پیش بینی بازگشت نفت ۷۰ دلاری در سال ۲۰۱۹

پیش بینی بازگشت نفت ۷۰ دلاری در سال ۲۰۱۹
خلاصه اخبار

پیش بینی میانگین قیمت نفت سخت است برخی هنوز فکر می‌کنند خودروهای الکتریکی به زودی نفت را از میدان خارج می کنند. این تصور بر قیمت نفت تاثیر می گذارد ولی انتظار می رود تا پایان سال ۲۰۱۹ استراتژی اوپک موثر واقع شود و دوباره شاهد نفت ۷۰ دلاری باشیم.


به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم ، با ورود به سال 2019 بازارهای انرژی و سهام یک بی ثباتی بی سابقه را تجربه می کنند. هر دو در پایان سال گذشته با سقوط ناگهانی شدیدی مواجه بودند ولی در سال جدید شروعی سریع داشتند .
6 ماه پیش وقتی قیمت نفت به بیش از 70 دلار در هر بشکه رسید، برخی پیش بینی های محافظه کارانه ای برای 2019 انجام دادند‌. تصور می شد افزایش قیمت نفت در 2019 کندتر شود ولی هیچ کس سقوط قیمت نفت را در نیمه دوم 2018 پیش بینی نمی کرد .
نفت خام وست تگزاس اینترمدیت در آخرین روز 2018 پس از کاهش 30 دلاری طی سه ماه گذشته 45.15 دلار در هر بشکه معامله شد. قیمت این نفت در پایان سال 15 دلار کمتر از ابتدای سال 2018 بود. در این بین فهرست موجودی نفت خام آمریکا تغییری نکرد .
به نظر پیش‌بینی کنندگان بدبین بازار، خودروهای الکتریکی مصرف نفت خام را تا حد زیادی پایین می‌آورند و ادامه رشد تولید نفت آمریکا باعث عرضه بیش از حد نفت به بازار می‌شود. آنها همچنین نگران یک رکود اقتصادی هستند .
اوپک در اینجا یک برگ برنده است. یک دلیل سقوط قیمت نفت این بود که ترامپ عربستان را متقاعد کرد تولید را افزایش دهد تا جبران نفت از دست رفته ایران در جریان تحریم‌ها شود. ولی در لحظه آخر دولت ترامپ به واردات کنندگان نفت ایران معافیت داد. این معافیت ها قرار است تنها 180 روز ادامه یابد ولی ناگهان نفت زیادی را وارد بازار کردند .
عربستان عصبانی شد و فوراً تولید نفت را کاهش داد.در اجلاس بعدی اوپک توافق شد برای تعادل بازار تولید نفت کاهش یابد. به نظر می رسد این استراتژی در 2019 موفقیت آمیز باشد اوپک هنوز قدرت قیمت گذاری خود را از دست نداده است. احتمالا موفقیت قبلی آنها باز هم تکرار میشود. اداره اطلاعات وزارت انرژی آمریکا میانگین قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت را 54 دلار در هر بشکه در 2019 پیش‌بینی می‌کند که به نظر بسیار محافظه کارانه می رسند .
پیش بینی میانگین قیمت نفت سخت است برخی هنوز فکر می‌کنند خودروهای الکتریکی به زودی نفت را از میدان خارج می کنند. این تصور بر قیمت نفت تاثیر می گذارد ولی انتظار می رود تا پایان سال استراتژی اوپک موثر واقع شود و دوباره شاهد نفت 70 دلاری باشیم .
تولید نفت آمریکا از 2011 افزایش شدیدی داشته است و این افزایش در هیچ سالی به بزرگی 2018 نبوده است. تولید داخلی نفت آمریکا در 2018 ، 1.5 میلیون بشکه در روز بود. گرچه انتظار می‌رود تولید نفت آمریکا در 2019 هم رشد داشته باشد ولی به خاطر قیمت پایین نفت در آغاز سال و احتمال رکود اقتصادی به خاطر درگیری های تجاری، این رشد کندتر خواهد بود .
میانگین قیمت وست تگزاس اینترمدیت در 2018 ، 65.23 دلار در هر بشکه بود. با توجه به اینکه ما سال جدید را 20 دلار پایین‌تر شروع کردیم، احتمالا میانگین قیمت نفت در 2019 بالاتر از این حد نخواهد رفت‌. در عوض به نظر می رسد قیمت بنزین در پایان سال جاری بیشتر از 2.36 دلار در هر گالن پایان 2018 خواهد بود .
در کل، با کند شدن رشد تولید نفت آمریکا، قیمت نفت به خاطر اقدامات اوپک افزایش خواهد یافت .