کارمزد تراکنش‌های بیت کوین به پایین‌ترین مقدار سه سال گذشته رسید/ اثرگذاری بالای لایتنینگ و سگویت !

کارمزد تراکنش‌های بیت کوین به پایین‌ترین مقدار سه سال گذشته رسید/ اثرگذاری بالای لایتنینگ و سگویت !
خلاصه اخبار

فهرست عناوین کارمزدهای تراکنش بیت‌کوین به تازگی به مبلغی بی‌سابقه در سه سال اخیر کاهش یافته است. با توجه به داده‌های BitInfoCharts، میانگین کارمزد تراکنش‌ها در مهم‌ترین شبکه‌ی ارزهای دیجیتال (شبکه‌ی بیت کوین) تنها ۰.۰۲۹ دلار است. به گزارش سیگنال به نقل از ارزدیجیتال، همان‌طور که کوین روک (Kevin Rooke) محقق انجمن کریپتو، در صفحه‌ی […]

کارمزدهای تراکنش بیت‌کوین به تازگی به مبلغی بی‌سابقه در سه سال اخیر کاهش یافته است. با توجه به داده‌های BitInfoCharts، میانگین کارمزد تراکنش‌ها در مهم‌ترین شبکه‌ی ارزهای دیجیتال (شبکه‌ی بیت کوین) تنها ۰.۰۲۹ دلار است.

به گزارش سیگنال به نقل از ارزدیجیتال، همان‌طور که کوین روک (Kevin Rooke) محقق انجمن کریپتو، در صفحه‌ی توییترش گفته است؛ شبکه‌ی بیت‌کوین از اکتبر ۲۰۱۵ یعنی زمانی که با قیمت ۲۷۰ دلار معامله‌ می‌شد، چنین کارمزد کمی نداشته است.

همان‌طور که این محقق نیز درباره‌ی توییت خود توضیح می‌دهد، این بدان معنا نیست که شبکه به نسبت سه سال پیش، تراکنش‌های کمتری را پردازش می‌کند بلکه این میزان با ۷۵ درصد افزایش هم رو به رو بوده، اما این کار را با کارایی به مراتب بهتری انجام می‌دهد.
بر اساس آمار موجود، شبکه‌ی بیت کوین روزانه بین ۲۰۰,۰۰۰ تا ۲۵۰,۰۰۰ تراکنش پردازش می‌کرد. با پیشرفت‌هایی مانند سگویت (SegWit) که در آگوست ۲۰۱۷ معرفی شد و جداسازی بخش بزرگی از داده‌ها در هر تراکنش، امکان پردازش تراکنش‌های بیشتری به وجود آمد.
توضیح مترجم: سگویت با جداسازی امضای تراکنش‌ها، سایز بلاک را افزایش داده و بدین ترتیب تراکنش‌های بیشتری می‌توانند درون یک بلاک قرار بگیرند.

شبکه‌ی لایتنینگ (Lightning)، راه حل مقیاس‌پذیری لایه‌ی دو نیز به رشد شبکه‌ی بیت کوین کمک کرد. داده‌های وبسایت ۱ml.com نشان می‌دهند، ظرفیت کلی آن بیش از ۵۵۷ BTC است که ارزشی معادل ۲.۲۶ میلیون دلار دارد. این شبکه در حال حاضر ۵,۱۵۰ نود و بیش از ۱۸,۵۰۰ کانال پرداخت دارد. با وجود آنکه تراکنش‌های لایتنینگ مستقیما بر روی بلاک چین اجرا نمی‌شوند، پروتکل لایه‌ی دوم موجب کاهش تعداد تراکنش‌های درون زنجیره‌ای می‌شود.
زمانی که لایتنینگ راه‌اندازی شد، کاربر پسند نبوده و روند پذیرشی کند با سرعت ثابتی داشت. برخی باور دارند، به تدریج که راه‌ حل‌های کاربر پسندتر و جدیدتری توسعه می‌یابند،به پتانسیل واقعی خود خواهد رسید. توسعه دهندگان به تازگی یک کیف پول شبکه‌ی لایتنینگ بیت کوین توسعه داده‌اند که استفاده از آن آسان است.

پیش از آن در دسامبر ۲۰۱۷، شبکه‌ی بیت کوین بیش از ۴۵۰,۰۰۰ تراکنش در هر روز پردازش می‌کرد و با توجه به این حجم داده‌، کند شده بود که در نتیجه زمان مورد نیاز برای پردازش هر تراکنش در کنار کارمزد آنها افزایش می‌یافت. در آن زمان میانگین کارمزد تراکنش بیت کوین به ۳۴ دلار رسیده بود.

نکته‌ی آخر که باید در نظر گرفته شود سال بازار نزولی‌ای است که اکوسیستم ارزهای دیجیتال از آن گذشت. در دسامبر ۲۰۱۷، قیمت بیت کوین به بیش از ۱۹,۰۰۰ دلار رسید اما در ۲۰۱۸ به ۳,۲۰۰ دلار تنزل یافت و اکنون با قیمت حدود ۴,۰۰۰ دلار معامله می‌شود.

کاهش قابل توجه قیمت بیت کوین، بسیاری از سرمایه‌گذاران را از این صنعت دور کرد و این به نوبه‌ی خود منجر به کاهش تراکنش‌های با کارمزد بالا شد. میانگین کارمزد تراکنش بیت کوین در حال حاضر کمی کمتر از ۰.۱۸ دلار است.