پالس دوگانه چین به طلای سیاه

پالس دوگانه چین به طلای سیاه
خلاصه اخبار

انتشار آماری از اقتصاد چین تاثیر دوگانه‌ای بر بازار نفت گذاشت، برخی آمار اقتصادی این کشور چشم‌انداز رشد تقاضا برای نفت را روشن می‌کرد و برخی دیگر موجب نگرانی از سمت تقاضای بازار می‌شد. از این رو با وجود اینکه نفت در معاملات روز گذشته در نهایت افزایش یافت، اما در میانه‌های روز نگرانی‌ها از اقتصاد چین، قیمت‌ها را قدری کاهش داد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد ، قیمت نفت‌خام برنت تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۷ به وقت تهران) ۲۰ سنت نسبت به آخرین معاملات روز جمعه افزایش یافت و حدود ۶۳ دلار بر بشکه معامله شد. نفت‎خام آمریکا نیز ۴سنت کاهش یافت و ۷۶/ ۵۳ دلار بر بشکه به فروش رسید. قیمت هر دو نفت شاخص نزدیک به رکورد دو ماهه‌ آنها قرار دارد. با وجود این نوسانات غالب پارامترهای موجود در بازار نشان از تداوم رشد قیمت نفت دارد، به‌طوری‌که برخی کارشناسان رسیدن متوسط نفت برنت به ۷۰ دلار بر بشکه را انتظار می‌کشند.

آمار چین و رشد تقاضای نفت

روز گذشته آماری از اقتصاد چین منتشر شد که نشان می‌داد رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۸ به کمترین سطح از سال ۱۹۹۰ یعنی ۲۸ سال اخیر رسیده است. این موضوع نگرانی از تاثیر افت اقتصادی این کشور بر رشد اقتصادی دنیا و کاهش تقاضا برای نفت را به همراه داشت و مقداری قیمت‌ها را کاهش داد.با این حال این نگرانی‌ها چندان دوام نداشت. اول اینکه با وجود کاهش ۲/ ۰ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۷، رشد اقتصادی چین ۶/ ۶ درصد اعلام شده که همچنان رقم بسیار بالا و قابل توجهی است. علاوه بر این، پیش از این انتظار می‌رفت افت شدیدتری در رشد اقتصادی چین رخ داده باشد و رقم ۲/ ۰ بیشتر از برآوردها بوده است. مایکل هوسون، تحلیلگر ارشد موسسه سی‌ام‌سی مارکت در این خصوص به رویترز گفته است: «هرچند این احتمال مطرح است که افت اقتصادی چین تحت تاثیر جنگ تجاری این کشور با آمریکا رخ داده باشد، اما بهتر است سرمایه‌گذاران به این نکته توجه داشته باشند که خیلی دشوار است که در ۱۰ سال آینده چین بتواند رشد اقتصادی را که در ۱۰ سال گذشته به دست آورده، مجددا تجربه کند. در واقع این مساله بسیار بدیهی است که اقتصاد با سرعت رشد کند و بعد از رسیدن به سطح مطلوبی به ثبات رسیده و رشد اقتصادی آنها به مرور رو‌به کاهش بگذارد.»

آماری که از صنعت نفت این کشور منتشر شد نیز از قیمت‌ها حمایت می‌کرد. به گزارش رویترز تولید نفت چین در سال ۲۰۱۸ برای سومین سال متوالی کاهش پیدا کرد. تولید سالانه نفت این کشور ۳/ ۱درصد کاهش یافته و به ۷۸/ ۳ میلیون بشکه در روز رسیده است. اما در دسامبر تولید نفت چین با افزایش فعالیت حفاری، ۲درصد بر مبنای سالانه رشد کرد و به حدود ۸۵/ ۳میلیون بشکه در روز رسید. از سوی دیگر آمار پالایشگاه‌های این کشور از رشد تقاضای نفت خبر می‌داد. پالایشگاه‌های نفت چین تحت تاثیر فعالیت غول‌های دولتی پالایشی با حداکثر ظرفیت کار کرده و در سال ۲۰۱۸ به رکوردی از خود به جا گذاشته‌اند. آماری که از سوی اداره ملی آمار چین منتشر شد، نشان داد پالایشگاه‌های نفت این کشور ۰۷/ ۱۲ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ نفت پالایش کرده‌اند که ۸/ ۶ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۷ رشد داشته‌اند. تولید این پالایشگاه‌ها در دسامبر نیز ۴/ ۴ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۷ رشد کرد و به ۰۵/ ۱۲ میلیون بشکه در روز رسید که نزدیک به رکورد پالایشی این کشور در اکتبر بود. شرکت ملی نفت چین (CNPC)‌ چین روز دوشنبه اعلام کرد حجم پالایش نفت این شرکت ۷/ ۴ درصد در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با سال پیش از آن افزایش یافت و به ۱۵/ ۴ میلیون بشکه در روز رسید.

