گزارش ویژه: برخلاف سقوط شدید، بالاترین حجم تراکنش‌های درون زنجیره‌ای اتریوم در دسامبر ۲۰۱۸ رخ داده است !

گزارش ویژه: برخلاف سقوط شدید، بالاترین حجم تراکنش‌های درون زنجیره‌ای اتریوم در دسامبر ۲۰۱۸ رخ داده است !
خلاصه اخبار

بر اساس گزارش شرکت تحلیلی Diar در تاریخ ۲۱ ژانویه سال ۲۰۱۹ (۱ بهمن) ارزش تراکنش‌های درون زنجیره‌ای اتریوم در دسامبر سال ۲۰۱۸ به بالاترین حد خود رسیده بود.

به گزارش سیگنال به نقل از ارزدیجیتال، سطوح تراکنش درون زنجیره ای اتریوم -که در حال حاضر در جایگاه سومین ارز دیجیتال بزرگ دنیا قرار دارد- در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ به ۱۱۵ میلیون دلار رسید که به جز فعالیت های بعد از هاردفورک در سال ۲۰۱۶ (به دلیل هک DAO)، بالاترین میزان در تاریخ این ارز دیجیتال است. طبق تحقیق بنیاد Diar، «تعداد تراکنش های درون زنجیره ای اتریوم از ماه اکتبر تاکنون رقمی بالغ بر ۱۶ الی ۱۷ میلیون در هر ماه» بوده است.

در مقابل، تراکنش های درون زنجیره ای اتریوم بر حسب ارزش دلاری به پایین ترین میزان ۲۲ ماه گذشته رسیده است. این رقم در سال ۲۰۱۸، از ۱.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ به ۸۱۵ میلیون دلار کاهش یافته است. Diar در ادامه نوشته است:
یک کاهش ۹۷ درصدی در تراکنش های درون زنجیره ای اتریوم از نقطه اوج خود در دسامبر ۲۰۱۸ تا ژانویه، تا حد زیادی به دلیل کاهش قیمت هشتاد درصدی اتریوم اتفاق افتاده است.

بنا بر نوشته شرکت تحلیلی Diar احتمال اینکه میزان کارمزد در رشد تراکنش های درون زنجیره‌ای اتریوم دخالتی داشته باشند کم است، چرا که این نوع تراکنش‌ها به نسبت کارمزد کمتری دارند.
پس از کشف یک آسیب پذیری امنیتی که امکان حمله بازدخولی (Reentrancy) را فراهم می کرد، اجرای هارد فورک قسطنطنیه (کُنستانتینوپول – Constantinople) اتریوم به تعویق افتاد.
براساس آمار شرکت تحقیقاتی قراردادهای هوشمند ChainSecurity که این حمله را کشف کرد، بروزرسانی قسطنطنیه برای برخی از فعالیت های درون شبکه اتریوم کارمزد تراکنش یا هزینه gas کمتری را به ارمغان می‌آورد.
طی حمله بازدخولی (reentrancy) هکرها می‌توانند یک تابع یکسان را بدون اطلاع کاربر چندین بار وارد کند. این کار به مهاجم تا ابد اجازه خروج دارایی‌ها را خواهد داد.
به دنبال راهکاری که توسط توسعه دهندگان ارائه شد، Diar عنوان کرد که بروزرسانی قسطنطنیه برای انواع خاصی از تراکنش ها کارمزد را کاهش می دهد، که این به استفاده بهتر از فضای ذخیره سازی کمک خواهد کرد.