کارنامه هفتگی حقیقی‌ و حقوقی‌های بازار

کارنامه هفتگی حقیقی‌ و حقوقی‌های بازار
خلاصه اخبار

فهرست عناوین معامله‌ گران خرد بازار در حالی تغییرمالکیت‌ها در روز چهارشنبه را در اختیار گرفتند که موفق شدند در نخستین هفته دی‌ماه، خالص خرید مثبت را در کارنامه خود ثبت کنند. در معاملات این هفته بیش از 22میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد. به گزارش سیگنال به نقل […]

معامله‌ گران خرد بازار در حالی تغییرمالکیت‌ها در روز چهارشنبه را در اختیار گرفتند که موفق شدند در نخستین هفته دی‌ماه، خالص خرید مثبت را در کارنامه خود ثبت کنند. در معاملات این هفته بیش از 22میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای بورس، جزییات جابه‌جایی‌های صورت گرفته در طول نخستین هفته دی‌ماه نشان از آن دارد که در معاملات روز شنبه بیش از 26میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی جابه‌جا شد. این روند در معاملات روز یکشنبه با خالص خرید 14میلیارد تومانی حقیقی‌ها همراه شد.
اما برتری سهامداران خرد دوام چندانی نداشت و مسیر نقدینگی در معاملات روز دوشنبه به سمت پرتفوی حقوقی‌ها تغییر مسیر داد. بر این اساس خالص خرید 14.5میلیارد تومانی در جریان روز دوشنبه و 3میلیارد تومانی در روز سه‌شنبه به نفع حقوقی‌ها ثبت شد. این در حالی است که معاملات روز چهارشنبه با جابه‌جایی 52میلیارد تومانی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی خاتمه یافت و بدین ترتیب برآیند جابه‌جایی‌ها در نخستین هفته دی‌ماه با خالص خرید 22میلیارد تومان حقیقی‌ها دنبال شود.

داد و ستدهای روز چهارشنبه

الف) بانک‎‌ها و موسسه‌های اعتباری: همانطور که عنوان شد در معاملات امروز حدود 52میلیارد تومتان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد. در این میان بیشترین حجم خرید سهامداران خرد در نمادهای بانکی بود. بر این اساس خالص خرید حقیقی‌ها در گروه بانکی به حدود 38میلیارد تومان رسید. بخش عمده‌ای از خریدهای مزبور نیز در جمع‌آوری سهام بانک ملت بود؛ به‌طوری‌که 30میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی حقیقی‌های «وبملت» افزوده شد.
در این میان به دنبال تقاضای بالای حقیقی‌ها، عرضه‌هایی از سوی سهامداران عمده شرکت صورت گرفت؛ به‌طوری‌که 20میلیون سهم از سوی صندوق سرمايه‌گذاری بازارگردانی ملت و 10میلیون سهم نیز توسط صندوق سرمايه‌گذاری يكم كارگزاری بانک كشاورزی خریداری شد.
بانک تجارت نیز دیگر نماد بانکی بود که مورد توجه سهامداران خرد قرار گرفت. به این ترتیب خالص خرید حقیقی‌ها در نماد «وتجارت» به بیش از 6میلیارد تومان رسید. در ادامه نیز خرید سهام پست بانک ایران قرار داشت که با جابجایی 3.7میلیارد تومانی نقدینگی به پرتفوی حقیقی‌ها همراه شد. در این میان شركت پرشيان فولاد به عنوان سهامدار عمده در «وپست» ، عرضه 23میلیون سهم را رقم زد.
این در حالی است که بانک صادرات از حمایت سهامدار عمده برخوردار شد؛ گروه مالی سپهرصادرات و صندوق سرمايه‌گذاری بازارگردانی سپهرصادرات در مجموع حدود 10میلیون سهم «وبصادر» را خریداری کردند.
ب) شرکت‌های معدنی: در میان نمادهای معدنی نیز امروز توسعه معدنی و صنعتی صبانور شاهد تداوم خرید توسط سهامدار عمده بود. بر این اساس 150هزار سهم «کنور» از سوی صندوق سرمايه‌گذاری بانک گردشگری خریداری شد.
توسعه معادن و فلزات نیز با خرید سهم سوی صندوق توسعه معادن وفلزات آرمان روبرو شد. بر این اساس 1.5میلیون سهم «ومعادن» توسط این حقوقی خریداری شد.
ج) شرکت‌های پالایشی: در بازار امروز خالص تغییر مالکیت حقیقی‌ها در میان نمادهای پالایشی به 5 میلیارد و 500 میلیون تومان رسید. در این میان پالایش نفت تبریز با خرید حدود 300هزار سهم توسط صندوق سرمايه‌گذاری گنجينه زرين شهر روبرو شد.
د) شرکت‌های پتروشیمی: در میان نمادهای پتروشیمی‌ها نیز تغییر مالکیت 4 میلیارد و 200میلیون تومانی به نفع معامله‌گران حقوقی صورت گرفت. در این روز شركت سرمايه‌گذاری مدبران اقتصاد به عنوان سهامدار عمده در «پترول» اقدام به خرید 800هزار سهم کرد.
گروه صنعتی پاكشو نیز دیگر نماد این گروه بود که خرید 75هزار سهم از سوی صندوق سرمايه‌گذاری بادرآمدثابت اميدانصار و 16میلیون سهم توسط شركت سرمايه‌گذاری توسعه صنايع گلرنگ را تجربه کرد.
این در حالی است که پتروشیمی شیراز با عرضه سنگین از سوی سهامدار عمده مواجه شد. در این روز 10میلیون سهم مزبور توسط شركت سرمايه‌گذاری مدبران اقتصاد به فروش رفت.