وزیر نفت عمان: آمریکا با پروژه انتقال گاز ایران به عمان مخالفت نکرده است

وزیر نفت عمان: آمریکا با پروژه انتقال گاز ایران به عمان مخالفت نکرده است
خلاصه اخبار

فهرست عناوین وزیر نفت عمان گفت که واشنگتن از کشورش نخواسته تا پروژه خط لوله گاز را با ایران متوقف کند و این مذاکرات ادامه دارد . به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم ، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با تأکید بر اصرار واشنگتن به مسدود کردن درآمد ایران گفت که آمریکا قصد […]

وزیر نفت عمان گفت که واشنگتن از کشورش نخواسته تا پروژه خط لوله گاز را با ایران متوقف کند و این مذاکرات ادامه دارد .

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم ، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با تأکید بر اصرار واشنگتن به مسدود کردن درآمد ایران گفت که آمریکا قصد ندارد معافیت‌های بیشتری برای واردات نفت از ایران پس از اعمال تحریم‌ها اعطا کند.
برایان هوک در یک کنفرانس صنعتی در ابوظبی گفت: «ما قصد نداریم هیچ معافیت یا استثنایی برای واردات نفت خام از ایران در نظر بگیریم».
واشنگتن پس از ازسرگیری تحریم‌ها بر بخش انرژی ایران در نوامبر، به 8 کشور خریدار نفت این کشور معافیت داد. این کشورها شامل چین، هند، ژاپن و کره جنوبی هم می‌شدند.
هوک گفت: «ایران در حال حاضر انزوای اقتصادی را که تحریم‌های ما بر آن اعمال کرده‌اند، کاملاً حس می‌کند. ما نمی‌خواهیم جلوی درآمدهای این رژیم را بگیریم».
وی مدعی شد: «80 درصد درآمدهای ایران از صادرات نفت است. این کشور بزرگترین حامی تروریسم است. ما می‌خواهیم پولی را که این رژیم برای این کار لازم دارد مسدود کنیم».
تنش‌های بین ایران و آمریکا از ماه مه شدت گرفته است. دونالد ترامپ در ماه مه از قرارداد اتمی برجام که در سال 2015 بین تهران و قدرت‌های بزرگ دنیا بسته شده بود، بیرون رفت و گفت این قرارداد به‌نفع ایران است و تحریم‌هایی را که طی برجام برداشته شده بودند دوباره اعمال کرد.
هوک گفت: «ما یک قرارداد جدید و بهتر با ایران می‌خواهیم و در این روند میلیاردها و میلیاردها دلار درآمد ایران را مسدود می‌کنیم تا با بحران نقدینگی مواجه شود».
وی اظهار داشت که جمهوری اسلامی بدون فشار بر سر میز مذاکره بازنمی‌گردد.
تهران مذاکره مجدد درباره معاهده اتمی را رد کرده و می‌گوید برنامه موشکی بالستیک آن که یک دلیل دیگر نگرانی برای واشنگتن و متحدان منطقه‌ای‌اش مثل اسرائیل و عربستان است، فقط جنبه دفاعی دارد.
هوک گفت: «واشنگتن از توقف واردات نفت چین از ایران خوشحال است و انتظار کاهش‌های بیشتری را در صادرات نفت ایران دارد. ما تازه شروع کرده‌ایم».
صادرات نفت خام ایران در ماه ژانویه برای سومین ماه متوالی به‌شدت کاهش می‌یابد، در این بین تهران به‌دنبال یافتن خریداران جدیدی در بحبوحه تحریم‌هاست.
محمد بن حامد الرمحی، وزیر نفت عمان به‌طور جداگانه در کنفرانس گفت که واشنگتن از کشورش نخواسته تا پروژه خط لوله گاز را با ایران متوقف کند و این مذاکرات ادامه دارد.
او گفت برخی شرکای این پروژه به‌خاطر ترس از تنبیه‌های واشنگتن به‌خاطر معامله با ایران از پروژه کنار رفته‌اند. ولی برخی شرکت‌های آسیایی دیگر علاقه دارند در این پروژه شرکت کنند.