ورود حقیقی ها، شاخص مثبتی برای سنجش بازار

ورود حقیقی ها، شاخص مثبتی برای سنجش بازار
خلاصه اخبار

فهرست عناوین جذابیت بازار سهام در برهه کنونی، بیش از هر مقطع دیگریست. شاهد این مدعا نیز حجم نقدینگی است که از ابتدای سال به سمت این بازار روانه شده است. به نظر می رسد با ریسک بسیار زیاد بازارهای رقیب ، در آینده نیز شاهد تداوم حضور افراد جدید در بازار سهام باشیم. به […]

جذابیت بازار سهام در برهه کنونی، بیش از هر مقطع دیگریست. شاهد این مدعا نیز حجم نقدینگی است که از ابتدای سال به سمت این بازار روانه شده است. به نظر می رسد با ریسک بسیار زیاد بازارهای رقیب ، در آینده نیز شاهد تداوم حضور افراد جدید در بازار سهام باشیم.

به گزارش سیگنال مسعود سلطان زالی، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک ملت در گفتگو با (سنا) مطرح کرد: در شرایط کنونی، در خصوص بازارهای موازی نظیر بانک  و ارز نمی توان چشم انداز چندان صعودی را متصور شد. در خصوص برخی بازار ها مانند مسکن نیز، پیش بینی رکود سنگین وجود دارد.

وی در ادامه با اشاره به شانس خوب بازار سرمایه برای سرمایه گذاری افزود: با توجه به افزایش نوسان بازارهای رقیب و به تبع آن افزایش ریسک برای سرمایه گذاری، شانس بازار سرمایه برای جذب نقدینگی بیش از دیگر بازارها به نظر می رسد.

مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت در ادامه به جزییات گزارش های مالی شرکت ها اشاره کرد؛ و در توضیح اقبال خوب بازار نسبت به انتشار گزارش های ۹ ماهه بیان کرد: نتایج گزارش های ماهانه و فصلی منتشر شده تا کنون حاکی از نتایج مطلوبی است. در این خصوص به نظر می رسد در پایان سال شاهد انتشار عملکرد مالی مناسب از بسیاری از شرکت ها باشیم.

وی همچنین در خصوص ریسک های موجود در بازار و اثرگذاری آن بر صورت های مالی شرکت ها افزود: نکته قابل توجه در خصوص عملکرد سه ماهه پایانی سال برخی صنایع است. شرایطی تحریمی از مهم ترین مواردی است که حداقل در کوتاه مدت می تواند برخی شرکت ها را متاثر کند.

 مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت  تصریح کرد: بسیاری از شرکت ها به خصوص شرکت های صادرات و واردات محور در حال اتخاذ تصمیمات جدید برای شرایط خرید و فروش با کشور های دیگر هستند. به بیانی دیگر، اتخاذ استراتژی های جدید برای عبور از مسیر تحریمی موضوع زمان بری است که اثر آن را از ابتدای سال آینده می توانیم شاهد باشیم.

سلطان زالی، در بخش دیگری از این گفتگو به عملکرد بازیگران بازار اشاره و تصریح کرد: با وجود اینکه طی یک ماه اخیر حقوقی ها حمایت خوبی از بازار داشته اند، اما در این روزها شاهد چرخش زمین بازی بورس بازان هستیم.

وی در این رابطه ادامه داد: در چند روز معاملاتی اخیر آمارها حاکی از آن است که تغییر مالکیت بازار در اختیار بازیگران حقیقی بوده است. این موضوع یک سیگنال ارزنده برای بورس تهران به شمار می رود و حاوی نکات بسیار مهمی است.

سلطان زالی در ادامه بیان کرد: روی خوش بازیگران حقیقی به بازار، انرژی خوبی به بورس وارد می کند و تزریق نقدینگی از سوی این گروه از بازیگران نیروی محرکی است که برای بورس بسیار مثبت است.

این کارشناس بازار سهام افزود: بررسی ادوار گذشته بازار نیز به خوبی نشان می دهد در ماه های ابتدایی سال، تزریق نقدینگی از سوی حقیقی ها باعث تحرک مثبت کلیت بورس و رشد قیمتی شرکت ها شده بود.

وی در پایان بیان کرد: جذب سرمایه به بورس از هر مقطع زمانی دیگر در گذشته بیشتر شده است. پیش تر بازارهای رقیب مانع مهمی برای سرمایه گذاری بورسی بودند، اما اکنون پوشش ریسک مناسب و ارزندگی قیمت ها مولفه های مهمی برای ورود افراد جدید به این بازار است.