پیاده‌سازی ۵ مدل آزمایشی رمزارز/ نگاه مثبت بانک مرکزی به بلاکچین

پیاده‌سازی ۵ مدل آزمایشی رمزارز/ نگاه مثبت بانک مرکزی به بلاکچین
خلاصه اخبار

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تاکنون چهار تا پنج مدل آزمایشی رمزارز پیاده‌سازی شده و تصمیم‌گیری در این حوزه برای فعالیت آن‌ها با بانک مرکزی است.

به گزارش سیگنال به نقل از ایبِنا، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه هشتمین همایش بانک‌داری الکترونیک و نظام‌های پرداخت در جمع خبرنگاران درخصوص قطع سیم‌کارت‌های فرستنده پیامک‌های مزاحم، اظهار کرد: سامانه جدید سازمان تنظیم مقررات که برای شناسایی پیامک‌های مزاحم آغاز به کار کرد، از همان روز نخست ۸۵۰۰ سیم کارت فعال فرستنده پیامک‌های مزاحم را شناسایی و قطع کرد.

، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه هشتمین همایش بانک‌داری الکترونیک و نظام‌های پرداخت در جمع خبرنگاران درخصوص قطع سیم‌کارت‌های فرستنده پیامک‌های مزاحم، اظهار کرد: سامانه جدید سازمان تنظیم مقررات که برای شناسایی پیامک‌های مزاحم آغاز به کار کرد، از همان روز نخست ۸۵۰۰ سیم کارت فعال فرستنده پیامک‌های مزاحم را شناسایی و قطع کرد.

وی افزود: میانگین روزهای بعد به حدود ۵۰۰ سیم کارت رسیده و روز به روز کاهش پیدا می‌کند و مجموعا ۹۰۰۰ سیم کارت تاکنون قطع شده است.

به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پایش‌ها نشان می‌دهد که ارسال این پیامک‌های مزاحم تا حدود ۹۰ درصد کاهش پیدا کرده و شکایات مردمی نیز کاهش چشم‌گیری داشته، البته هنوز کامل از بین نرفته اما وزارت ارتباطات پیگیر است تا به صفر برسد.

آذری جهرمی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر رویکرد بانک مرکزی درخصوص بلاک‌چین و مقاومت این نهاد در مقابل آن، تصریح کرد: ذات بلاک‌چین تمرکز گریز و بانک مرکزی نهاد متمرکز تنظیم مقررات بانک‌داری است، بنابراین بلاک‌چین از لحاظ ساختاری در تعارض با بانک مرکزی است و نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که بانک مرکزی آن را ترویج کند، بلکه بانک مرکزی باید نحوه تعامل جدید خود را با این ساختار پیدا کند و آن‌چه از آن به عنوان مقاومت بانک مرکزی در برابر بلاک‌چین نام برده می‌شود، شاید واژه درستی نباشد و بانک مرکزی باید نحوه تعامل خود را پیدا کند.

وی ادامه داد: وقتی بانک مرکزی درخصوص بلاک‌چین همایش می‌گذارد، آن را به عنوان یک چالش مطرح می‌کند و به آن می‌پردازد، یعنی رویکرد آن خوب و مثبت است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به طراحی چند رمزارز ایرانی، گفت: در خصوص استفاده از این رمزارزها بانک مرکزی باید نظر دهد، اما به لحاظ تکنولوژیک، تاکنون چهار تا پنج مدل آزمایشی و پیاده‌سازی شده از رمزارز وجود دارد و تصمیم‌گیری در این حوزه برای فعالیت آن‌ها با بانک مرکزی است که الان رویکرد اولیه خود را روی سایت این بانک منتشر کرده و کسب نظرات فعالان صنعت را می‌کند که در پایان رویکرد نهایی بانک مرکزی با رمزرزها مشخص شود.

آذری جهرمی درباره احتمال رفع فیلتر تلگرام نیز، تصریح کرد: درباره تلگرام باید دستگاه قضایی تصمیم‌گیری کند و آخرین اظهارنظری هم که ما در رابطه با آن شنیدیم این بود که دادستانی اعلام کرد که علل فیلترینگ هنوز برطرف نشده که بخواهیم رفع فیلتر کنیم و چیزی هم هنوز به ما ابلاغ نشده است.