چرا پیروی از تحریم‌های تجاری علیه ایران برای عراق سخت است؟

چرا پیروی از تحریم‌های تجاری علیه ایران برای عراق سخت است؟
خلاصه اخبار

ایران همسایه عراق و یکی از بزرگترین شرکای تجاری این کشور است که باعث می‌شود کار آمریکا برای مجاب کردن عراق به اجرای تحریم ها علیه ایران سخت تر شود.

به گزارش سیگنال به نقل از خبرگزاری تسنیم، پس از این که پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به عراق رفت تا این کشور را تشویق به توقف تجارت با ایران کند، یک هیئت ایرانی برای شرکت در یک کنفرانس تجاری وارد عراق شدند. این دو کشور عمیقاً درگیر تجارت هستند .
پمپئو در بازدید از عراق رهبران این کشور را تحت فشار قرار داد تا از تحریم‌های تجاری علیه ایران تبعیت کنند ولی ایران همسایه عراق و یکی از بزرگترین شرکای تجاری این کشور است که باعث می‌شود تحریم‌ها برای عراق سخت‌تر شوند .
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه عراق در کنفرانس تجاری عراق گفت:« روابط تاریخی عمیقی بین ایران و عراق وجود دارد و امروز این روابط قوی تر هم شده اند. هیچ کس نمی تواند آنها را بشکند».
وی پیشنهاد داد که تاجران عراقی بدون ویزا وارد ایران شوند تا تعداد مناطق معاف از عوارض گمرکی افزایش یابد و سرمایه‌گذاری بیشتری در صنعت نفت و گاز عراق صورت گیرد. هدف تحریم های آمریکا که در نوامبر اجرایی شد بخش نفت، بانکداری و کشتیرانی ایران است. کاخ سفید اعلام کرد هدف اصلی تحریم ایران مذاکرات دوباره در مورد برنامه هسته ای این کشور و محدود کردن آن است .
عراق و ایران سالانه 12 میلیارد دلار تجارت با هم دارند. عراق به آمریکا اعلام کرده که به برق و گاز طبیعی ایران نیاز دارد و نمی‌تواند به سرعتی که آمریکا می‌خواهد جایگزینی برای آن پیدا کند. عراق تقاضای معافیت از تحریم‌های ایران را داشت و آن را دریافت کرد .
مواد غذایی در لیست تحریم‌های آمریکا قرار ندارند ولی چون انتقال پول به ایران منع شده تمام شرکت ها تحت تاثیر قرار می گیرند. محصولات گروه تولیدی غذای ایرانی سولیکو در تمام سوپرمارکت های عراق یافت می‌شود. رضا ناطقی، مدیر این شرکت گفت:« 1500 عراقی در کارخانه مواد غذایی و مراکز توزیع کار می کنند. این تحریم ها ممکن است توسعه کار را کند ولی جلوی آن را نمی گیرد» .
یکی دیگر از افرادی که در این کنفرانس حضور داشت، یک تاجر عراقی بود که برای یک شرکت ساختمانی ایرانی کار می‌کرد. شرکت او پروژه های زیربنایی در جنوب عراق دارد .
او گفت که می توان راه حلی برای اکثر ممنوعیت‌های تجاری پیدا کرد. در عراق سیستم بانکداری قانونی تحت شعاع رونق تجارت با انتقال های غیر قانونی پول قرار گرفته است. سیستم بانکی غیر قانونی در عراق بسیار بزرگتر ، توانمند تر و سریع تر از سیستم بانکی قانونی است .