32 کمی پیچیده است. به گفته‌ی بیت کوین ویکی تا زمانی که نرم‌افزارهای بیشتری از آن پشتیبانی کنند، استفاده از آن پیشنهاد نمی‌شود. این نسخه، پیاده‌سازی سخت‌تری از سگویت بوده و از P2SH، کاراتر است.
این بدین علت است که بر خلاف Bech32، که درفوریه‌ گذشته پیاده‌سازی شد، P2SH بروزرسانی‌ای در سال ۲۰۱۲ با هدف باز طراحی پروژه‌ای بود که ذاتا برای پشتیبانی از سگویت ایجاد نشده بود. P2SH تراکنش‌ها را در مقایسه با Bech32 در مدل غیرمستقیم‌تری پردازش می‌کند.
راسل در این خصوص توضیح می‌دهد:
استفاده از Bech32 می‌تواند خیلی راحت‌تر باشد. در این صورت دیگر به P2SH برای استفاده از سگویت نیازی ندارید. این خیلی بهینه‌تر است. وگرنه زمانی که از P2SH استفاده می‌کند، گام اضافه‌تری به مراحل شما افزوده می‌شود.
لشر معتقد است ناسازگاری Bech32 با برنامه‌های پیشین (backward-incompatibile) مثبت بوده و صرافی‌ها و کسب و کارها را وادار می‌کند تا نرم‌افزارشان را به روزرسانی کنند.
لیشر می‌گوید:
تصور کنید که یک صرافی هستید و نیمی از مشتریان فقط به شما این آدرس عجیب (Bech32 ) را داده و هیچ چیز دیگری نمی‌دهند. آنها می‌گویند اگر کسب و کار آنها را میخواهید باید از Bech32 پشتیبانی کنید. در این صورت شما حاضر هستید این کار را انجام دهید.
لشر این فرآیند را مانند یادگیری یک زبان جدید همچون یونانی دانسته و اینچنین استدلال می‌کند:
چالش ناسازگاری در جایی که هر فردی نیاز دارد یاد بگیرد یونانی صحبت کند مشابه چالشی است که از پذیرش سگویت به صورت گسترده جلوگیری می‌کند.
او در انتها نتیجه گرفت:
همه می‌دانند که باید اینکار را انجام دهند (آپدیت سگویت) اما اینکه شما اولین نفری باشید که اینکار را انجام می‌دهد هیچ کمکی به شما نمی‌کند. علاقه شما به این است که نفر آخری باشید که این کار را انجام می‌دهید.