آژانس بین‌المللی انرژی هفته گذشته به این موضوع تاکید کرده بود که رشد اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی نسبت به سال گذشته کاهش خواهد داشت اما این موضوع بر تقاضا برای نفت اثرگذار نخواهد بود. آژانس رشد تقاضای نفت در سال ۲۰۱۹ را ۴/ ۱ میلیون بشکه در روز برآورد کرده که ۱۰۰ هزار بشکه از رشد تقاضای سال ۲۰۱۸ بیشتر است. کارشناسان این سازمان اعلام کردند که با وجود کاهش رشد اقتصاد جهانی، کاهش قیمت‌ها سمت تقاضای بازار نفت را تقویت خواهد کرد. قیمت نفت‌خام برنت اوایل اکتبر سال پیش به بیش از ۸۶ دلار بر بشکه رسید، اما از آن پس تحت تاثیر عوامل مختلفی چون رشد تولید روسیه، عربستان و آمریکا، اعطای معافیت به خریداران نفت ایران و همچنین نگرانی از آینده جنگ تجاری چین و آمریکا رو به کاهش گذاشت و تا اواخر سال ۲۰۱۸ حدود ۴۰ درصد افت را تجربه کرد. اما از هفته آخر سال ۲۰۱۸ تا کنون قیمت‌ها مسیر صعودی نسبتا مداومی را تجربه کرده‌اند، به‌طوری‌که هر دو نفت شاخص نسبت به کف قیمتی اواخر سال ۲۰۱۸ حدود ۲۴ درصد رشد قیمت را به ثبت رسانده‌اند و بازار از لحاظ تکنیکال وارد فاز گاوی شده است.

تداوم رشد قیمت‌ها؟

در این میان اما انتظاراتی درخصوص کاهش سرعت رشد تولید آمریکا به وجود آمده به خصوص اینکه تعداد دکل‌های حفاری فعال در میادین نفتی این کشور در هفته گذشته ۲۱ مورد کاهش یافت، این تعداد کاهش دکل از فوریه ۲۰۱۶ بی‌نظیر بوده است. کارشناسان بر این باورند که کاهش قیمت نفت در ماه‌های آخر سال ۲۰۱۸ و رسیدن آن به زیر ۶۰ دلار موجب شده که تولیدکنندگان شیل فعالیت‌های خود را کاهش دهند و این می‌تواند سرعت رشد تولید آمریکا را در ۲۰۱۹ کاهش دهد، تولید نفت این کشور سال گذشته بیش از ۲ میلیون بشکه افزایش یافت.

ورود بازار به فاز گاوی، افزایش حجم قراردادهای خرید در بازار آتی، مذاکرات تجاری چین و آمریکا در راستای حل اختلافات، چشم‌انداز کاهش تولید نفت اوپک و متحدانش و نگرانی از ریسک‌های ژئوپلیتیک که سمت عرضه بازار نفت را تهدید می‎کند، موجب شده که بسیاری نسبت به تداوم رشد قیمت‌ها ابراز امیدواری کنند. به‌طور مثال وارن پترسون، تحلیلگر و استراتژیست آی‌ان‌جی بانک می‌گوید: «هیچ‌کس نمی‌تواند قیمت نفت در سطوح کنونی توجیه کند و به اعتقاد ما متوسط برنت در ۲۰۱۹ حدود ۷۰ دلار بر بشکه خولاهد بود. من نگران تنگناهای بیشتر عرضه در سال ۲۰۲۰ هستم.»