پیش بینی واردات روزانه ۱۰۰ میلیون دلار بنزین با ادامه روند فعلی مصرف تا سال ۱۴۲۱

پیش بینی واردات روزانه ۱۰۰ میلیون دلار بنزین با ادامه روند فعلی مصرف تا سال ۱۴۲۱
خلاصه اخبار

فهرست عناوین مدیرعامل شرکت ملی پالایش و فرآوده‌های نفتی گفت: اگر روند فعلی رشد سالانه مصرف بنزین ادامه یابد در سال ۱۴۱۲ کسری ۱۹۰ میلیون لیتر بنزین در روز خواهیم داشت که این به معنای واردات روزانه ۱۰۰ میلیون دلار بنزین است. به گزارش سیگنال به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علیرضا صادق آبادی […]


مدیرعامل شرکت ملی پالایش و فرآوده‌های نفتی گفت: اگر روند فعلی رشد سالانه مصرف بنزین ادامه یابد در سال ۱۴۱۲ کسری ۱۹۰ میلیون لیتر بنزین در روز خواهیم داشت که این به معنای واردات روزانه ۱۰۰ میلیون دلار بنزین است.

به گزارش سیگنال به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علیرضا صادق آبادی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در نشست خبری که به مناسبت به بهره برداری رسیدن فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در محل این پالایشگاه برگزار شد، اظهار داشت: میانگین تولید بنزین پایه کشور در سال 96 به میزان 67.27 میلیون لیتر در لیتر بوده که این رقم به طور متوسط از ابتدای سال جاری تا 18 دی ماه به 87.95 میلیون لیتر در روز رسیده است.
وی با بیان اینکه تا پیش از بهره برداری از فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس ظرفیت تولید بنزین بین 95 تا 97 میلیون لیتر در روز بوده گفت: اکنون ظرفیت تولید بنزین کشور با بهره‌برداری از این فاز به حدود 105 میلیون لیتر در روز رسیده است.
معاون وزیر نفت افزود: همچنین در خصوص گازوئیل میانگین تولید روزانه این فرآورده نفتی درسال 96 به میزان 94 میلیون لیتر در روز بوده که از این رقم 21 میلیون لیتر آن با استاندارد یورو 4 بوده است؛ همچنین متوسط تولید گازوئیل کشور از ابتدای سال جاری تا روز گذشته 100 میلیون لیتر در روز بوده و متوسط تولید گازوئیل با استاندارد یورو4 نیز درسال جاری به 28 میلیون لیتر در روز رسیده است.
صادق آبادی با بیان اینکه تولید فعلی گازوئیل یورو4 در کشور 40 میلیون لیتر در روز است گفت: با تکمیل فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بخش تولید گازوئیل تا پایان سال جاری 12 میلیون لیتر به تولید گازوئیل یورو4 کشور افزوده خواهد شد و با تولید روزانه 52 میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد یورو4 بیشتر گازوئیل عرضه شده در بخش حمل و نقل را با این استاندارد انجام می‌دهیم.
وی ادامه داد: با افزایش کیفیت گازوئیل تولیدی کشور درصد گوگرد موجود در گازوئیل از 10 هزار ppm به 50 ppm رسیده است.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه متوسط مصرف بنزین کشور از ابتدای سال جاری تا امروز 87 میلیون لیتر در روز بوده، گفت: اکنون با تولید 105 میلیون لیتر بنزین در روز و متوسط مصرف 87 میلیون لیتر حاشیه امن خوبی برای تولید و عرضه بنزین در کشور داریم. اما باید توجه داشت که اصلاح الگوی مصرف بنزین ضروری است و اگر روند رشد سالانه بنزین به مقدار 7تا8 درصد فعلی ادامه یابد، در سال 1412 کسری 190 میلیون لیتر بنزین در روز خواهیم داشت که این به معنای واردات روزانه 100 میلیون دلار بنزین در هر روز است.
صادق آبادی تصریح کرد: اگر بخواهیم این کسری 190 میلیون لیتری بنزین در سال 1412 را که در صورت ادامه روند رشد فعلی مصرف بنزین در هر سال به آن می‌رسیم را با سرمایه گذاری در احداث پالایشگاه‌ها جبران کنیم نیاز به حدود 100 میلیون دلار سرمایه گذاری در این بخش داریم و باز هم این موضوع نشان می‌دهد که چقدر اصلاح الگوی مصرف در بخش بنزین ضروری است.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص بدهی مالیاتی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، گفت: ما هیچ بدهی جاری مالیاتی نداریم چرا که درآمدهایمان را مستقیم به خزانه واریز می‌کنیم و پس از کسر سهم هدفمندی و مالیات بر ارزش افزوده نهایتا بودجه عملیاتی ما پرداخت می‌شود و به طور قاطع می‌گویند که از سال 95 تا امروز شرکت هیچ بدهی جاری مالیاتی نداشته است اما رقمی به عنوان بدهی مالیاتی قبل از سال 95 وجود دارد.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه بودجه سالانه ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی 309 میلیارد دلار است گفت: بیش از 99 درصد این مبلغ مربوط به تسویه پول نفت خامی است که به عنوان خوراک در پالایشگاه‌ها مصرف می‌شود.
