پایان خوش برای بورس ۹۷

پایان خوش برای بورس ۹۷
خلاصه اخبار

مدیرعامل شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان، روند بازار را در روزهای منتهی به پایان سال “صعودی” پیش بینی کرد .

به گزارش سیگنال به نقل از سنا، گفت: در دو ماهه پایانی به نظر می‌رسد با بازاری صعودی رو به رو باشیم؛ از طرفی گزارش های ۹ ماهه مطلوب (به ویژه گروه پالایشی و دارویی)، همچنین اصلاح ساختار مالی گروه بانکی که یکی از اهداف دولت در ماه‌های اخیر بوده، می‌تواند روند صعودی بازار را ادامه دار کند. علاوه بر این افزایش احتمالی نرخ ارز در ماه‌های پایانی می‌تواند یکی از عوامل اثرگذار باشد.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که کدام صنایع ۹ ماهه بهتری را روانه بازار خواهند کرد، اظهار داشت: با توجه به بررسی های صورت گرفته به نظر می رسد عموم شرکت های دلاری از جمله فلزی، پالایشی و پتروشیمی گزارش های ۹ ماهه خوبی به بازار مخابره کنند.

صفری در عین حال با بیان اینکه موضوع اصلی، چشم انداز آتی شرکت‌ها خواهد بود افزود: در صورت ثبات شرایط، سودآوری شرکت‌های متانولی و فولادی در سال ۹۸ علی رغم گزارش های ۹ ماهه مناسب چندان مطلوب نخواهد بود.

وی ادامه داد: برخلاف این گروه، گروه پالایشی در صورتی که گزارش های ۹ ماهه خوبی به بازار ارائه دهند، آن هم در دوره‌ای که قیمت جهانی نفت نزول چشمگیری داشت و اسپرد محصولات اصلی از این کاهش متاثر شده بود، چشم انداز مناسب‌تری خواهند داشت.

مدیرعامل شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان در خصوص تاثیر قیمت های جهانی بر بازار هم گفت: نرخ‌های جهانی، تاثیر مستقیم بر سودآوری شرکت‌ها داشته است؛ به عنوان مثال متانول در ماه‌های اخیر کاهش قابل توجهی داشته و سودآوری شرکت‌های این گروه را با چالش جدی رو به رو کرده است. ولی به نظر می‌رسد وزن اصلی در کاهش ارزش سهام شرکت‌های این گروه و برخی از شرکت‌های فلزی، ریسک کاهش حجم تولید و فروش و افزایش هزینه‌های انتقال پول بوده، تا نرخ‌های بازار جهانی.

صفری در پاسخ به این سوال هم که روند خرید گروه های کالا محور، خودرویی و بانکی از سوی حقیقی ها چطور ارزیابی می شود بیان کرد: با توجه به تمایل دولت به اصلاح ساختار مالی این گروه، افزایش سرمایه از محل‌هایی از جمله تسعیر ارز و تجدید ارزیابی دارایی‌ها، روند صعودی شرکت‌ها را ادامه دار خواهد کرد. هر چه این موضوعات با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند، روند حرکتی این گروه پرشتاب‌تر خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفتگو با سنا درباره احتمال پایان جنگ تجاری چین و امریکا و تاثیر آن بر قیمت های جهانی نیز گفت: جنگ تجاری، هر دو کشور به ویژه چین را با چالش‌های جدی رو به رو کرده است، یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت نرخ‌های جهانی گروه کالایی جنگ تجاری و پیش بینی کاهش سطح تولیدات کشور چین و در نتیجه کاهش تقاضای جهانی گروه کالایی بوده است. لذا در صورت پایان جنگ تجاری یکی از عواملی که بر نرخ‌های گروه کالایی تاثیر منفی داشته مرتفع خواهد شد. همچنین از دیگر عوامل موثر می‌توان به سیاست فدرال رزرو در مورد نرخ بهره در سال ۲۰۱۹ اشاره کرد.