یکی از اهداف دولت در بودجه سال آینده مهار تورم است

یکی از اهداف دولت در بودجه سال آینده مهار تورم است
خلاصه اخبار

فهرست عناوین نوبخت گفت: ۱۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه سال آینده (۹۸) برای تأمین نیازهای معیشتی مردم در نظر گرفته شد. به گزارش سیگنال به نقل از سنا، محمدباقر نوبخت در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: این اعتبار برای واردات ۲۵ قلم کالای مورد نیاز مردم و کمک غیرمستقیم به سبد غذایی […]

نوبخت گفت: ۱۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه سال آینده (۹۸) برای تأمین نیازهای معیشتی مردم در نظر گرفته شد.

به گزارش سیگنال به نقل از سنا، محمدباقر نوبخت در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: این اعتبار برای واردات ۲۵ قلم کالای مورد نیاز مردم و کمک غیرمستقیم به سبد غذایی آنان است.
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در تبصره ۱۸بودجه سال ۹۸ شصت و پنج هزار میلیارد تومان برای اعطای تسهیلات ارزان قیمت کمک‌های بلاعوض یا به صورت وجوه اداره شده به واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده است.
نوبخت با تاکید بر اینکه یکی از اهداف دولت در بودجه سال آینده مهار تورم اس، ابراز داشت: بودجه سال ۹۸ بر اساس شرایط تحریمی تنظیم شده است و بر این اساس دو میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه منابع نفتی امسال را سال آینده یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه دیده‌ایم. درآمدهای نفتی بودجه امسال ۲۷ میلیارد دلار بود که سال آینده با ۲۸ درصد کاهش ۲۱ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است.
وی گفت: سال آینده ۲۷ هزار میلیارد تومان در بودجه دستگاه‌های اجرایی صرفه جویی خواهد شد.
نوبخت افزود: برای یک برنامه دو ساله و به منظور اصلاح بودجه دولت ۱۰ اصلاح ساختاری به عنوان نقشه راه دیده شده است. در عین حال، کمک‌های دولت به صندوق‌های بازنشستگی که پیش‌تر ۲۳ هزار میلیارد تومان بود هم اکنون به ۸۱ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه بودجه عمومی کشور ۴۷۸ هزار میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: دولت مکلف شده تا پنج درصد آن را صرف تقویت بنیه دفاعی کشور کند و در صورت تأمین منابع درآمدی جدید بدون شک به این بودجه اضافه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه در بودجه امسال برای ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی برنامه ریزی شده بود که این تعداد سال آینده به یک میلیون و ۷۷ هزار افزایش خواهد یافت، افزود: برای حفظ اشتغال موجود نیاز به برداشت یک میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی داشتیم که مقام معظم رهبری با آن موافقت کردند در این راستا .سازمان برنامه و بودجه تفاهم نامه ۱۴ برنامه اشتغال زایی را با وزارتخانه ها امضا کرده است.
نوبخت افزود: در تبصره ۱۴ بودجه سال آینده برای سیاست کاهش فقر مطلق هفت هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در بودجه سال ۹۸ پیش بینی برای افزایش قیمت حامل های انرژی نداریم اما مطالبه جدی از دولت برای افزایش این قیمت به منظور کاهش قاچاق سوخت وجود دارد.
نوبخت افزود: میانگین قیمت بنزین در منطقه ۵۲ تا ۵۴ سنت است که ما آن را در کشور ۱۲ سنت عرضه می‌کنیم.
وی گفت: ۹۳۴ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و ۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی در کشور وجود دارد. سقف معافیت مالیاتی در سال آینده معادل امسال و برابر با ۲۷ میلیون تومان در سال است این در حالی است که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده ۱۱ درصد رشد خواهد داشت. همچنین سهم مالیات در تولید ناخالص ملی امسال ۵/۶ درصد و سال آینده ۵ درصد است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور گفت: دولت سال گذشته ۲۹ هزار میلیارد تومان از بدهی‌هایش به بانک ها را تسویه کرد.
وی افزود: تلاشمان این است که با وجود همه مشکلات پرداخت بدون تأخیر و به موقع صورت گیرد.
نوبخت در پایان خاطرنشان کرد: تبصره های ۱۴، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ لایحه بودجه سال آینده برای تحقق بخش هایی از برنامه ششم توسعه تدوین شده است. البته باید در نظر داشت که برنامه ششم توسعه برای شرایط غیرتحریمی تنظیم شد در حالی که در شرایط تحریمی هستیم