گزارش نگران‌کننده: افزایش ۷۰ درصدی ارزش بیت کوین‌های ارسالی به بازارهای وب تاریک در سال ۲۰۱۸

گزارش نگران‌کننده: افزایش ۷۰ درصدی ارزش بیت کوین‌های ارسالی به بازارهای وب تاریک در سال ۲۰۱۸
خلاصه اخبار

طبق گزارش منتشر شده چین‌الیسیس (Chainalysis) در ۱۸ ژانویه (۲۸دی)، طی سال گذشته استفاده از بیت کوین در بازارهای وب تاریک ۷۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش سیگنال به نقل از ارزدیجیتال، چین‌الیسیس اشاره شده که فعالیت‌های وب تاریک تقریباً تحت تاثیر قیمت بیت کوین قرار نگرفته است و این فعالیت‌ها الزاماً با ریزش قیمت‌ها، کاهش نیافته‌اند.
با استناد به داده‌های فراهم شده در گزارش، رابطه‌ای که بین ارزش تراکنش‌های بازار وب تاریک و عملکرد بازار بیت کوین در سال ۲۰۱۸ مشاهده شده، در خلاف جهت هم بوده است.
طی سال ۲۰۱۸، ارزش کل تراکنش‌ها در بازارهای وب تاریک شاهد رشد قابل‌توجه ۷۰ درصدی بوده است و این در حالی است که ارزش اقتصادی تراکنش‌های بیت کوین در بازه زمانی مشابه با کاهش روبرو شده است.

با استناد به داده‌های چین‌الیسیس، ارزش دلاری تراکنش‌های بازار وب تاریک از سال ۲۰۱۱ به طور مداوم در حال افزایش است. ارزش تراکنش‌ها در سال ۲۰۱۷ به بالاترین خود که ۷۰۷ میلیون دلار بود، رسید و سپس با کاهش تقریباً ۱۴ درصدی این میزان به ۶۰۳ میلیون دلار کاهش یافت.
بر اساس این گزارش کاهش اتفاق افتاده از سال ۲۰۱۷ به ۲۰۱۸ مربوط به فروپاشی بازار دارک وب معروف، آلفابی، در اواسط سال ۲۰۱۷ میلادی بوده است که منجر به کاهش ۶۰ درصدی فعالیت‌ بازارهای وب تاریک شد.
در ادامه با فروپاشی آلفاپی، بازارهای دیگری جای آن را گرفتند؛ مشکلی که در گزارش با نام «مشکل ادامه‌دار بازارهای وب تاریک» از آن یاد شده است. این پدیده حتی به افزایش پایدار میزان تراکنش‌ها در سال ۲۰۱۸ منجر شد.
در این گزارش همچنین آمده است:
شواهدی وجود دارد که فعالیت‌های وب تاریک پس از فروپاشی‌ها افزایش یافته است.
با این حال طبق داده‌های چین‌الیسیس، حتی در سال ۲۰۱۷ میزان تراکنش‌های تجاری بیت کوین که با بازارهای وب تاریک مرتبط بود، تنها کسری از یک درصد تراکنش‌ها را شامل می‌شد. این در حالی است که سهم تراکنش‌های وب تاریک از کل تراکنش‌ها در سال ۲۰۱۲ به ۶ درصد رسیده بود و این میزان از سال ۲۰۱۲ به صورت پایداری در حال کاهش است.

در ماه دسامبر سال گذشته، تیموتی سی. می (Timothy C. May) بنیان‌گذار گروه سایفرپانک‌ها که ماه قبل به مرگ طبیعی از دنیا رفت، در مانیفست کریپتو آنارشیست پیش‌بینی کرده بود:
کریپتو آنارشیسم اجازه می‌دهد که اسرار ملی به صورت آزادانه مبادله شوند و به معامله اشیای دزدیده شده و نامشروع اجازه می‌دهد.
بنا بر گزارش کوین‌تلگراف که تحلیلی در این خصوص در ماه مارس منتشر کرده بود، با استناد به منابع مختلف، پول نقد و مخصوصاً دلار آمریکا هنوز محبوب‌ترین روش برای پرداخت کالاها و خدمات نامشروع محسوب می‌شود.
در این گزارش آمده است، در حالی که رد نیمی از بیت کوین‌ها در یک برهه زمانی خاص به فعالیت‌های غیرقانونی منتهی می‌شد، ۹۰ درصد دلارهای آمریکا نشانه‌هایی از آلوده شدن به کوکائین داشتند.
در اکتبر ۲۰۱۴، سازنده موتور جستجوی بازارهای وب‌ تاریک اظهار داشت که وب تاریک اساساً برای مبارزه با ظلم و جور دولت‌ها ساخته شده است.