کاهش سرعت انتشار گزارش مالی ناشران از ۵ ماه به ۱۴ ساعت

کاهش سرعت انتشار گزارش مالی ناشران از ۵ ماه به ۱۴ ساعت
خلاصه اخبار

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سرعت انتشار گزارش مالی از پنج ماه در سال ۹۵ به ۱۴ ساعت در سال ۱۴۰۲ رسیده است و در نظر داریم این زمان را به صفر برسانیم.

پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، مجید عشقی امروز در مراسم روز حسابدار اظهار داشت: لازمه توسعه اقتصاد، مردمی سازی آن است و این مهم بدون شفافیت مالی و اعتماد فعالان اقتصادی محقق نمی شود.

وی ادامه‌داد: در شرایط کنونی که مخاطبان و استفاده کنندگان از گزارش مالی افزایش یافته است و برای نمونه هم اکنون در بازار سرمایه 50 میلیون نفر در بازار سرمایه فعالیت می کنند، نیاز به گزارش های مالی قابل اتکا افزایش یافته است و بدون گزارش شفاف نمی توان شاهد حضور فعالان بود.

انتشار 23 هزار اطلاعیه شفاف سازی ناشران در 6 ماه

عشقی اظهار داشت: هم اکنون 800 ناشر در بازار سرمایه فعالیت می کنند که در 6 ماهه ابتدایی امسال 23 هزار اطلاعیه منتشر کردند و بیش از یک‌هزار نهاد مالی در بازار سرمایه فعالیت دارند که خود مشمول دستورالعمل‌ها می‌شوند و از آنها استفاده می کنند.

وی خاطرنشان‌کرد: باید در حوزه اطلاعات و گزارشگری مالی فعالیت کنیم و این گزارش ها باید به‌موقع باشند.

اهمیت ارتقای کیفیت گزارش‌های حسابرسی

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: کیفیت گزارش‌های حسابرسی خوب نیست و برای رفع این مشکل به دنبال این هستیم تا هزینه حسابرسی به صورت واقعی پرداخت شود.

وی اظهار داشت: آمادگی داریم تا با همکاری جامعه حسابداری، مدلی برای اصلاح رویه دستورالعمل تدوین و ضروری است بر کیفیت گزارش‌های حسابرسی تمرکز کنیم.

وجود 53 موسسه حسابرسی معتمد

عشقی بیان‌داشت: هم اکنون موسسات حسابرسی معتمد در سازمان بورس 53 موسسه است که 20 درصد جامعه حسابداری را شامل می شود و با توجه گسترش بازار سرمایه امیدواریم موسسات بیشتری شرایط درج شده در دستور العمل را داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه باید حرفه حسابداری با موضوعات محیطی هماهنگ شود، ادامه‌داد: موسسات حسابرسی باید در استقرار حاکمیت شرکتی که بازار سرمایه در این حوزه مشکلاتی دارد، کمک کنند و اقدامات موثری انجام دهند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: در بازار سرمایه در نظر داریم رتبه بندی حاکمیت شرکتی را عملیاتی کنیم که با کمک حسابرسان محقق می شود.

مرجع: پایگاه خبری بازار سرمایه