صادق آبادی افزود: در حال حاضر یک میلیون و 750 هزار بشکه ظرفیت پالایش نفت خام در پالایشگاه‌های کشور داریم که با احتساب ظرفیت 360 هزار بشکه‌ای پالایشگاه میعانات گازی در مجموع حدود 2 میلیون و 100 هزار بشکه ظرفیت پالایش روزانه داریم که اگر تأمین این میزان سوخت را در هر بشکه 50 دلار هم درنظر بگیریم مجموع آن عدد قابل توجهی می‌شود که در بودجه جاری شرکت به آن توجه شده است.
وی از در دست پیگیری بودن احداث فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس خبر داد و گفت: این فاز مشابه فاز سوم و با ظرفیت پالایش 120 هزار بشکه میعانات گازی در روز احداث می‌شود که مدت زمان اجرای آن بعد از فیکس شدن منابع مالی بین 24 تا 36 ماه خواهد بود.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و فرآورده‌های نفتی در خصوص قاچاق سوخت اذعان داشت: قاچاق سوخت پدیده‌ای است که مبارزه با آن کار یک سازمان نیست و هم اکنون هم به کارگروه مقابله با قاچاق سوخت در کشور فعال است متشکل از سازمان‌های مختلفی است.
صادق آبادی تصریح کرد: در خصوص احکام قاچاق و اعداد و ارقام متفاوتی گفته می‌شود که خودم تا 40 میلیون لیتر در روز هم شنیده‌ام اما نمی‌توان گفت به طور دقیق چقدر است چرا که زمانی می‌توان مقدار چیزی را اندازه گرفت که آن چیز در ید کنترل باشد که اگر اینگونه بود می‌توانستیم جلوی رخداد آن را بگیریم اما در خصوص قاچاق سوخت هیچ کنترلی روی آن وجود ندارد.
وی افزود: اگر فرض کنیم 20 میلیون لیتر در روز قاچاق سوخت داریم این به معنای فعالیت مستمر و تردد یک ناوگان متشکل از 5 هزار نفت کش است که واضح است چنین چیزی امکان عملیاتی بودن ندارد و اگر میزان قاچاق را 40 میلیون لیتر در روز فرض کنیم منطقا شدنی نیست.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه در سال 95 قیمت تکلیفی بنزین با قیمت فوب خلیج فارس منطبق شد، گفت: میزان مصرف بنزین در سال 95 را می‌توان میزان مصرف خالص بنزین دانست که هیچ مقدار قاچاقی در آن نبوده؛ در واقع میزان مصرف بنزین که درسال 95 به طور متوسط 74.7 میلیون لیتر در روز بوده را می‌توانیم میزان مصرف خالص بنزین در کشور درنظرگرفته و با احتساب رشد 7 درصدی در هر سال برآورد کنیم که میزان طبیعی مصرف بنزین با پایه مصرف سال 95، در سال 97 باید حدود 84 میلیون لیتر در روز باشد که با احتساب مصرف 87 میلیون لیتری فعلی بنزین می‌توان گفت این تفاوت سه میلیون لیتری سقف قاچاق بنزین در حال حاضر است.
صادق آبادی با بیان اینکه در حال حاضر 17 میلیون خودرو و 5 میلیون موتورسیکلت در حال تردد در کشور داریم، گفت: در کجای دنیا با حدود 20 میلیون خودرو 87 میلیون لیتر بنزین در روز مصرف می‌شود و این میزان مصرف بنزین که در ایران رخ می‌دهد در دنیا بی نظیر است.
وی افزود: خودروسازان بزرگ اگر خودرویی تولید کنند که در پیمایش هر 100 کیلومتر بیش از 5 لیتر بنزین مصرف کنند نمی‌توانند آن خودرو را بفروشند و حتی با استفاده از ظرفیت‌های جدید متنوع سازی سوخت امروز شاهد تولید
خودروهایی با مصرف دو لیتر بنزین در هر 100 کیلومتر پیمایش هستیم اما خودروسازان داخلی هنوز خودروهایی با مصرف 14 یا 15 لیتر در هر 100 کیلومتر پیمایش تولید می‌کنند که این درست نیست.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و فرآورده‌های نفتی در پاسخ به سوالی در خصوص زمان الزامی شدن استفاده از کارت سوخت، گفت: کارت سوخت زمانی معنا پیدا می‌کند که قرار باشد بنزین سهمیه بندی شود و طبیعتا سهمیه بندی بنزین نیز به معنای دو نرخی شدن آن است؛ با توجه به اینکه هنوز تصمیمی برای سهمیه بندی بنزین گرفته نشده است الان استفاده از کارت سوخت توجیه پذیر نیست. اما شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و مجموعه وزارت نفت هیچ گاه اعلام نکردند که مردم نمی‌توانند از کارت سوخت شخصی خود استفاده کنند.
صادق آبادی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص تأثیر بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس در جلوگیری از واردات بنزین گفت: اگر این پالایشگاه احداث نمی‌شد در آبان سال 96 وارداتی به میزان 63 میلیون لیتر در روز نیاز داشتیم. در حالی که با بهره‌برداری از این پالایشگاه از مهرماه امسال واردات بنزین در کشور متوقف شد و هم اکنون به دنبال صادرات بنزین هستیم به طوری که در ماه آینده با کشف قیمت در این زمینه اقدام می‌کنیم تا خریداران بتوانند نسبت به خرید بنزین از ایران تصمیم گیری کنند و مقدمات صادرات بنزین کشور فراهم شود.