پیش‌بینی نفت ۶۰ تا ۶۲ دلاری در ۲۰۱۹

پیش‌بینی نفت ۶۰ تا ۶۲ دلاری در ۲۰۱۹
خلاصه اخبار

مدیر اجرایی شرکت انی ایتالیا گفت که محدوده قیمت نفت بین ۶۰ تا ۶۲ دلار در هر بشکه خواهد بود.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم  ، بزرگترین تولید کننده ایتالیا و وزیر انرژی عمان پیش‌بینی می‌کنند آخرین جهش قیمت نفت ثابت بماند.
قیمت نفت بیش از 20 درصد از پایین‌ترین حد دوساله در ماه دسامبر افزایش یافته است. محمد الرمحی، وزیر نفت عمان گفت که قرارداد بین اوپک و متحدانش که شامل روسیه و عمان هم می‌شود، قیمت نفت را روی 60 دلار در هر بشکه نگه داشته است. کلادیو دسکالزی، مدیر اجرایی شرکت انی ایتالیا گفت که محدوده قیمت نفت بین 60 تا 62 دلار در هر بشکه خواهد بود.
دسکالزی گفت: «‌به‌نظر من تقاضا برای هیدروکربن‌ها همچنان رو به رشد است. وقتی درمورد 1.3 تا 1.4 میلیون بشکه در روز صحبت می‌کنیم یعنی تقاضا همچنان وجود دارد».
چند هفته پیش با سقوط قیمت نفت برنت به زیر 50 دلار در هر بشکه، وزرای اوپک به سرمایه‌گذاران یادآوری کردند که باید عرضه را مهار کنند. به‌نظر می‌رسد این پیام و روشن شدن دورنمای مذاکرات تجاری چین و آمریکا مفید بوده و قیمت نفت را به بالای 60 دلار در هر بشکه رسانده و به گفتگوها در مورد نشست اضطراری اوپک پایان داده است.
وزیر انرژی امارات گفت به نشست اضطراری که در ماه دسامبر درباره آن صحبت کرده بود، اشاره کرد و گفت: «فکر نمی‌کنم نیازی به این نشست باشد. بازار رو به بهبود است و رو به جلو می‌رود، این یعنی تعادل در سه‌ماهه اول سال».
انتظار می‌رود بی‌ثباتی که یکی از ویژگی‌های بازارهای مالی در سال گذشته بود، برای نفت در 2019 ادامه یابد. طبق گفته دسکالزی، اگر مصرف‌کنندگان فاصله‌ای بین عرضه و تقاضا ببینند، قیمت نفت دوباره به بالاتر از 60 دلار در هر بشکه می‌رسد. ولی رمحی حتی نفت بین 50 تا 80 دلار در هر بشکه را پیش‌بینی می‌کند.
اوپک توافق کرد برای حمایت از قیمت نفت تولید را کاهش دهد. این گروه و متحدانش در ماه جاری طبق توافق 1.2 میلیون بشکه از تولید خود را کاهش می‌دهند تا عرضه بیش از حد نفت به بازار را متوقف کنند و بازار را متعادل سازند. وزیر انرژی عربستان در روز چهارشنبه گفت تولید کنندگان قبلاً تولید را 600 هزار بشکه در روز کاهش داده بودند.
ولی یک بار دیگر عرضه جهانی نفت مشروط به تصمیم‌هایی است که در مورد معافیت‌های ایران توسط دولت ترامپ گرفته می‌شود.
اگر تحریم‌های آمریکا صادرات نفت ایران را مهار کند، بازار مختل می‌شود و اوپک باید پاسخگو باشد. رمحی گفت: «همه ما تعهد داریم که مطمئن شویم عرضه آسیب نمی‌بیند. اگر عرضه بیش از حد صورت گیرد ما آن را کاهش می‌دهیم».